Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidičák+ proti disco nehodám má přilákat autoškoláky i do servisů

  14:00aktualizováno  14:00
Statistiky dopravních nehod mají v posledních letech klesající hodnoty, nepříjemná čísla se ale objevují u nových a nezkušených řidičů. Do silničního provozu by je měl lépe připravit nový projekt Řidičák plus, který sází na kvalitnější výuku a svým absolventům nabízí i zajímavé bonusy.
Spousta studentů autoškol se v průběhu výuky ani nepodívá pod kapotu auta. Nový projekt to má změnit.

Spousta studentů autoškol se v průběhu výuky ani nepodívá pod kapotu auta. Nový projekt to má změnit. | foto: Premio

Vzdělání i adrenalin

 Nehodovost začínajících řidičů chce snížit nový vzdělávací projekt Řidičák+, do kterého se kromě odborných servisů a autoškol zapojil i Ústřední automotoklub. "Chceme mladým řidičům předat své zkušenosti, aby mohli předcházet nepříjemným komplikacím," říká manažer projektu Vratislav Budař. "Naším cílem je dodat mladým řidičům víc klidu a co nejvíc jim zpříjemnit život v prvních letech řízení na silnicích."

Ilustrační foto

Projekt nabízí spolupráci všem autoškolám a kromě odborných přednášek poskytne i praktickou výuku v autoservisech. Namísto teoretizování v autoškole se přímo v autoservisech Premio studenti detailně seznámí s technickou stránkou automobilů. Dozvědí se o základní údržbě a mnohdy poprvé uvidí, co je pod kapotou.

Disco jízda

Nejkritičtější nehody zaviní řidiči ve věku 19–21 let. "Mladí řidiči jezdí většinou ve vypůjčených vozech, a i když si jej později sami pořídí, stále jim chybí zkušenosti," vysvětluje tragická čísla Michaela Škardová, mluvčí Ústředního automotoklubu České republiky.

Největším problémem mladých řidičů jsou pak víkendové havárie, kterým Ústřední automotoklub začal pracovně říkat disco nehody. "Dochází k nim ve večerních a nočních hodinách během víkendů. Více než 50 procent těchto nehod zaviní řidiči ve věku od 16 do 30 let," vysvětluje Michaela Škardová.

Na černých číslech se ale nepodílí jenom nezkušenost a nízký věk, ale také klesající kvalita čerstvých absolventů autoškol.

"Dříve závěrečné zkoušky prováděla Police ČR, ale je nutné si přiznat, že od té doby, co zkoušení přešlo do civilního sektoru pod obce a města, šla jejich kvalita dolů," přiznává Václav Kříž z Unie autoškol, která teď usilovně pracuje na legislativní změně umožňující tvrdší zkoušky odborné způsobilosti.

"Budoucí řidiči si například vyzkouší simulátor nárazu při rychlosti 30 km/h nebo otočný simulátor přetočení vozidla přes střechu," popisuje Michaela Škardová mluvčí ÚAMK další části projektu. Autoškoláci se také poučí o právních důsledcích chování za volantem.

Studenty by měly přilákat i adrenalinové akce v doprovodném programu jako je jízda na jihlavském polygonu nebo zkoušky offroadových vozů v Praze. Nejúspěšnější studenti pak získají zdarma školu smyku a budou mít možnost projet se se závodním jezdcem Fiesta Cupu. Asi nejzajímavějším bonusem, který má účastníky donutit absolovovat kurz celý, je sleva na palivo.

Všichni si pak mohou nechat zdarma prohlédnout své auto v servisu, získají asistenční kartu pomoci řidičům v nouzi a s žádostí o pomoc se mohou obrátit i na pojišťovnu právní ochrany.

To všechno dostanou studenti zdarma, účast v projektu nestojí nic ani autoškoly. "Jediné, co musí udělat je projevit zájem a naplánovat si s našimi nasmlouvanými servisy vlastní dílenskou praxi," říká manažer projektu Vratislav Budař. Dnes je do projektu přihlášeno 55 autoškol. "Přihlásit se může kdykoliv kterákoliv autoškola," lákají organizátoři.

Bourají a umírají předčasně

Za rok 2011 řešili policisté 75 137 nehod, což je od roku 1990 druhý nejlepší výsledek a data potvrzují i prudký pokles nehodovosti za posledních 10 let.

Jenže za dobrými výsledky stojí hlavně zavedení bodového systému v roce 2006, častější nasazení kamerových systémů v obcích a od roku 2009 i legislativní úprava povinnosti oznamovat nehody. A v neposlední řadě i dokonalejší aktivní a pasivní bezpečnostní systémy vozidel.

Mladý řidič auto o sloup zcela zdemoloval.

Mladý řidič auto o sloup zcela zdemoloval.

Statistiky mladých řidičů jsou ale stále tragické. Podle ministerstva vnitra mají více než 23 procent všech zaviněných nehod na svědomí nezkušení řidiči. Nejvíce nehod způsobují řidiči ve věku 25–34 let, do stejné věkové kategorie patří i nejvíce usmrcených řidičů. A celých 40 procent usmrcených na českých silnicích bylo v loňském roce mladších 35 let.

Autor:Nejčtenější

Začátek konce autosalonu Ženeva? Místo aut fikusy a kafe

Restaurace a bary na výstavišti Palexpo na ženevském autosalonu

Pravidelný návštěvník ženevského autosalonu si té novinky všimne hned. Jsou to nevídaná „hluchá místa“, která mezi...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Automobilka Porsche prý zvažuje výrobu létajícího taxíku

Porsche Museum

Německý výrobce luxusních vozů Porsche zvažuje výrobu létajícího taxíku. Listu Automobilwoche to sdělil šéf prodeje...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

OBRAZEM: Poznáte novinky ženevského autosalonu podle detailu?

Poznáte auto podle detailů?

Ženevský autosalon vstupuje do druhého týdne. Na výstavišti Palexpo na dohled Ženevského jezera se naparují stovky aut....

Najdete na iDNES.cz