Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rallye automobilových vykopávek míří do Prahy

  11:40aktualizováno  11:40
Londýn - Do Prahy směřuje další exotická britská automobilová rallye. Organizátoři vyhlásili nový ročník soutěže automobilových "vykopávek", tedy vozů v ceně do sta liber (asi 4000 korun). Cílová etapa závodu nazvaného CzechWrecks končí v českém hlavním městě.
Automobilové vykopávky míří do Prahy pří příležitosti ´rallye vraků´ - ilustrační foto

Automobilové vykopávky míří do Prahy pří příležitosti ´rallye vraků´ - ilustrační foto | foto: iDNES.cz

 Někteří z účastníků budou ovšem možná mít trochu problém koncovou etapu najít, protože budou na mapách možná hledat Československo, kde podle organizátorů Praha stále ještě leží. Ti aktivnější se ale už nyní na pokyn pořadatelů naučili pár českých slovíček, protože pořadatelé jim připomněli přídomek "Zlatá Praha" a dokonce jim sdělili, že jde o "jediné stověžaté město v Evropě".

Je to poprvé, co tato britská rallye neskončí v Itálii. Dva nejoblíbenější závody, které se letos rovněž jedou, vedou pod titulky Staples2Naples a Home2Rome do dvou známých italských měst (Neapol a Řím).
Čtěte také: Dakarská rallye na vlastní kůži a v trabantu? Proč ne! ...VÍCE

Ani rallye CzechWrecks ovšem nemine Alpy a závodníci se svými vozy budou šplhat jejich průsmyky, takže organizátoři nabádají, aby si rezervovali podstatnou část povolené částky na opravy brzd a že by bylo vhodné, aby jim dobře fungovalo chlazení motoru. Závod začíná 1. září a trasa povede Francií, Švýcarskem, Itálií, Německem a Rakouskem do "Československa".

Vítěz dostane 1000 liber, ale musí skutečně do cíle dojet. Druhý v pořadí obdrží 350, třetí pak 150 liber. Na závodníky však čekají i další ceny ve speciálních disciplinách.

Podmínky registrace, která končí poslední den v dubnu a je otevřena i cizincům, jsou velmi přísné. Závodní vůz nesmí být dražší než 100 liber, ale musí mít platné veškeré technické prohlídky umožňující provoz po evropských silnicích. Pokud účastníci nekoupili vůz v bazaru, musejí doložit písemné prohlášení důvěryhodné osoby, že by vůz za 101 libru nekoupila.

Několik týmů - za tým se považuje osádka jednoho vozu - už organizátoři zaregistrovali a nejméně dva týmy už vedou své internetové blogy. Patří k nim osádka Bohemia or Bust (Čechy nebo krach), která dává dohromady BMW 728i z (E23) z roku 1984, které pojmenovala Kaiser (císař). Její štěstí je, že se do ceny vozidla nepočítá obsah stolitrové nádrže. Její naplnění nyní stojí jen něco pod 100 liber.

Druhá blogující posádka o sobě zatím prozradila jen o málo více než svůj název: Fat People Are Harder To Kidnap (Tlusťochy je obtížnější unést). Jeden ze závodníků ještě počátkem dubna inzeroval, že má sice posádku, ale potřebuje auto. Ve startovní listině je prozatím přihlášen i jeden český tým Czech devils (Čeští ďáblové), o kterém prozatím chybí bližší informace.

Po dojezdu je posledním úkolem posádek najít vrakoviště a tam se vozu zbavit. Organizátoři varují, že budou plně spolupracovat s místními úřady, pokud budou chtít vypátrat majitele nesprávně "odloženého" závodního speciálu.

***

Oficiální stránky rallye ...ZDE

Autor:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Nejlepší auto na světě: nemá střechu a 170 koní pohání zadní kola

Alfa Romeo Spider 2000 vs. Abarth 124 Spider

Každý, kdo se v něm svezl, věděl, že ho nutně potřebuje. Abarth 124 Spider nás uklidnil, že jsou ještě k mání normální...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní Lancia po Václavu Havlovi je na prodej, stojí 400 tisíc

Lancia Kappa Václava Havla

Lancia Kappa je přesně to auto, ze kterého si neználci dělají legraci a milovníci italských aut za ní zamáčknou slzu....

OBRAZEM: Závody traktorů jsou nečekaný adrenalin

16. ročník závodu traktorů do vrchu v Žebnici na Plzeňsku

Závody zemědělské techniky jsou vždy parádní podívaná. Na tradiční traktoriádě v Žebnici, vsi na západ od Křivoklátu a...

První řidičský průkaz získal před 130 lety vynálezce auta Benz

Benz Patent Motorwagen

Německý konstruktér Carl Friedrich Benz se do dějin asi nejvíce zapsal jako vynálezce prvního skutečného automobilu....

Najdete na iDNES.cz