Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči, jste nahraditelní!

  17:05aktualizováno  17:05
První závod v historii, ve kterém jsou piloti k ničemu, proběhne 13. března na trase mezi Los Angeles a Las Vegas. Darpa Grand Challenge je netradiční rallye, organizovaná americkou vládní organizací Darpa (Defense Advanced Research Project Agency)- prodlouženou rukou americké armády, které ukáže co umí nejmodernější technika 21. století.

Závod je určený superinteligentním vozidlům, která musí bez zásahu lidské ruky, mozku... za méně než 10 hodin ujet stanovenou trasu.

Nejde jen o exhibici umu, jde - jako ostatně téměř vždycky - o peníze. Vítěz dostane možnost spolupracovat na ambiciózních projektech americké armády. Bude se moci podílet na stavbě "samohybu" který chtějí Američané využívat v "horkých" oblastech válečných konfliktů. Procesory tak nahradí člověka.

Vyhrát válku robotů znamená ujet něco kolem 500 kilometrů v méně než 10 hodinách. Roboauta pojedou cestou - necestou, pouští, kamením, vodou. Cestu jim budou zpestřovat podjezdy, skály, prolákliny apod. Důležitý je i požadavek na průměrnou rychlost (40 km/h). "Dálkové ovládání" robotů může mít jedinou funkci, tou je vypnutí motoru soutěžního stroje.

Stránky Darpa Grand Challenge najdete ZDE

Itinerář se týmy dozvědí až těsně před startem závodu. Na naprogramování svých speciálů budou mít pouhopouhé dvě hodiny. Roboauta budou muset projet vytyčenou trasu s kontrolními stanovišti. Případným nedorozuměním o návštěvě mimozemských civilizací chtějí organizátoři předejít uzavřením celé oblasti.

Roboauta jsou vystrojena nejmodernější výbavou, o které valná většina ze smrtelníků ani netuší, že existuje, natož k čemu a jak slouží. Satelitní navigace už do sériových aut pronikla, s přesností na centimetry (pravděpodobnější je ale nulová odchylka,) kterou se darpa-roboti chlubí, už ale nepracuje. Samozřejmostí je radar, skener terénu a desítky kamer s vysokým rozlišením, nechybí senzory všeho myslitelného. Systém Digital Auto Drive dokáže rozpoznat a analyzovat překážky a nebezpečí až do 50 metrové vzdálenosti.

Protože jsou, alespoň podle mínění pořadatelů, pravidla nastavena velmi přísně, je možné že stupně vítězů zůstanou po skončení závodu prázdné. V tom případě bude příští rok následovat další ročník.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Najdete na iDNES.cz