Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči mají strach z bodů, jezdí pomaleji

  9:53aktualizováno  9:53
Čeští řidiči ukázali, že umějí jezdit podle pravidel. Od noci z pátku na sobotu, kdy začala platit na tuzemských silnicích tvrdá pravidla, většina z nich ubrala plyn, rozsvítila světla a zapnula si pásy.

Policejní kontrola ve Frýdku-Místku 1. července 2006. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Změna byla o víkendu k nepřehlédnutí. Tam, kde ještě v pátek řada řidičů "závodila“, najednou téměř všichni začali dodržovat předepsanou rychlost. "Byl jsem oba dny v práci a cestou jsem si schválně dával pozor na to, jak řidiči jezdí. Viditelně většina z nich zpomalila,“ řekl v neděli mluvčí západočeské policie Jiří Soukup.

Právě na západě Čech během soboty výrazně klesl počet dopravních nehod. Ještě před týdnem jich zde řešili 44, tuto sobotu pouze 30 a policisté si myslí, že to je právě novými pravidly.

"Té změny si musí všimnout každý. Problém je, že většina řidičů dodržuje pravidla ve dne. Opilců za volantem, které chytáme v noci, zatím moc neubylo," řekl v neděli jeden z pražských policistů, který měl o víkendu službu.

Někteří jeli opilí...
Právě za alkohol za volantem jsou podle nového systému nejpřísnější tresty a několik řidičů to během soboty a neděle poznalo na vlastní kůži.

Například v Brně se v noci na sobotu konala technoparty a policisté se rozhodli zkontrolovat každého, kdo z ní nad ránem odjížděl autem. Během krátké doby chytili hned pět lidí, kteří měli v krvi alkohol.

Všichni okamžitě přišli o řidičský průkaz a navíc dostali i desetitisícovou pokutu a sedm trestných bodů. Policisté si totiž ke kontrole přizvali i úředníky z magistrátu, kteří jediní mohou podle zákona pokuty a body za jízdu v opilosti ukládat.

V Opavě v sobotu zase policisté zastavili opilého řidiče hned dvakrát. V krvi měl 1,57 promile. "Poprvé odmítl dechovou zkoušku, a tak jsme mu na místě odebrali řidičský průkaz. O čtyřicet minut později jsme ho chytili znovu," řekl mluvčí opavských policistů René Černohorský - celá zpráva zde.

Body za 7 km/h víc
Řidiči však zapomínali i na jiná pravidla než jen na to, že se nesmí řídit pod vlivem alkoholu. Přísnější tresty jsou od 1. července také za nedodržování povolené rychlosti, policisté i městští strážníci proto kontrolovali i to.

Jen v Praze zaznamenali městští strážníci od soboty ráno do nedělních deseti odpoledne více než 300 přestupků, převážně šlo právě o překročenou rychlost.

Přestože policisté i strážníci tvrdili, že první dny po změně zákona budou na řidiče mírní, pravda to nebyla. V Plzni totiž zastavili i řidiče, který jel na padesátce jen o sedm kilometrů víc.

"Chlapi, to myslíte vážně? Jel jsem padesát sedm a za to mi dáte dva body a tisícovku pokuty..." snažil se strážníky umluvit Ondřej Lutorský z Liberce. "Mám strach, abych vůbec dojel domů. To to pěkně začíná," dodal - celá zpráva zde.

Zatímco ve většině měst překračovali lidé povolenou rychlost jen mírně, strážníci v Praze zastavili i muže, který se úsekem, kde platí osmdesátka, řítil o 45 kilometrů rychleji, než směl.

Městští strážníci ho museli několik set metrů pronásledovat v autě, než se jim muže ve stříbrošedém volkswagenu podařilo zastavit. "Mám rodinné problémy, klukovi není dobře," vymlouval se poté.

Trestný bod dostal i policista: Nesvítil
Posledním častým přestupkem, za který o víkendu "padaly" trestné body, byla nezapnutá světla. Nově se totiž musí svítit celý rok, část řidičů však na to o víkendu ještě zapomněla.

V Hradci Králové dokonce policisté zastavili svého kolegu, který měl zrovna volno. Za prohřešek dostal dvousetkorunovou pokutu a jeden trestný bod. Nepomohlo mu ani to, když se hájil, že je policista, a ukazoval i služební odznak.

"V těch pravidlech je bordel, nevyznáme se v tom ani my policajti," tvrdil muž - celá zpráva zde.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Najdete na iDNES.cz