Devět z deseti reflexních pásek nevyhovuje předpisům

aktualizováno 
Devět z deseti reflexních pásek, které letos zkontrolovala Česká obchodní inspekce, nesplnilo předpisy. Pásky nejčastěji nevyhověly požadavkům na fotometrické parametry a neměly povinné označení CE.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) zkontrolovali 37 druhů reflexních pásek a nedostatky zjistili u 33 z nich. Inspekce distributorům uložila 27 pokut ve výši 317 000 korun. 

Při kontrolním nákupu se zajímali o reflexní pásky, které mají spotřebitele chránit při pohybu za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, jenž není osvětleno veřejným osvětlením.

ČOI na základě výsledků doporučila spotřebitelům, kteří používají reflexní pásky za snížené viditelnosti, aby si pořídili pásky opatřené potřebnými údaji, jako je označení CE a identifikační údaje o výrobci a výrobku. Z kontrol vyplynulo, že výrobky splňující tyto zákonné povinnosti zároveň měly v pořádku i reflexní vlastnosti. Označení CE představuje prohlášení, že výrobek vyhovuje všem příslušným předpisům a podstoupil všechny náležité postupy posouzení.

Obrovské rozdíly ve schopnosti odrážet světlo odhalil už před dvěma roky společný test 26 reflexních pásek MF DNES a BESIPu. Na první pohled vypadají pásky prakticky stejně - světle zelené, plastové, samonavíjecí. Ve skutečnosti nejde o barvu pásky, ale o množství a hustotu speciální skleněné hmoty, která v pásce zajišťuje odraz světla. Test ukázal, že schopnost odrážet světlo je u nejlepší z nich oproti poslední šedesátinásobná. Kompletní výsledky testu čtěte ZDE.

„V současné době platí nařízení, že chodec pohybující se mimo obec za snížené viditelnosti na okraji vozovky musí mít na sobě prvky z reflexního materiálu, aby byl lépe viditelný pro řidiče. Plocha takového označení má odpovídat alespoň rozměrům reflexní pásky,“ připomíná Eva Svobodová, tisková mluvčí UNIQA pojišťovny. 

„Optimální je pásku umístit na pohyblivé části těla, tedy zápěstí ruky a kotníky nohy blíže ke středu vozovky, protože si jich motoristé lépe všimnou,“ radí a varuje, že chodec, který reflexní prvky na výstroji za snížené viditelnosti nemá, může dostat pokutu až 2 000 korun. 

„Za tmy je dokonce třikrát vyšší riziko usmrcení při nehodě než ve dne. Samozřejmě největší riziko hrozí chodcům, plné dvě třetiny jich zemřou na silnici za tmy,“ uzavírá Eva Svobodová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Škoda Scala v plné parádě. Nástupce Rapidu přiveze nejmodernější techniku

Škoda Scala

Nová, výraznější a líbivější škodovka se na silnicích začne objevovat v květnu příštího roku. Hatchback v nabídce...

Volkswagen ohlásil konec spalovacích motorů, elektrověk začíná

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Německá automobilka Volkswagen ohlásila konec spalovacích motorů. Poslední vozy s touto technologií vyvine v roce 2026...

Nová mazda má revoluční motor, i s turbem je nečekaně jednoduchý

Mazda 3

Nová generace Mazdy 3 bude mít motor, který kombinuje zážehový a vznětový princip. Jak to celé funguje, jsme zjišťovali...

ANALÝZA: Svět aut je pod dohledem Velkého bratra, nikdo se neschová

Ilustrační snímek

Auta byla ještě před pár lety symbolem svobody, do moderního vozu je ovšem o strach sednout. Na tapetě je teď Čína,...

Svéráz ruského motorismu v praxi: terénní dodávka z doby kamenné slaví

UAZ 2206 "Buchanka“

Už 60 let sjíždí z výrobních linek Uljanovského automobilového závodu populární minibus se současným kódovým označením...

Další z rubriky

Škoda Scala v plné parádě. Nástupce Rapidu přiveze nejmodernější techniku

Škoda Scala

Nová, výraznější a líbivější škodovka se na silnicích začne objevovat v květnu příštího roku. Hatchback v nabídce...

Další Porsche 911 je tu. Legenda je nová a zase stejná

Porsche 911 (992) Carrera 4S

Porsche 911 je legenda. A to nejen po stránce prodejních či sportovních úspěchů, devětsetjedenáctka prostě musí mít v...

Je to oficiální: VW buduje alianci s Fordem, v USA použije jeho závody

Dav návštěvníků a novinářů na autosalonu Auto China v Pekingu během show...

Německá automobilka Volkswagen buduje alianci se společností Ford Motor a k montáži vozů ve Spojených státech může...

Najdete na iDNES.cz