Renault Fuego: oheň, který nikdo nerozfoukal

  10:17
Svou podobou měl blízko k Porsche, prostorností se blížil k rodinným autům. Jeho zaoblená elegantní karosérie byla ve své době malým zjevením. Přesto se Renault Fuego nikdy nedočkal toho nejdůležitějšího - prodejního úspěchu.
Renault Fuego

Renault Fuego - Třídveřové kupé Fuego konstrukčně vycházelo ze sedanu Renault 18, včetně podvozku a podélně uložených motorů. | foto: Renault

Když v roce 1985 automobilka oznámila po pěti letech konec jeho výroby, denní produkce dosahovala jen padesáti kusů.

Fuego, španělsky oheň, skončilo dřív, než se na světě stačilo rozkoukat.

Navzdory tomu však byl Renault Fuego pozoruhodným modelem, který dodnes ukazuje, jak dobře na tom byl francouzský design v 70. a počátkem 80. let minulého století.

Značka v té době slavila triumf s modelem R5, ale neméně oblíbené byly i kupé R15 a 17, na které fuego navazovalo.

Ještě coby prototyp mělo na zadní kapotě nápis Renault 19, výrobce se ale na poslední chvíli rozhodl pro "ohnivý" název. V roce 1980 to byl od Renaultu vskutku revoluční krok. Číslice jako označení jeho modelů měla dlouhou tradici a u jiných renaultovských modelů vydržela až do 90. let.

Další prvenství fuega bylo už z řádu těch světových. Když se v roce 1983 objevil pod jeho kapotou turbodieselový motor, stalo se z něj nejrychlejší sériové naftové auto na světě. Čtyřválec pod kapotou měl objem 2068 cm3, maximální výkon 65 kW/94 k, a fuego s ním jelo až 175 kilometrů v hodině. Na stovku zrychlilo za 13, 2 vteřiny.

Že to automobilka myslí s fuegem vážně, ukázala ještě na podzim téhož roku. Pod jeho kapotu namontovala znovu turbo, tentokrát ale ve spojení s benzínovou šestnáctistovkou. S ním mělo fuego výkon 96 kW/134k, jelo 200 km/h a na stovku zrychlilo za 9,9 vteřiny. Stalo se tak rovnocenným soupeřem pro Porsche 924, které automobilka uváděla jako svého konkurenta. "Devětsetdvacetčtyřka" tehdy jela 206 km/h a stokilometrové rychlosti dosáhla za 9,6 vteřiny.

Špičkové provedené fuega stálo 89 000 francouzských franků, v přepočtu asi 395 000 korun. Pro srovnání: Renault 5TL se v té době v Československu prodával za 164 000 Kčs, Fiat Uno stál 22 000 tuzexových korun (asi 110 000 Kčs) a nová Škoda 105 se dala pořídit za 55 000 Kčs. 

Na rozdíl od německého rivala nepřestalo fuego nikdy myslet na rodinu. Kdo zvedl zadní výklopné okno u porsche, naložil do zavazadlového prostoru maximálně příruční kufřík a možná ještě kabát.

Fuego mělo výklopné okno velmi podobné, na rozdíl od porsche však byl pod ním rozměrný kufr, který se dal ještě zvětšit sklopením dělených zadních opěradel. Ve fuegu nebyl problém přestěhovat pračku, lednici, nebo menší skříň.

I když na to renault nevypadal, žádný ze čtyřech cestujících se v něm nemusel mačkat. Na zadních sedadlech bylo dost místa i pro nohy, což u podobných aut nebylo pravidlem ani před čtvrt stoletím.

Zatímco elegantní karosérie fuega by obstála ještě dnes, plastová přístrojová deska a její ležérní zpracování jsou odrazem své doby.

Jako výrobce "lidových" aut nedokázal Renault překročit svůj stín a použité materiály nedosahovaly úrovně renomovaných německých a italských značek.

Ani chování fuega na silnici nebylo čistě sportovní, podvozek převzatý ze sedanu Renault 18 byl naladěn spíše komfortně. Jistá nevyhraněnost fuega byla možná příčinou jeho neúspěchu. Pro milovníky sporťáků byl moc rodinný, pro rodiny zase málo praktický.

Případní zájemci o jeden z nejkrásnějších modelů v historii Renaultu by si však měli pospíšit. Najít exemplář ve slušném stavu je dvacet let po skončení výroby nesnadný úkol. K fuegu se jeho majitelé nikdy nechovali jako ke kultovnímu autu. Tomu často odpovídala i péče, věnovaná jeho údržbě.


Renault Fuego v číslech

Délka

4350 mm

Šířka

1690 mm

Výška

1200 mm

Rozvor

2430 mm

Rozchod kol vpředu/vzadu

1345 mm

Hmotnost

970-1165 kg

Tip pro sběratele: Fuego 2.0 GTX

Nepřeplňovaný dvoulitrový čtyřválec byl pro malý úspěch stažen z výroby už v roce 1983 a nahrazen "Turbem" - s odstupem času se však ukázal jako nejtrvanlivější motor z těch, které dokázaly zároveň poskytnout i sportovní svezení. Měl tehdy moderní bezdotykové elektronické zapalování  se samočinným seřízením předstihu, výkon 81 kW/110 k, zrychlení na sto kilometrů za 11 vteřin a maximální rychlost 190 km/h. To vše při rozumné spotřebě kolem 8 litrů benzínu.

Výbava GTX je tou nejlepší, kterou může zájemce od fuega chtít. A to nejen díky příjemnostem typu "čtyramenný, kůží obšitý volant". Ale také třeba centrálnímu zamykání, elektrickému ovládáním předních oken, samonavíjecími pásy i na zadních sedadlech,  a 14" hliníkovými koly. Spolu s verzí GTS se fuego pyšnilo i takovými vymoženostmi, jako byla výklopná zadní boční okna nebo halogenové světlomety.

Na přání bylo možné získat i elektricky ovládanou plátěnou střechou, se kterou se jízda ve fuegu přiblížila zážitkům známým z kabrioletů. Ovšem včetně negativních doprovodných jevů. Na zadních sedadlech se při rychlé jízdě kvůli proudu vzduchu prakticky nedá sedět a případný zájemce o fuego s plátěnou střechu musí počítat i se silným aerodynamickým hlukem při rychlostech nad 100 km/h.

Kromě přiměřeného luxusu je však celkem zbytečné pátrat po opěrkách hlavy pro cestující vzadu nebo klimatizaci. A i když by to u sportovního auta dneska už sotvakdo čekal, na zadních kolech jsou k vidění bubnové brzdy.

Fuego patří ještě do doby, kdy koroze byla běžnou součástí karosérie. Rez u fuega nejčastěji napadal lemy blatníků a dveří, později prahy a ještě později nosníky. Typické jsou i puchýřky kolem těsnění předního okna.

K běžným "kouskům" fuega patřily úniky oleje z motoru, zlobily i synchrony druhého rychlostního stupně převodovky. Málo trvanlivá byla ložiska předních kol. Pokud se při jízdě ozýval hukot, na vině zpravidla nebyla převodovka, ale právě ložiska.

Službu občas vypověděl termostat, netěsný býval chladicí i brzdový systém. Právě s brzdami měli majitelé sportovního renaultu největší problémy. Na vině byla často právě koroze, která způsobila, že každé kolo brzdilo s jinou intenzitou.

Fuego se dnes dá koupit za cenu šrotu, zachovalé exempláře se ale mohou přiblížit v přepočtu i stotisícové hranici. Nejméně ceněná je verze s motorem 1397 cm3, která má ke sportovnímu autu hodně daleko. Model Turbo bývá nákladný na opravu, totéž platí dvojnásobně o turbodieselu. Dieselové fuego je ale pro svého majitele natolik vzácným a exotickým zjevem, že se na trhu s ojetinami prakticky neobjevuje.

Historie Renaultu Fuego se začala psát na jarním ženevském autosalónu v roce 1980. Do začátku dostalo kupé tři benzínové motory 1397, 1647 a 1995 cm3, s výkonem 64, 71 a 110 koní.

Úroveň výbavy se lišila podle typu motoru, celkem jich bylo k dispozici šest. Stejně tak to bylo i s převodovkami. Nejchudší verze měly mechanickou čtyřstupňovou, ale většina byla vybavena pětistupňovou. K mání byla i verze s automatickou třístupňovou převodovkou.

V roce 1983 skončila výroba dvoulitrového modelu, byla nahrazena přeplňovaným motorem 1565 cm3 s výkonem 134 koní. Objevuje se také turbodiesel 2068 cm3 s výkonem 94 koní.

Pro malý zájem se však dieselová verze udržela ve výrobě jen rok, skončila v roce 1984. A rok nato zastavil Renault výrobu fuega definitivně. Produkce skončila na čísle 250 016 kusů. Fuego našlo své zákazníky i v USA, kam Renault svá auta v 80. letech vyvážel.

Autoři:
  • Nejčtenější

Škoda představila malý elektromobil jménem Epiq. Cenu dostane k 600 tisícům

15. března 2024,  aktualizováno  14:53

Automobilka Škoda loni téměř ztrojnásobila provozní zisk na 1,77 miliardy eur. Značka při oznámení...

První jízda novým superbem. Škoda si dala na rozloučení s benzinem záležet

12. března 2024  8:47

Pokud tedy tímto autem končí éra vozů se spalovacími motory, nemá se Škodovka opravdu za co stydět....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dotace na elektromobily v ČR oficiálně spuštěny. Připraveny jsou dvě miliardy

18. března 2024

Po dlouhém čekání byl v pondělí 18. března spuštěn dotační program na podporu elektromobility....

Nizozemsko může dobíjet elektromobily, nebo domácnosti. Obojí ne, síť nestačí

14. března 2024

Premium Kapacita elektrické sítě v Nizozemsku nestačí balancovat elektromobilitu. Omezení provozu veřejných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda patentuje osobní automobil. Chce posadit dítě na nejbezpečnější místo

14. března 2024

Patentový úřad ve středu zveřejnil patentovou přihlášku mladoboleslavské škodovky s neskromným...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Protektorát přinesl jízdu vpravo, která stejně byla v plánu. Už je to 85 let

19. března 2024

Diváci filmů natočených za první republiky si určitě všímají, že v době mezi válkami jezdila auta...

Skandál Fordu stál desítky životů, značka o chybě v konstrukci věděla

19. března 2024

Stačil menší náraz zezadu, ulomilo se hrdlo palivové nádrže a došlo ke vznícení vytékajícího...

KOMENTÁŘ: Pravda o normě EURO 7. Vondra dosáhl jen Pyrrhova vítězství

18. března 2024

Premium Tak prý nám Alexandr Vondra zachránil automobilový průmysl. Heuréka! A jaká je realita? Vondra jen...

Dotace na elektromobily v ČR oficiálně spuštěny. Připraveny jsou dvě miliardy

18. března 2024

Po dlouhém čekání byl v pondělí 18. března spuštěn dotační program na podporu elektromobility....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...