Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči, pozor na „espézetky", jdou po nich lupiči

  10:56aktualizováno  10:56
Stačí jen dvojí cvaknutí a auto může být bez značky. Ukrást ji je pro zloděje ten nejsnadnější úkol. A s cizí značkou pak může cokoliv. S ukradenou značkou auta tankují benzin bez placení, ale také třeba loupí.

Ilustrační foto | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

Na nedělní výlet tak bude s hořkostí vzpomínat David Mahovský z Břeclavi. S přítelkyní si vyrazil do Hodonína na návštěvu zoo. Zaparkoval přímo před ní a asi po dvou hodinách už zase odjížděl.

Jen pár minut poté, co se z výletu vrátil, už na jeho dveře ťukal policista. "V hlavě se mi okamžitě začaly honit myšlenky na to, zda jsem někudy nejel moc rychle, nedal jsem přednost nebo netelefonoval při jízdě," popisuje.

Policistu ale zajímalo něco jiného. "Ukažte, prosím, nádrž," požádal. Teprve poté se David Mahovský dozvěděl, že jeho auto zachytily kamery na benzinové pumpě v Hodoníně. Řidič natankoval plnou a ujel bez zaplacení.

"Obešel jsem auto a k mému úžasu jsem zjistil, že mi chybí zadní espézetka," popisuje majitel očesaného auta neuvěřitelnou příhodu.

Nikoliv však ojedinělou. Mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník potvrdil, že značky z aut se sice nekradou každý den, není to ale ani žádná výjimka. Zvlášť na parkovištích, která nejsou hlídaná.

"Nemáme vytipované konkrétní lokality, kde by k podobným krádežím docházelo nejčastěji. Ale obecně jde o opuštěnější parkoviště. Na frekventovaných a hodně osvícených parkovištích jsou krádeže registračních značek téměř vyloučeny," tvrdí Zámečník.

Pro zloděje je krádež registrační značky jednoduchá. Většina dnešních "espézetek" je připevněna pouze na plastové destičce. Stačí jen pořádně zatáhnout a značka je venku. Přišroubované je už mají dnes jen ta nejstarší auta.

S ukradenou značkou pak zloději míří většinou právě na benzinky. V Kladně však pod cizím registračním číslem dokonce vyloupili banku.

"V takových případech se pachatel dá dopadnout třeba právě podle záznamu z kamerového systému," uvedl Petr Zámečník. Podle něj mohou kamery zachytit podobu zloděje, anebo alespoň auta, kterým jel.
Jako po prvním však policisté šli právě po zákonném držiteli registrační značky. Naštěstí pro Davida Mahovského se vše vysvětlilo.

"Policista mi doporučil ihned nahlásit ztrátu značky, než znovu natankuje. Okamžitě jsem tedy sedl do vozu a jel na služebnu policie v Břeclavi. Tam naštěstí nikdo nic neprotahoval, sepsali jsme vše potřebné a za půl hodiny jsem byl doma," popsal David Mahovský.

Návštěva zoo ho však místo stokoruny vyšla na pětinásobek. Musel k ní totiž připočítat i poplatky za pořízení nové značky. Horší však bylo leknutí a také ztracený čas při vyřizování nezbytných dokumentů.

"Hlavou mi opravdu proběhlo několik velmi vulgárních výrazů," přiznává, že s láskou na zloděje dopravní značky určitě vzpomínat nebude.

Podle Michaely Lagronové, mluvčí Unipetrolu, který provozuje síť čerpacích stanic Benzina, jsou zloději čím dál nápaditější. Že řidiči odjíždějí z benzinky bez placení, už podle ní není nic neobvyklého. Většinou však kradou pod vlastní značkou.

Trend krádeží "espézetek" ale potvrzují policisté v celé republice.

Autoři: ,


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Autovychytávky: Dominik bojuje s horkem, lednici nakonec ocenili chodci

Otestovali jsme autochladničku. Posloužila i jako krámek se zmrzlinou

Lednice původně určená do kufru auta se dá využít i jinak, redaktor iDNES.cz Dominik Vršanský to vyzkoušel. Největší...

Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Počty nehod v ČR rostou, po zastaralých silnicích jezdí stále víc aut

Ilustrační snímek

Počty dopravních nehod v České republice rostou. Podle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by ale měly...

Najdete na iDNES.cz