Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči na Samoi se bojí, že se pozabíjejí. Musí začít jezdit vlevo

aktualizováno 
Řidiče v malém polynéském státečku čeká neobvyklá změna. Od 7. září musejí začít jezdit na silnicích po levé straně místo po pravé. Obyvatelé se změny samozřejmě obávají.

Za pár dní budou mít všechna auta na Samoi volant na špatné straně. Správně je to takto. | foto: Honda

Malý státeček východně od australských a severně od novozélandských břehů změní na počátku září stranu silnice, po které se jezdí. Vláda si od přechodu na provoz po levé polovině vozovky slibuje zvýšení dostupnosti automobilů.

Vozy s levostranným řízením jsou totiž v dané oblasti dosti vzácné, a tak se musejí dovážet z daleka, což je drahé. Naopak aut s volantem vpravo je spousta na nedalekém Novém Zélandu a v Austrálii.

Obyvatelé Samoy se ale proti této náhlé změně bouří. Možnost zakoupit si levnější automobil bude totiž alespoň zpočátku vykoupena vysokými bezpečnostními riziky. Dá se očekávat, že si řidiči budou strany plést. Samozřejmě se také okamžité nevymění vozový park, nadále bude v Samoi jezdit množství vozů s levostranným řízením.

Chodci se prý budou vrhat pod kola automobilů

To znesnadní předjíždění. Neopatrní chodci se budou vrhat pod kola automobilů, protože se rozhlédnou na špatnou stranu. Tyto obavy potvrzují i názory dopravních expertů. Oprávněně se obávají, že po 7. září výrazně vzroste počet i nebezpečnost dopravních nehod.

Rizika zvyšuje i fakt, že o bezpečnost provozu se v Samoi příliš nedbá ani dnes. Téměř nikdo nepoužívá bezpečnostní pásy, silnice mimo města jsou úzké a rozbité, bujná vegetace často zakrývá už tak sporadické dopravní značení a také výhledy do nebezpečných zatáček. Policie má k dispozici pouze jediný radar pro měření rychlosti a mnoho se případnými přestupky nezabývá.

Proti změně se bouří i firmy, které provozují velký vozový park, nejvíce změna vadí půjčovnám automobilů. Budou muset všechna auta vyměnit. Mnohé z půjčoven svou činnost raději ukončily.

Protestující se bouří především kvůli tomu, že změna nebyla s veřejností konzultována. Na poslední chvíli se tak změnu snaží odvrátit žaloba u soudu. Podala ji organizace PASS (People against switching sides - lidé proti změně stran). Dvě vesnice prý budou projíždějící řidiče nutit k jízdě na původní pravé straně.

Samoa má na svých dvou ostrovech dohromady asi 790 kilometrů zpevněných a 332 kilometrů nezpevněných silnic. Řidiči si mohou jízdu po nové straně vyzkoušet na speciálním úseku v hlavním městě Apia. Tato silnice je jednou z mnoha položek z částky 3,5 milionu dolarů, kterou vláda na změnu vyčlenila. V částce je mimo jiné zahrnuta třeba výměna dopravního značení a úprava cest, osvětová kampaň nebo finanční pomoc autobusovým dopravcům, kteří musejí upravit autobusy tak, aby se jim neotvíraly dveře na špatnou stranu silnice.

Pokud ke změně 7. září opravdu dojde, bude Samoa po téměř padesáti letech první zemí, kde se změní strany řízení. K poslední takové změně totiž došlo v roce 1960 ve Švédsku a na Islandu.

Samoa má jen něco přes 1 100 kilometrů silnic

Samoa má jen něco přes 1 100 kilometrů silnic.
Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Další z rubriky

Objednali si teslu a špehují továrnu drony, aby zjistili, kdy ji dostanou

Tesla 3

Náběh výroby „lidového“ Modelu 3 je tak pomalý, že zákazníci a fanoušci vymýšlejí ty nejobskurnější způsoby, jak...

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Najdete na iDNES.cz