Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autosalon Šanghaj obrazem: falešné porsche a čínské příšery

  11:21aktualizováno  11:21
Když na šanghajské výstaviště dorazíte, vůbec vás to neláká na stánky zavedených značek. Automaticky zamíříte do hal plných aut, která neznáte. Najdete tu Porsche Cayenne se čtyřválcem a značkou lokálního výrobce, peugeot a nissan na jednom stánku, nebo auto převlečené za krávu.

Najdete tu i falešné Porsche Cayenne. Pod kapotou má přeplňovanou jedna-osmičku. | foto: iDNES.cz

Poznatek číslo 1: Nepočítejte s tím, že se tu něco dozvíte a s někým se domluvíte.

Poznatek číslo 2: Evropan je tu hlavně exotickým návštěvníkem. Většina automobilek zde prodává tolik aut, že se šéfům značek v Evropě protáčí panenky. Škodovka loni prodala 180 tisíc aut a to má na místním trhu ani ne dvouprocentní podíl. Celkem se v Číně loni prodalo 14 milionů aut.

Autosalon je tak obrovský, že se značky snaží upoutat pozornost za každou cenu

Autosalon je tak obrovský, že se značky snaží upoutat pozornost za každou cenu.

Na největším trhu světa si tedy místní značky vystačí. Zabývat se Evropou pro ně nemá cenu. Když tedy stánky obcházíte a ptáte se anglicky po informacích, vzbuzujete pozdvižení a zmatek. Téměř bez výjimky mají všechny materiály v čínštině, na anglické verze zapomeňte.

Když už nějaký seženete, narazíte občas na vyslovené perly. V anglické verzi katalogu automobilky BYD se píše třeba toto: ".... the low-quality BYD 1,5Ti all-aluminium alloy turbocharger direct injection engine...", což v překladu znamená "celohliníkovy motor BYD 1,5Ti nízké kvality s přeplňováním a přímým vstřikováním". Výrobce se asi nechtěl pochlubit nekvalitou svého výrobku, místo "low-quality" chtěl asi zdůraznit nízkou spotřebu nebo malé emise.

Letem čínským autosvětem

Autosalon Šanghaj obrazem - supergalerie zde

Jednou najdete model Kie nebo Citroënu na stánku automobilky Dong Feng, podruhé ve vlastních expozicích automobilek. U Dong Fengu navíc ještě parkuje honda a nissan. Je to zmatek, ve které se snad ani nejde vyznat. Čínské značky se vlastní navzájem, mění tvář a do toho uzavírají partnerství s cizinci.

Ženeva může závidět. Hostesek a modelek je na autosalonu stejně jako aut. Skoro se nestane, aby u některého z aut některá nestála

Ženeva může závidět. Hostesek a modelek je na autosalonu stejně jako aut. Skoro se nestane, aby u některého z aut nějaká nestála.

Jen v Číně se tak mohou pod jednou střechou sejít třeba Hyundai s Mercedesem u automobilky BAIC. Tři největší čínské značky (SAIC, Dong Feng a FAW) jsou vlastněné  státem a loni dohromady vyrobily kolem osmi milionů aut; celkem se v roce 2010 prodalo v Číně téměř 14 milionů osobáků. Třeba SAIC oznámil, že v roce 2015 chce prodávat šest milionů aut ročně, loni prodala 3,6 milionu.

Malé dodávky Dong Feng se bez úspěchu nabízely i v Česku

Malé dodávky Dong Feng se bez úspěchu nabízely i v Česku.

Schizofrenií trpí i Škodovka. V hale 5 je oficiální stánek automobilky, jak ho známe z Paříže nebo Ženevy. Premiérově se tu Asii představují hned dva koncepty z Česany (elektrická octavia a Vison D). Vedle na stánku VW představují nového brouka. A o tři haly dál je stánek Škodovky znova. Společně s volkswageny tu vyrábí modely české značky společný podnik VW a čínského (přesněji šanghajského) mamuta SAIC. Tak si všechny ty octavie, superby, pola a passaty dáte ještě jednou.

Koncept elektromobilu automobilky Brilliance se výrazně inspiruje u Volkswagenu

.Koncept elektromobilu automobilky Brilliance se výrazně inspiruje u Volkswagenu

Spolupráce mezi značkou Haima (odnož FAW) a Mazdou skončila v roce 2006. Mazdy ale vyrábí pořád...

Spolupráce mezi značkou Haima (odnož FAW) a Mazdou skončila v roce 2006. Mazdy ale vyrábí pořád...

I komunistická čína má ráda kapitalistické jeepy. Jedno z nejlépe vypadajícíh aut čínské provenience na autosalonu - BAIC B40

I komunistická čína má ráda kapitalistické jeepy. Jedno z nejlépe vypadajících aut čínské provenience na autosalonu – BAIC B40

Volkswagen vyrábí v Číně čtvrt století a o jeho oblíbenosti svědčí, že značku VW má například většina šanghajských taxi. Volkswagen Santana, se kterým VW v Číně začínal se po několika obměnách vyrábí dosud. A jméno Santana je dnes v miliardové zemi synonymem pro evropské auto.

Nechybí auta, u kterých by právníci starající se u renomovaných výrobců o ochranná práva dostali infarkt. Když u falešného Porsche Cayenne uvidí pán ze stánku Hawtai neasijce, začne mu vysvětlovat, že to auto není na prodej a tváří se, že jim ho tam zaparkovala konkurence. Na stánku jménem Haima najdete zase mazdy s jinými znáčky. Spolupráce obou firem už sice skončila před pěti lety, ale mazdy vyrábí pořád, jen s jiným znakem.

Značka Brilliance se jako jedna z mála snaží uchytit i v Evropě

Značka Brilliance se jako jedna z mála snaží uchytit i v Evropě.

Brilliance zase spolupracuje třeba s německým BMW, v minulých letech se nepříliš úspěšně snažila proniknout i na český trh. S výrazně podobnými modely jako některé renomované značky vystupují na autosalonu čínské značky Great Wall nebo JAC.

Vypadá jako mercedes, mercedes to ale není

Vypadá jako mercedes, mercedes to ale není. Model firmy Huanghai vypadá zboku jako kia. Značka specializovaná na auta do terénu v Šanghaji představila nový model, který je velmi podobný jedné z předchozích generací Lexusu RX.

Na výstavišti najdete spoustu aut, která se podobají známým modelům. Pozorný divák odhalí v tomto autě značky Great Wall tvary Suzuki SX4. To je u čínských značek oblíbenou inspirací.

Na výstavišti najdete spoustu aut, která se podobají známým modelům. Pozorný divák odhalí v tomto autě značky Great Wall tvary Suzuki SX4. To je u čínských značek oblíbenou inspirací.

Na stánku JAC je k vidění například model, který se nápadně podobá Mercedesu E předchozí generace. Jiný má zase přední chladič ne nepodobný Audi Q7 a dodávka jako by z oka vypadla Mercedesu Sprinter. Great Wall již v minulosti napadl Fiat, že okopírovala jeho model Panda. Holding je přitom jedním z největších čínských výrobců aut a na veletrhu má i jeden z nejrozlehlejších stánků.

Ztraceno v překladu

Je to babylon, i ostřílený autosalonový harcovník je ztracen. Bloudí mezi stánky a snaží se aspoň zapamatovat si, které auto patří k jaké značce.

Když vám připadá rolls-royce moc usedlý...

Když vám připadá rolls-royce moc usedlý...

Geely Englong SC7-RV je nové taxi pro čínský Šanghaj

Geely Englong SC7-RV je nové taxi pro Šanghaj.

Nejvíc je na výstavišti menších hatchbacků a sedanů všech velikostí. Hodně malých dodávek a jim příbuzných MPV. Oblíbená jsou taky terénní auta a SUV. Komu se nechce vymýšlet nic nového, hledá inspiraci jinde. Jedním z nejoblíbenějších SUV pro hledání inspirace je Číňanům Lexus RX.

Okopírovat lze ale vše, třeba i ladu. Někdy narazíte na vyslovené hybridy: SUV s tělem podobným kii, ale s čumákem mercedesu. Anebo auto vypadající jako nová generace Suzuki SX4, která se však teprve plánuje...

Takto vypadají auta značky Great Wall pod plechem karoserie

Takto vypadají auta značky Great Wall pod plechem karoserie.

Na hlídače narazíte na každém kroku. Ti vě svítivě zelených vestách mají na zádech nápis

Na hlídače narazíte na každém kroku. Ti ve svítivě zelených vestách mají na zádech nápis "evacuation".

Jsou tu však i superluxusní vozidla. V pojetí čínských výrobců ale často vypadají jinak, než si Evropan představuje. Na výstavišti je několik firem, které se specializují na přestavby dodávek na luxusní přepravníky pro byznysmeny. Hýčká je kožené čalounění, do všech směrů polohovatelná křesla podobná těm v první třídě letadel i multimediální centrum. Vrcholem je velký autobus přestavěný na superluxusní karavan; když si ho chcete prohlédnout zevnitř, musíte se zout.

Kromě asijských automobilek se v Šanghaji prezentují i evropské a americké značky. Právě pro Čínu si naplánovaly premiéry důležitých modelů. Audi představilo nové malé SUV Q3. Citroën dovezl model DS5, Mercedes nové Áčko a Volkswagen nového brouka. BMW představilo koncept nového supersportu v kabátě limuzíny M5 a Peugeot koncept SXC.

Americký Hummer skončil. Ten čínský se má k světu. Vyrábí ho mamut Dong Feng, což je druhá nějvětší čínská automobilka. Loni prodala 1,7 milionu osobáků

Americký Hummer skončil. Ten čínský se má k světu. Vyrábí ho mamut Dong Feng, což je druhá největší čínská automobilka. Loni prodala 1,7 milionu osobáků.

Kreacím od japonské Mitsuoky musíte přijít na chuť. Tahle příšera se jmenuje Orochi

Kreacím od japonské Mitsuoky musíte přijít na chuť. Tahle příšera se jmenuje Orochi.

Čína předloni díky silnému růstu prodeje vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa. Přední světové automobilky se snaží expanzí v Číně kompenzovat pokles poptávky na rozvinutých trzích.

Co do počtu premiér a konceptů – na některých stáncích jich napočítáte klidně šest – se už dnes může měřit s vyhlášenými světovými autosalony. Musíme se smířit s tím, že Evropa ztrácí na významu, za pár let už nebudete sledovat autosalonové zpravodajství z Ženevy. Ty nejdůležitější novinky se budou představovat v Šanghaji anebo Pekingu...

Šanghaj videl ale i premiéru konceptu nového mercedesu. Třída A se od rodinního zaměření odvrací k dravosti

Šanghaj viděla i premiéru konceptu nového mercedesu. Třída A se od rodinného zaměření odvrací k dravosti.

Autor:
Nejčtenější

Toyota Tj Cruiser
Autofotka týdne: Toyota zkřížila SUV s dodávkou

Crossovery, to jsou dnes módní auta křížící SUV s kdečím. Obvykle to ovšem končí u vcelku konvenčně tvarovaných aut. U Toyoty se ale odvázali, jejich koncept...  celý článek

Na palubním počítači nového GAZu si zahrajete i Tetris.
VIDEO: Facebook v autě? Ten má každý druhý, to ruská dodávka má Tetris

Тетрис, latinkou Tetris, je asi nejslavnější počítačová videohra všech dob. V roce 1984 ji vyvinul Rus Alexej Pažitnov....  celý článek

Nově vyrobené vozy Seat v továrně automobilky ve španělském Martorellu (24....
Katalánsko je automobilová velmoc, snahy o odtržení děsí výrobce

Bouřící se Katalánci dělají vrásky také automobilkám. V nejbohatším regionu Pyrenejského ostrova, který se chce odtrhnout od Španělska, sídlí Seat a velkou...  celý článek

Polestar 1
Kupé od Volva je zpátky, má jiné jméno, elektromotor a koupit se nedá

Volvo představuje první model své nové značky Polestar. Doposud vozila toto jméno upravená volva, dnes se z ní ovšem stává značka specializovaná na elektrické...  celý článek

Další z rubriky

Nissan Dayz Roox
Japonská aféra: výrobce hliníku lhal o kvalitě, automobilky mají poplach

Druhý největší výrobce oceli v Japonsku Kobe Steel se přiznal, že falšoval údaje o kvalitě některých produktů dodaných zhruba 200 společnostem. Mezi nejvíce...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Nová Dieselgate, tentokrát u kamionů. Německo loví podvádějící dopravce

Řada velkých nákladních aut podle všeho jezdí i na našich silnicích s odpojeným systémem čištění výfukových plynů. Stačí k tomu krabička z internetu za 80 eur....  celý článek

Kdo peče s kým a kdo koho vlastní v automobilovém průmyslu?
Kdo komu patří: přehledný průvodce automobilkami

Letošní prodej Opelu společnosti PSA opět změnil situaci na poli automobilových koncernů a aliancí. Kdo peče s kým? A kdo koho vlastní? Připravili jsme velký...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.