Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči, chystejte se na trestné body

  17:43aktualizováno  17:43
Nový zákon, který má zlepšit situaci na českých silnicích, začne platit nejspíš už od příštího července. Tisíce řidičů běžně překračují povolenou rychlost. Další si nezapínají pásy či za jízdy telefonují. Změní jejich chování novela zákona, která začne podle ministra dopravy Milana Šimonovského platit příští rok v červenci?

Čeští řidiči si už mohou pomalu zvykat, že až za rok zastaví na místě, kde se nesmí, objeví se v jejich kartě jeden trestný bod.

Za špatné předjíždění jim přibude dalších šest, a až jich nasbírají dvanáct, přijdou na rok o řidičský průkaz.

Sněmovnou už hladce prošla novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která bodový systém za přestupky na silnicích zavádí.

Definitivně ji poslanci mají schválit v říjnu, ministr dopravy Milan Šimonovský však věří, že to nebude problém.

„Novela začne platit od příštího července. Myslím, že se proti ní nepostaví senátoři ani prezident. Věřím, že je přesvědčí fakt, že v České republice umírá ročně na silnicích kolem třinácti set lidí,“ uvedl Šimonovský.

Bodové hodnocení
Kolik bodů má hrozit za vybrané přestupky na silnici

7 bodů
- Jízda pod silným vlivem alkoholu. V případě, že policie u řidiče naměří nepatrné množství alkoholu, dostane řidič o jeden trestný bod méně.
- Odmítnutí dechové či krevní zkoušky.
- Zavinění dopravní nehody, při které někdo zemřel nebo byl vážně zraněn.

6 bodů
- Zakázané předjíždění.
- Vjíždění na železniční přejezd v okamžiku, kdy je to zakázané.
- Řízení auta řidičem, kterému bylo předtím zabaveno řidičské oprávnění.

5 bodů
- Překročení rychlosti v obci o více než 40 kilometrů v hodině, případně o více než 50 kilometrů mimo obec.
- Řízení automobilu, který nemá platnou technickou kontrolu. - Řízení automobilu bez platného posudku o zdravotní způsobilosti.

4 body
- Neumožnění přejít chodci na značeném přechodu.
- Nedání přednosti v jízdě.
- Nedodržení bezpečnostní přestávky.

3 body
- Držení mobilního telefonu během jízdy.
- Překročení povolené rychlosti o více než 20 kilometrů v obci nebo o více než 30 kilometrů mimo obec. - Ohrožení jiného řidiče při přejíždění z jednoho do druhého pruhu.

2 body
- Nedovolená jízda po tramvajovém pásu.
- Nepoužití bezpečnostního pásu.
- Nepoužití dětské autosedačky.

1 bod
- Vjetí do pěší zóny.
- Neoprávněné použití vyhrazeného jízdního pruhu.
- Parkování v úseku, kde je to zakázáno.

Zdroj: návrh zákona

„Během příštích šesti let chceme počet mrtvých snížit na polovinu. Pokud se ale má situace změnit, musí novela projít,“ dodal.

Trestné body se nelíbí ODS
Cesta parlamentem však nemusí být nakonec tak snadná, jak si Šimonovský myslí.
Novela totiž obsahuje řadu změn, se kterými nesouhlasí především poslanci za ODS. Nelíbí se jim zmiňovaný bodový systém a také návrh, že by policisté měli dostat zpět pravomoc zabavovat lidem řidičské oprávnění.

Občanští demokraté tvrdí, že obojí není třeba. „Policisté mají už dnes dost pravomocí, jak situaci na silnicích zlepšit. Jen musí zlepšit svou práci,“ prohlásil poslanec za ODS Karel Sehoř.

Sami policisté říkají, že jim nový zákon pomůže. Tedy pokud začne platit alespoň v podobě, v jaké jej předložilo ministerstvo dopravy.

„S ministerstvem jsme původně vypracovali rozsáhlejší novelu. Do parlamentu šla nakonec její osekaná verze. Nevím, co z ní zbude, když z ní ještě něco poslanci vyškrtnou,“ uvedl šéf republikové dopravní policie Zdeněk Bambas.

Změní se něco na silnicích?
Jaké jsou chyby českých řidičů? Zabrání jim projednávaná novela? MF DNES hodnotila, jak zákon řeší některé situace, k nimž dochází na českých silnicích téměř každý den.

1. Jízda s alkoholem v krvi
Zákon zpřísňuje tresty za řízení pod vlivem alkoholu. Jde o přestupek, za který bude hrozit nejvíc trestných bodů - sedm - a také pokuta do padesáti tisíc korun. Navíc bude opilému řidiči hrozit, že přijde až na dva roky o řidičské oprávnění... čtete ZDE

2. Překračování povolené rychlosti
I za tento přestupek stanovuje nový zákon přísnější postih: pokutu až deset tisíc korun a za překročení rychlosti v obci o víc než 40 kilometrů v hodině pět trestných bodů... čtěte TADY

3. Telefonování za jízdy
Statistiky ukazují, že nepozornost za jízdy, způsobená i voláním z mobilního telefonu, je nejčastější příčinou nehody. Od začátku roku do srpna evidují policisté přes dvacet tisíc nehod, které zavinili nesoustředění řidiči. Za držení mobilního telefonu během jízdy mají hrozit tři trestné body a pokuta až deset tisíc korun.

4. Nepoužití bezpečnostních pásů
Pásy nemá zapnuté zhruba deset procent řidičů, kteří zemřou na českých silnicích. Ministerstvo dopravy letos uspořádalo kampaň na jejich užívání. Zákon však přestupek hodnotí jako poměrně nezávažný dvěma trestnými body. „V zahraničí je navíc běžnější, že používání pásů je spojováno s výhodami při pojištění,“ řekl Bambas... více TADY

5. Nedodržování přestávek
Chybu dělají především profesionální řidiči. Policisté upozorňují, že jejich podíl na počtu dopravních nehod za poslední roky roste. Při střetu s nákladním vozem zemřel v polovině srpna i hokejový trenér Ivan Hlinka. Zákon počítá s tím, že by profesionální řidiči měli podstupovat psychologické testy.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Najdete na iDNES.cz