Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 2038: řízení aut bude protizákonné

aktualizováno 
Podle různých autorů sci-fi literatury se mělo již v současnosti lidstvo přepravovat dopravními prostředky, které osobní automobily připomínají jen vzdáleně. A především, řidič již měl být dávno nahrazen počítačem. Podle jedné studie tato doba přijde během deseti let.

Auta bez řidičů už jezdí, ovšem pouze jako prototypy: VW Touareg Stanley. | foto: Volkswagen

Autoři sci-fi až do osmdesátých let předkládali ve svých dílech všemožné vize o tom, jak bude vypadat automobilová doprava v novém tisíciletí. Podle nich jsme se měli již dávno přepravovat počítačem plně ovládanými vozy na centrálně řízených dálnicích nebo létat v různých vznášedlech a letadlo-automobilech.

Ve skutečnosti však osobní automobilová přeprava vypadá stále velmi podobně jako v době svého vzniku. Jen má teď automobil téměř každý a přeplněné silnice začínají být vážným problémem.

Zpráva společnosti Future Laboratory ale říká, že lék na současné problémy automobilové dopravy přijde poměrně brzy. A tento lék bude mít podobu ve sci-fi právě mnohokrát omílaných vozů plně řízených počítačem.

Ještě před několika lety bychom toto možná považovali stále jen za nedostižný sen některých inženýrů, ale vzhledem k současnému rozmachu všemožných elektronických asistentů a řídících systémů v automobilech je jasné, že doba, kdy nebudeme muset svůj automobil řídit, není zas tak daleko. Ostatně již dnes není takový vůz technicky nerealizovatelný, ovšem problém by byl s jeho provozem na veřejných komunikacích.

Podle studie Future Laboratory se automaticky řízených aut dočkáme na silnicích kolem roku 2018, tedy již za deset let. A pokud se podíváte, jaký pokrok udělaly automobily za posledních 10 let, není důvod tomu nevěřit. Počítačem řízené automobily vyvíjí třeba automobilka General Motors, stranou nezůstává ani BMW. A nikdo nepochybuje o tom, že průkopníkem v této oblasti jistě bude chtít být i Mercedes Benz, jehož modely zvládají spoustu úkonů za řidiče již dnes.

Podle Jamese Wallmana, autora studie, budou automatický řízené automobily využívat řadu současných technologií, jen dojde k jejich zdokonalení. Ke slovu tak přijdou infračervené senzory pro snímání a udržování bezpečné vzdálenosti vozidel, GPS systémy pro spolehlivé a přesné navádění a RFID technologie pro další funkce. Řidič, tedy vlastně pasažér, pak bude svůj vůz ovládat hlasovými povely.

Součinnost těchto systémů by měla zaručit, že automobily se budou po silnicích pohybovat bezpečně bez vyššího rizika havárie, zvýšit by se výrazně měla plynulost dopravy. Podle studie by se dokonce mohlo stát, že v roce 2038 bude řízení automobilu člověkem protizákonné. Jednoduše proto, že přes 90 % nehod dnes způsobí lidská chyba, a tak by přechod na plně automaticky řízené automobily měl značně snížit nehodovost a tím i počet zranění a úmrtí na silnicích.
Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

Další z rubriky

Policie shání 2500 aut. O vítězi rozhodne spotřeba, nechá ji sama změřit

Ilustrační foto

Policie ČR vypsala obří tendr na dodávku 2500 nových osobních vozů. Chce jednoho dodavatele, připraveno má až dvě a...

Odpovězte na otázku a hrajte o poukaz na letní obutí

Ilustrační foto

Doba přezouvání na letní obutí se blíží. Na konci března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky v případě...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Najdete na iDNES.cz