Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Revoluce na silnicích: Zvládněte bodový systém

aktualizováno 
Prvním prázdninovým dnem se stal život českých řidičů o poznání složitější. Policisté vyrážejí na silnice lovit piráty silnic s většími pravomocemi a přísnějšími předpisy, v záloze mají schovaný pádné argumenty v podobě velkých pokut a možnosti zabavovat řidičáky. Oblíbeným tématem posledních měsíců je mezi řidiči největší novinka silničního zákona v podobě systému trestných bodů. Jaké nejdůležitější změny přináší nový silniční zákon?
1. červenec 2007 - přelomové datum pro české řidiče

1. červenec 2007 - přelomové datum pro české řidiče | foto: Profimedia.cz

popisek Přehled pro řidiče
ZA CO ZÍSKÁTE TRESTNÉ BODY 

Nejdůležitější změny na silnicích

1. Trestné body za přestupky
Řidič dostane za vážnější přestupky - vedle pokuty a případně i zákazu řízení - trestné body, od 7 za nejtěžší po 1 za nejmírnější. Když nasbírá bodů 12, přijde na jeden rok o řidičský průkaz.

2. Povinné celoroční svícení
Řidiči všech motorových vozidel musí po 1. červenci i na českých silnici po celý rok svítit, a to navíc po celý den. Automobily musí mít za jízdy rozsvícena obrysová a potkávací světla.

3. Zpřísnění postihu za alkohol
Na řidiče čekají podstatně vyšší sankce za jízdu pod vlivem alkoholu, která se stává novým trestným činem. Kontrolovat alkohol mohou i strážníci obecní policie.

4. Dětské autosedačky při každé jízdě
Novela končí s podivnou praxí, že do autosedačky museli rodiče dávat děti jen na dálnicích a rychlostních silnicích. Nyní musí používat autosedačky vždy a všude. Dočasnou výjimku mají jen majitelé aut bez pásů.

5. Povinné přilby a předjíždění cyklistů
Až do věku osmnácti let mají nyní všichni mladí cyklisté povinnost používat přilby. Ostatní řidiči zase mají povinnost dávat vždy znamení o směru jízdy, když cyklistu předjíždějí.

6. Zakázané telefonování
I když zákaz telefonování platil již nyní, bylo možné jej obcházet. Novela zákona definitivně určuje, že telefonovat za jízdy lze jen s použitím hands free sady.

7. Nová úprava zastavení a stání
Novela umožňuje parkování i šikmo a kolmo, pokud zůstane aspoň jeden volný třímetrový jízdní pruh pro každý směr jízdy. Zcela je nyní zakázáno zaparkovat na rostoucí vegetaci podél silnice.

8. Směrovky na kruhovém objezdu
Řidič nedává znamení o změně směru při vjíždění na kruhový objezd, a naopak znamení musí dát při vyjíždění z něj, a také když na něm přejíždí z pruhu do pruhu.

9. Přísněji na kamiony
Jízdy kamionů se o víkendových dnech sice nijak neomezily, ale nový zákon zakazuje předjíždění nákladním vozům, pokud nemají dostatečný rozdíl rychlosti.

10. Více ochrany pro chodce
Důležitou novinkou je, že řidič musí snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo před přechodem, udělá-li před přechodem totéž řidič jiného vozidla jedoucího stejným směrem.

popisek Přehled pro řidiče
ZA CO ZÍSKÁTE TRESTNÉ BODY 


Miroslav Hájek, Ondřej Kinkor, Roman Švidrnoch, Radka Wallerová a Lenka Vichnarová, MF DNES

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Mercedes se novým hybridem moc nechlubí. Tankuje totiž naftu

Mercedes se dal na cestu elektromotorů. Dostane je benzinové C i naftové E

Je to jistě záměr, že se tím Mercedes nijak zvlášť nechlubí. Do všech modelů od třídy C výš rychle nasazuje kompaktní...

Hyundai i30...
Hyundai i30...

r.v. 2010, naj. 149 322 km, diesel
139 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz