Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nissan zavede řízení po drátě, obejde přitom současnou legislativu

aktualizováno 
Již příští rok by se v některém z modelů luxusní značky Infiniti měl objevit systém řízení po drátě. Volant a kola tedy nebudou mít mechanické spojení, což prý povede ke komfortnější a bezpečnější jízdě. Kvůli zákonům ale bude muset ponechat záložní řešení.

Nissan chce v modelech Infiniti zavést řízení po drátě steer-by-wire | foto: Infiniti

Řízení po drátě, tedy systém, kdy volant není přímo mechanicky spojen s koly a natáčení ovládá elektronika, jsme viděli už v celé řadě konceptů. V sériové výrobě se u osobních automobilů zatím neobjevil, a to třeba i kvůli platné legislativě. Ta totiž vyžaduje mezi koly a volantem mechanické spojení jako záruku bezpečnosti a ovladatelnosti vozu.

Elektronické řízení už příští rok

Japonský Nissan chce ale pod značkou Infiniti přivést systém řízení po drátě (steer-by-wire) do sériové výroby. Tento záměr oznámili vývojáři automobilky a naznačili, jak bude systém fungovat. Aby například Nissan dostál liteře vyhlášek, zůstane zachováno záložní mechanické spojení mezi koly a volantem. O to se postará speciální spojka, která v případě výpadku napájení řídicího systému automaticky spojí na dvě části rozdělenou tyč řízení.

Za běžných podmínek se však o řízení bude starat výhradně elektronika. Snímač bude zaznamenávat úhel natočení volantu a skrze zálohovanou řídicí jednotku se o natáčení kol postarají výkonné elektromotory. Nissan slibuje, že takový systém bude z hlediska řízení rychlejší a přesnější než dnes běžné mechanické spojení. O zpětnou vazbu pro řidiče se postará elektromotor pod volantem, který bude řidiči prezentovat důležité informace, ale nebude přenášet ty nepotřebné a nepříjemné.

Vývojáři například slibují klidné a stabilní řízení i na rozbitých vozovkách. Tvrdí, že vzhledem k tomu, že se do řízení nebudou přenášet nežádoucí rázy a pohyby, se sníží i zátěž řidiče a ten se nebude při dlouhé jízdě unavovat tak rychle jako dnes. Současně s řízením po drátě, které Nissan nazývá Independent Control Steering, dostane budoucí model Infiniti i nově vyvinutý systém sledování jízdních pruhů. Bude fungovat v součinnosti s novým elektronickým řízením a pomůže auto stabilizovat a eliminovat různé negativní vlivy.

Lepší stabilita i odezva

Řidič se tak nebude muset prát s řízením třeba při intenzivním bočním větru, systém rozpozná, že řidič chce pokračovat rovně, a sám podle toho auto nasměruje, aniž by to vlastně musel šofér vědět. Podobně nebude muset řidič auto držet volantem v rovině třeba na nakloněné vozovce a systém dovede automaticky vyrovnávat i drobné změny směru způsobené nerovnostmi.

Ačkoli celý systém řízení po drátě vypadá trochu jako sci-fi, v automobilovém průmyslu nejde o novou myšlenku. Automobilky už s jeho zavedením koketují mnoho let a inspiraci si vzaly v leteckém průmyslu, kde funguje obdobný systém fly-by-wire. Kromě samotného zatáčení přitom bude možné po drátě ovládat například brzdy nebo spojku. Překážky jsou ale nejen legislativní, zavedení do praxe zatím brání i finanční stránka a také všeobecné předsudky motoristů vůči takovým systémům.

Řidiči si ale vcelku rychle zvykli na aktivní posilovače řízení, které mění velikost úhlu natočení kol v závislosti na rychlosti jízdy. Řízení po drátě může být dalším krokem v této oblasti.

Dlouhodobý vývoj

Navíc Nissan rozhodně nový systém nepřivede na svět bez předchozího intenzivního vývoje. Na něm pracuje už minimálně od roku 2007, od něhož sponzoroval výzkum v oblasti aktivního řízení na univerzitě ve Stanfordu. Univerzita postavila prototyp vozidla s názvem P1, který používal systém nápadně podobný tomu, který chce teď Nissan uvádět do praxe.

Navíc ani samotný Nissan potažmo jeho luxusní značka Infiniti nejsou v oblasti řízení po drátě zcela bez zkušeností. Jeden takový systém totiž současná legislativa připouští, a to řízení zadní nápravy. To používal už nadvakrát přeplňovaný Nissan 300ZX druhé generace (Z32s) vyráběný v letech 1989–2000. Do roku 1994 bylo natáčení zadních kol ovládáno hydraulicky, novější modely mají natáčení elektrické.

Řízení všech kol také používá celá řada současných modelů Infiniti, například řada G37, některé modely řady M a také SUV FX50 se sportovním paketem. Zkušeností vývojářů Nissanu využívá i Renault Laguna GT, který má stejné řešení jako Infiniti G37.

Aktivní řízení zadní nápravy obvykle funguje dvěma způsoby. V nízkých rychlostech se kola natáčejí opačně oproti předním, takže se tím zmenšuje poloměr zatáčení a auto je lépe manévrovatelné, ve vyšších rychlostech se pak kola natáčejí stejně jako ta přední, což činí auto stabilnějším. Aktivní řízení zadní nápravy funguje u vozů Infiniti pouze druhým zmíněným způsobem (souhlasné natáčení předních i zadních kol) pro větší jistotu a stabilitu při rychlé jízdě (systém 4WAS).Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Nejlepší auto na světě: nemá střechu a 170 koní pohání zadní kola

Alfa Romeo Spider 2000 vs. Abarth 124 Spider

Každý, kdo se v něm svezl, věděl, že ho nutně potřebuje. Abarth 124 Spider nás uklidnil, že jsou ještě k mání normální...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Další z rubriky

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Špinavá Praha má viníky: auta s chybějícími filtry pevných částic

Ilustrační snímek

Praha dlouhodobě bojuje se znečištěním vzduchu ze silniční dopravy. Studie ÚAMK a ČVUT, kterou si magistrát zadal,...

Většinu aut v Česku koupí firmy, třetina je škodovek

Faceliftovaná Škoda Fabia

V České republice se za sedm měsíců letošního roku prodalo 165 422 nových osobních aut. Je to mírný meziroční nárůst o...

Najdete na iDNES.cz