Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči chtějí v obci 50 a na dálnici 160

  12:00aktualizováno  12:00
Českým mužům chybí rychlost za volantem. A nový silniční zákon jim připadá až příliš tvrdý - na rozdíl od žen, které naopak větší přísnost na silnicích vítají. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro MF DNES. V něm téměř 60 procent mužů označilo zákon, který přináší tvrdé tresty, za přísný. Ženy odpovídaly odlišně, zákon se nelíbil 40 procentům z nich.

Podle 61% řidičů je padesátka v obci správná | foto: iDNES.cz

Ten rovněž označuje za nepravdivý mýtus rozšířené tvrzení, že ženy jsou horší řidičky. "Není to pravda. Můj nejlepší žák byla například řidička, ženy jsou disciplinovanější, u matek to platí dvojnásob,“ prohlašuje Šohaj.

Za pravdu mu dávají i dřívější průzkumy veřejného mínění. Z nich vyplynulo, že ženy mnohem méně než muži překračují povolenou rychlost nebo kupříkladu jezdí méně na červenou.

Rozdíl mezi oběma pohlavími je patrný i v pohledu na rychlost. Z průzkumu agentury Median vyplývá, že 55 procent lidí si přeje, aby rychlost na dálnicích byla posunuta na 160 kilometrů v hodině.

Pro větší rychlost na dálnicích je například Jiří Bartůněk z Řitky, který patří mezi signatáře petice kritizující nový silniční zákon.

"Na některých dálnicích by měla být povolena větší rychlost. Na místech, která jsou vzdálena od měst a obcí, by určitě nevadila,“ míní.

Naopak proti je Martin Šimonovský z Dobříše. „Na větší rychlost nemáme téměř dálnice. Spíš by se měla zrušit mnohá omezení rychlosti na okreskách a jiných silnicích,“ namítá.

Nechceme body, dáme úplatek
Jedenadvacetiletá Tereza Vodvářková má jasno. Nový silniční zákon se jí zdá správný, kdyby ho však porušila a policisté by jí chtěli vzít řidičský průkaz, s reakcí by neváhala - pokusila by se je uplatit.

"Pokud by mi třeba šlo o řidičák, tak si myslím, že by mi sami policisté naznačili, ať jim dám úplatek. A kdybych jim nabídla třeba pět tisíc za to, abych body nedostala, tak by si je určitě vzali. A pro spoustu lidí má řidičák vyšší cenu než jen pět tisíc,“ říká Vodvářková.

Zdaleka není sama. Když agentura Median zjišťovala, kolik takových lidí je, zjistila, že minimálně každý pátý. V průzkumu veřejného mínění totiž 25 procent zpovídaných odpovědělo, že by byli ochotni nabídnout policistovi úplatek, pokud by jim chtěl odebrat řidičský průkaz.

Na rozdíl od minulosti jim totiž nyní mnohem více hrozí, že budou muset auto na nějakou dobu odstavit. Vždyť podle nového zákona přicházejí o řidičský průkaz například motoristé, kteří zaparkují na místě pro invalidy - něco takového bylo v minulosti vyloučené.

Dopravní policista Stanislav Selič je přesvědčen, že policisté berou úplatky mnohem méně, než tvrdí průzkumy nebo média. "Za svou praxi jsem se nikde a nikdy nesetkal s tím, že by kolegové brali úplatky nebo to jen někomu nabízeli, zatímco média toto veřejnosti podsouvají soustavně. Přijde mi to, jako kdyby se mluvilo o nějaké jiné policii,“ soudí Selič.

Ministr dopravy: Porušení zákona musí bolet
Nejznámější zastánce nového zákona, ministr dopravy Milan Šimonovský, je přesvědčen, že zákon musí zůstat přísný, k úlevám podle něj není v současnosti důvod. A to ani za situace, kdy převažují odpůrci zákona, kteří volají po jeho "změkčení“.

"Například debata o trestech v tomto zákoně je nesmyslná,“ sdělil ministr. "Tresty jsou tady od toho, aby odstrašily řidiče od porušování zákona. Nemůžeme přece dopustit, aby porušování zákona nebolelo, to musí bolet. Jinak by byl z tohoto zákona trhací kalendář a každý by si dělal, co by chtěl. Nemůžeme dopustit, aby tresty byly mírné, v takovém případě by řidiči zákon vědomě porušovali. To by bylo postavené na hlavu,“ prohlašuje Šimonovský.

Co říká průzkum

Jak hodnotíte nový silniční zákon

Je moc přísný - 55 %
Je správný - 45 %

Muži

Je moc přísný - 58 %
Je správný - 42 %

Ženy

Je moc přísný - 45 %
Je správný - 55 %

Souhlasíte se zvýšením rychlosti na některých dálnicích na 160 km/h?

Ano - 56 %
Ne - 44 %

Muži

Ano - 61 %
Ne - 39 %

Ženy

Ano - 43 %
Ne - 57 %

Rychlost 50 km/h v obci je...

Správná - 61 %
Měla by se snížit - 3 %
Měla by se zvýšit - 36 %

Muži

Správná - 58 %
Měla by se snížit - 1 %
Měla by se zvýšit - 41 %

Ženy

Správná - 68 %
Měla by se snížit - 6 %
Měla by se zvýšit - 26 %

Byl(a) byste ochoten/ochotna nabídnout policistovi úplatek?

Ano - 25 %
Ne - 75 %

Muži

Ano - 25 %
Ne - 75 %

Ženy

Ano - 23 %
Ne - 77 %

Zdroj: Median pro MF DNES, odpovídalo 618 lidí starších 12 let

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Autovychytávky: Dominik bojuje s horkem, lednici nakonec ocenili chodci

Otestovali jsme autochladničku. Posloužila i jako krámek se zmrzlinou

Lednice původně určená do kufru auta se dá využít i jinak, redaktor iDNES.cz Dominik Vršanský to vyzkoušel. Největší...

Najdete na iDNES.cz