Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britové si za jízdy fotili tragickou nehodu, policie je vyhmátla

  13:15aktualizováno  13:15
Že dopravní nehody přitahují zvědavé řidiče, je známý fakt. S rozšířením mobilních telefonů ale policisté zápasí s dalším problémem. V místě průjezdu se totiž značně rozšířil počet řidičů, kteří se místo řízení věnují právě telefonům, na které hodlají nehodu zachytit. Britská policie nechce tomuto novému trendu nečinně přihlížet.

Jeden z řidičů si během jízdy fotí nehodu na dálnici M1 u města Northamptonshire. On i ostatní "fotografové" pak od policie dostal varovný dopis. | foto: Daily Mail

Dopravní nehody na frekventovaných silnicích dokážou způsobit velké problémy, nepříjemným vedlejším efektem jsou i zpomalující řidiči v obou směrech, kteří si chtějí místo nehody pořádně prohlédnout. V některých případech se dokonce poblíž nehody stane hned několik dalších.

S podobným problémem se nedávno potýkali i policisté ve Velké Británii. Na frekventované dálnici M1 spojující města Londýn a Leeds došlo v brzy ráno k tragické dopravní nehodě, kdy irská řidička kamionu narazila do malého Suzuki Ignis, které stálo v odstavném pruhu.

Řidička kamionu byla ve vozidle tak špatně zaklíněná, že její vyprošťování trvalo téměř čtyři a půl hodiny. Poté, co policisté provedli základní vyšetření nehody a čekali na vyproštění, si všimli, co se děje v protějším pruhu.

"Byli jsme byli ohromeni, jak velký počet řidičů používal své mobilní telefony, aby si tento hrozivý moment vyfotili," popsal pro britský Daily Mail Nick Gray z oddělení vyšetřování nehod. "Protože byla řidička v autě opravdu hodně zaklíněná, měli jsme téměř čtyři hodiny čas a potom, co jsme viděli ten vysoký počet fotících řidičů, jsme se rozhodli je sami natočit."

Znechuceným policistům se za čtyři hodiny podařilo přistihnout 80 řidičů s mobilním telefonem v ruce a majitelům vozidel se nakonec policie rozhodla poslat varovný dopis, ve kterém je upozorňuje na jejich nebezpečné jednání. V tomto případě prý nešlo o potrestání, ale o prevenci.

V dopise podrobně vysvětlují majitelům vozidel, jakých přestupků se dopustili a jak může jejich chování způsobit značné škody a ohrožuje všechny účastníky silničního provozu. I když policie nesáhla k trestu, záznamy řidičů s mobilním telefonem v ruce byly zaarchivovány do jejich osobních karet.

Řidiče tedy zatím nečeká žádný postih, ale někteří z nich přece jen budou muset své chování vysvětlit. Velký počet z nich totiž v té době seděl ve služebním vozidle a varovný dopis tak obdrželi jejich zaměstnavatelé. "Ti nás pak sami kontaktovali a žádali víc informací, aby zahájili své vlastní disciplinární řízení," dodává Nick Gray.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

TEST DNES: Rukavice a obvazy z autolékárničky jsou nefunkční, nůžky hned tupé

Test autolékárniček

Podle expertů má lidský život hodnotu 10 až 20 milionů korun. Kvalitní lékárničky, které mohou při nehodě zachránit...

Automobilka Porsche prý zvažuje výrobu létajícího taxíku

Porsche Museum

Německý výrobce luxusních vozů Porsche zvažuje výrobu létajícího taxíku. Listu Automobilwoche to sdělil šéf prodeje...

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

Najdete na iDNES.cz