Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči chtějí v obci 50 a na dálnici 160

  12:00aktualizováno  12:00
Českým mužům chybí rychlost za volantem. A nový silniční zákon jim připadá až příliš tvrdý - na rozdíl od žen, které naopak větší přísnost na silnicích vítají. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro MF DNES. V něm téměř 60 procent mužů označilo zákon, který přináší tvrdé tresty, za přísný. Ženy odpovídaly odlišně, zákon se nelíbil 40 procentům z nich.

Podle 61% řidičů je padesátka v obci správná | foto: iDNES.cz

Ten rovněž označuje za nepravdivý mýtus rozšířené tvrzení, že ženy jsou horší řidičky. "Není to pravda. Můj nejlepší žák byla například řidička, ženy jsou disciplinovanější, u matek to platí dvojnásob,“ prohlašuje Šohaj.

Za pravdu mu dávají i dřívější průzkumy veřejného mínění. Z nich vyplynulo, že ženy mnohem méně než muži překračují povolenou rychlost nebo kupříkladu jezdí méně na červenou.

Rozdíl mezi oběma pohlavími je patrný i v pohledu na rychlost. Z průzkumu agentury Median vyplývá, že 55 procent lidí si přeje, aby rychlost na dálnicích byla posunuta na 160 kilometrů v hodině.

Pro větší rychlost na dálnicích je například Jiří Bartůněk z Řitky, který patří mezi signatáře petice kritizující nový silniční zákon.

"Na některých dálnicích by měla být povolena větší rychlost. Na místech, která jsou vzdálena od měst a obcí, by určitě nevadila,“ míní.

Naopak proti je Martin Šimonovský z Dobříše. „Na větší rychlost nemáme téměř dálnice. Spíš by se měla zrušit mnohá omezení rychlosti na okreskách a jiných silnicích,“ namítá.

Nechceme body, dáme úplatek
Jedenadvacetiletá Tereza Vodvářková má jasno. Nový silniční zákon se jí zdá správný, kdyby ho však porušila a policisté by jí chtěli vzít řidičský průkaz, s reakcí by neváhala - pokusila by se je uplatit.

"Pokud by mi třeba šlo o řidičák, tak si myslím, že by mi sami policisté naznačili, ať jim dám úplatek. A kdybych jim nabídla třeba pět tisíc za to, abych body nedostala, tak by si je určitě vzali. A pro spoustu lidí má řidičák vyšší cenu než jen pět tisíc,“ říká Vodvářková.

Zdaleka není sama. Když agentura Median zjišťovala, kolik takových lidí je, zjistila, že minimálně každý pátý. V průzkumu veřejného mínění totiž 25 procent zpovídaných odpovědělo, že by byli ochotni nabídnout policistovi úplatek, pokud by jim chtěl odebrat řidičský průkaz.

Na rozdíl od minulosti jim totiž nyní mnohem více hrozí, že budou muset auto na nějakou dobu odstavit. Vždyť podle nového zákona přicházejí o řidičský průkaz například motoristé, kteří zaparkují na místě pro invalidy - něco takového bylo v minulosti vyloučené.

Dopravní policista Stanislav Selič je přesvědčen, že policisté berou úplatky mnohem méně, než tvrdí průzkumy nebo média. "Za svou praxi jsem se nikde a nikdy nesetkal s tím, že by kolegové brali úplatky nebo to jen někomu nabízeli, zatímco média toto veřejnosti podsouvají soustavně. Přijde mi to, jako kdyby se mluvilo o nějaké jiné policii,“ soudí Selič.

Ministr dopravy: Porušení zákona musí bolet
Nejznámější zastánce nového zákona, ministr dopravy Milan Šimonovský, je přesvědčen, že zákon musí zůstat přísný, k úlevám podle něj není v současnosti důvod. A to ani za situace, kdy převažují odpůrci zákona, kteří volají po jeho "změkčení“.

"Například debata o trestech v tomto zákoně je nesmyslná,“ sdělil ministr. "Tresty jsou tady od toho, aby odstrašily řidiče od porušování zákona. Nemůžeme přece dopustit, aby porušování zákona nebolelo, to musí bolet. Jinak by byl z tohoto zákona trhací kalendář a každý by si dělal, co by chtěl. Nemůžeme dopustit, aby tresty byly mírné, v takovém případě by řidiči zákon vědomě porušovali. To by bylo postavené na hlavu,“ prohlašuje Šimonovský.

Co říká průzkum

Jak hodnotíte nový silniční zákon

Je moc přísný - 55 %
Je správný - 45 %

Muži

Je moc přísný - 58 %
Je správný - 42 %

Ženy

Je moc přísný - 45 %
Je správný - 55 %

Souhlasíte se zvýšením rychlosti na některých dálnicích na 160 km/h?

Ano - 56 %
Ne - 44 %

Muži

Ano - 61 %
Ne - 39 %

Ženy

Ano - 43 %
Ne - 57 %

Rychlost 50 km/h v obci je...

Správná - 61 %
Měla by se snížit - 3 %
Měla by se zvýšit - 36 %

Muži

Správná - 58 %
Měla by se snížit - 1 %
Měla by se zvýšit - 41 %

Ženy

Správná - 68 %
Měla by se snížit - 6 %
Měla by se zvýšit - 26 %

Byl(a) byste ochoten/ochotna nabídnout policistovi úplatek?

Ano - 25 %
Ne - 75 %

Muži

Ano - 25 %
Ne - 75 %

Ženy

Ano - 23 %
Ne - 77 %

Zdroj: Median pro MF DNES, odpovídalo 618 lidí starších 12 let

Autoři:Nejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Další z rubriky

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Legendární Toyota Supra se vrací. Bude zas rychlá a zběsilá

Toyota GR Supra Racing

Sportovní kupé Toyota Supra se vrací. To je jisté už nějakou dobu, na autosalonu v Ženevě jsme se ovšem dočkali...

Najdete na iDNES.cz