Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rolls-Royce: Opravdová šlechta nedegeneruje

  18:29aktualizováno  18:29
V Gothajském almanachu jej nenajdete, přesto jeho rodokmen zdobí historie, vyjádřená třímístnou číslicí v počtu let a ti nejušlechtilejší předkové, kteří se nikdy nezapletli s žádným plebsem a dokonce rozhodli nejednu důležitou bitvu ve dvou největších válkách světových dějin.
Rolls-Royce Silver Ghost

Rolls-Royce Silver Ghost z roku 1911 | foto: Profimedia.cz

ROLLS-ROYCE

Před sto lety byl vyroben první rolls
...VELKÁ PŘÍLOHA

Ušlechtilejší původ si lze jen stěží představit, přesto nejsou čtyřkoloví aristokrati zváni na společenské akce a poté, co dovezou a vyloží často mnohem méně urozené zadky, zůstávají skromně stát venku a s aristokratickou trpělivostí očekávají věci příští. Rolls-Royce to zkrátka nemá lehké.

Rolls-Royce
nebyl vždy ultrakonzervativní automobilkou, o čemž svědčí četné úspěchy v motosportu, který se tak pěkně kryje s anglickým gentlemanstvím. Kromě toho v mnoha etapách své přebohaté historie posouval vpřed technologický pokrok; například už v roce 1919 jako jedna z absolutně prvních automobilek uvedl experimentální studii 1EX, postavenou na základech tehdejšího modelu Silver Ghost.

Následovaly další, označené vždy zkratkou EX, poslední v roce 1958; pokračování pak už asi nebylo v souladu s důstojností značky, na kterou však po letech začal trochu sedat prach a nakonec na svou totální rezistenci vůči zásadním změnám málem doplatila.

Staří zákazníci vymírali, nebo jim jejich jediný Rolls stačil po celý život, případně po několik generací, a mladým majetným často nevonělo přehnané lpění na tradicích, takže chlouba britského průmyslu se dostala do potíží, kvůli kterým byla zbavena letitého manželství s Bentleyem a v roce 1998 vydána na milost a nemilost koncernu BMW, který se k ní naštěstí nezachoval macešsky a ponechal jí důstojnost i svébytnou modelovou politiku a k tomu přidal masivní investice do výstavby nové továrny a vývojového centra.

Pověstná spolehlivost dvanáctiválců Rolls-Royce Merlin byla často tím, co zachránilo statečného pilota Spitfiru před smrtí. Letecký motor, založený na licenci od amerického Packardu, začal vznikat v roce 1933 a nakonec se dočkal 52 verzí. Merlin byl nejslavnější, ovšem zdaleka ne jediný – už v první světové válce 60 % všech britských letadel poháněly právě dvě "R" a hned po té druhé začali britští inženýři s výrobou spolehlivých proudových motorů, jejichž výroba trvá úspěšně dodnes.

To se činí – kromě úspěšného supermoderního phantomu se už předloni v Ženevě blýsklo úžasnou studií dvoudveřového kabrioletu 100EX, postaveného k oslavám stého výročí značky.

Na zkráceném podvozku phantomu vznikl obdivuhodně elegantní, jednoznačně příbuzný, přesto však silně osobitý kabriolet, kromě robustního vzhledu oslňující i mnoha originálními detaily.

Podobně jako u Phantomu nebylo necháno nic náhodě - karoserie opět vznikla kompletně z hliníku a o pohon se stará celohliníkový dvanáctiválec BMW tradičního objemu 6,75 l, který díky přímému vstřikování benzínu a variabilnímu časování i zdvihu všech ventilů dosahuje omračujících 338 kW a zejména 720 Nm, jejichž 75 % je k dispozici již od 1000 otáček.

Podle stejného receptu vznikla i novinka letošní Ženevy – 101EX, což je sice de facto jen upravená uzavřená verze kabrioletu 100EX a podle svých tvůrců opět bez šance na sériovou výrobu, ovšem dává reálnou naději, že peníze se v Goodwoodu točí.

Hledání nové značkové identity se po desítkách let opět rozbíhá naplno a automobilový svět se bude setkávat s úchvatnými mixy aristokratické noblesy a rafinované originality i nadále. Už druhá britská automobilka po MINI se vrací na výsluní pod otcovským vedením BMW.

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Odhalení po 45 letech: slavné ferrari se jmenuje po sexbombě Bardotové

Ferrari BB v popředí a u něj Leonardo Fioravanti, stříbrné auto vzadu je...

Ty plakáty visely asi často hned vedle sebe. Ferrari BB a francouzská herečka Brigitte Bardotová. Obojí miloval každý...

Nerudný génius v černých brýlích zemřel před 30 lety

Enzo Ferrari

„Signor Ferrari, jak chcete, aby se na vás vzpomínalo,“ tak začínal poslední rozhovor se slavným mužem v černých...

OBRAZEM: Závody traktorů jsou nečekaný adrenalin

16. ročník závodu traktorů do vrchu v Žebnici na Plzeňsku

Závody zemědělské techniky jsou vždy parádní podívaná. Na tradiční traktoriádě v Žebnici, vsi na západ od Křivoklátu a...

Najdete na iDNES.cz