Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řídit bez oprávnění? Běžné

  12:51aktualizováno  12:51
Usednout za volant bez řidičského průkazu není pro mnohé Středočechy nic výjimečného. A to i přesto, že od července je řízení bez řidičského oprávnění hodnoceno jako trestný čin, za který hrozí až půlroční vězení.

Autoškoly připouští, že mnozí lidé raději riskují trestní stíhání než neúspěch v autoškole | foto: Profimedia.cz

Mnohé "neřidiče“ to ale stejně neodradí. Den co den se o tom přesvědčují policisté v celém kraji. Jen během pátku 13. října chytili mělničtí policisté na svém území čtyři hříšníky, polovinu z nich opakovaně.

Ty tak čeká stíhání nejen za jízdu bez řidičského průkazu, ale i za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Policisté řešili i případ, kdy osmnáctiletý mladík zavinil minulou středu mezi Bojeticemi a Jemníky u Mladé Boleslavi dopravní nehodu. Z místa havárie sice utekl, nakonec se ale sám přihlásil na dopravním inspektorátu. .

popisek ZVLÁŠTNÍ PŘÍLOHA
VŠE O SILNIČNÍM ZÁKONU ...ZDE

"Přesné statistiky, které by nám řekly, zda jezdí bez řidičského průkazu více nebo méně lidí, nemáme. Až do července se totiž takové jednání posuzovalo jako přestupek. Na druhou stranu ale policisté na dopravním inspektorátu mají pocit, že jich spíš přibývá. Téměř každý den někoho chytíme,“ řekl mluvčí mladoboleslavských policistů Ladislav Mareš.

Nejčastějšími hříšníky jsou muži do 40 let
Proč se tak děje, vysvětlit nedokáže. Rozhodně to prý není tím, že by lidé nevěděli, co je čeká. Kampaň, kdy policie upozorňovala, že jízda bez řidičského průkazu se může trestat až vězením, byla podle Mareše rozsáhlá.

"Upozorňovali jsme na to i studenty a učně. Mnozí ale raději riskují,“ podotkl. Právě muži do 40 let bývají podle policejních zpráv nejčastějšími hříšníky, kteří řídí bez dokladů.

Lidé bez řidičáku, kteří za volant usednou, často spoléhají na to, že je soudce do vězení nepošle. A většinou mají pravdu. Kladenský soudce Roman Lada je převážně odsuzuje k veřejně prospěšným pracím a k zákazu činnosti.

"Většinou jsou to lidé bez zaměstnání, kteří peníze na pokutu nemají,“ vysvětlil soudce, na jehož stole už několik případů skončilo.

Majitel autoškoly Jiří Hanes z Kladna připouští, že mnozí lidé raději riskují trestní stíhání než neúspěch v autoškole. Buď si nevěří, že školu zvládnou, anebo na ni nemají peníze. Cena autoškoly, která se pohybuje kolem devíti tisíc korun, není však podle něj vyšší než v minulosti.

"Tehdy, když stála autoškola tři tisíce korun, za ni lidé dávali celý měsíční plat. To dnes není,“ řekl majitel autoškoly. Je přesvědčen, že lidé, kteří cítí zodpovědnost, do auta bez řidičáku nesednou.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Mercedes Třída C C180i...
Mercedes Třída C C180i...

r.v. 2005, naj. 190 565 km, benzín
129 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz