Řidičské průkazy berou i v cizině

-
RAKOUSKO: O řidičský průkaz lze v Rakousku přijít poměrně snadno. Stačí být přistižen s ojetými pneumatikami či jinou technickou závadou a řidič ho ztratí na tři měsíce. Pokud překročí rychlost v obci o 40 kilometrů v hodině nebo mimo obec o 50 kilometrů v hodině,následuje kromě odebrání řidičáku také trestní řízení. Hranicí pro jízdu s alkoholem v krvi je 0,5 promile. Pokud má motorista od 0,8 do 1,2 promile, přijde okamžitě o právo řídit na čtyři týdny. Při vyšší hladině, ale do 1,6 promile,hříšník nemůže za volant čtvrt roku. Zadržení řidičského oprávnění na šest měsíců, návštěva u dopravního psychologa a lékaře a navíc pokuta až 80 tisíc šilinků (213 tisíc korun) je trestem za více než 1,6 promile alkoholu v řidičově krvi.
David Zelinger, ORF

VELKÁ BRITÁNIE: V zemi, kde neexistují občanské ani jiné průkazy totožnosti, je doklad o oprávnění řídit motorové vozidlo jedním z nejdůležitějších dokumentů při návštěvách úřadů. Policie nemá právo udělovat pokuty ani odebírat řidičáky,každý má nárok na soudní přezkoumání policejního závěru. Nedávno mi policie na dálnici naměřila překročení rychlosti o 30 kilometrů v hodině a hned mi nabídla možnost soudního řízení. Uznal jsem důkaz z kamery za věrohodný, zaplatil 40 liber pokuty a dostal jsem tři trestné body. Jakmile jich řidič nasbírá osm, což je možné po třech závažnějších přestupcích, předvolá si jej soudce a odebere mu řidičský průkaz.
Ivan Kytka, BBC World Service

NĚMECKO: Za každý prokázaný dopravní přestupek jsou trestné body do řidičovy osobní karty, která je uložena ve Flensburgu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Po dosažení 18 bodů přichází člověk o řidičský průkaz. Než jej znovu získá, musí složit takzvaný »test idiotů«. Ten je zdánlivě snadný,avšak zkoušející využívá mnoha triků, aby z hříšníka udělal »idiota«, který si na řidičák počká další měsíce. Těžké to mají i mladí řidiči. Dva roky mají oprávnění jen na zkoušku a při prvním větším přestupku o ně přijdou. Samozřejmě jsou přečiny,ze něž řidič ztratí možnost řídit okamžitě,a to na měsíc. Patří mezi ně například jízda na červenou nebo překročená míra alkoholu v krvi.
Rudolf Ströbinger, autor je spolupracovník redakce

FRANCIE: Přijít o řidičské oprávnění lze po jakémkoliv přestupku, pokud o tom rozhodne soud. Jinak má řidič na kontě 12 bodů a oprávnění ztratí po jejich vyčerpání. Při přestupcích podle závažnosti přichází o jeden až šest bodů. Jakmile však spáchá přestupek za šest bodů, třeba řídí v opilosti, způsobí dopravní nehodu nebo překročí povolenou rychlost o 50 kilometrů v hodině,tak mu úřady řidičský průkaz zadrží hned. Přijde-li o řidičský průkaz na přechodnou dobu, dostane jej zpět po přísné zdravotní prohlídce. Po ztrátě všech bodů musí navíc znovu složit řidičské zkoušky. Zpět body lze získat buď tříletou jízdou bez přestupku, za což jsou čtyři body,nebo po školení až za 11 bodů.
Jitka de Préval, autorka je spolupracovnicí redakce

POLSKO: Policie může motoristovi odebrat řidičské oprávnění, způsobil-li dopravní nehodu se smrtelným zraněním nebo nehodu s velkou škodou. Totéž platí, pokud překročil 21 trestných bodů, má-li řidičský průkaz méně než rok, a 24 trestných bodů, má-li řidičský průkaz déle než rok, nebo při podezření, že má falešné dokumenty. Pokud řidič přijde o oprávnění po vyčerpání trestných bodů, musí složit zkoušku, a to po osmihodinovém školení. Například za couvání v zákazu jsou tři trestné body,za jízdu bez světel dostane řidič čtyři body, překročení rychlosti o 30 kilometrů v hodině se trestá šesti body, a za překročení o 50 kilometrů v hodině je dokonce deset trestných bodů.
Kajetan Berezowski, autor je spolupracovník redakce