Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roomster: Nová škodovka míří na start

  17:17aktualizováno  20. prosince 12:47
Jako by na kosmodromu začali odpočítávat čas do odstartování kosmické rakety, začnou v pobočném závodě Škoda Auto ve východočeských Kvasinách co nevidět odpočítávat také. Ale posledních šedesát dní do oficiální premiéry nové škodovky: na konci února se představí na autosalonu v Ženevě Škoda Roomster.

Je to roomster?

Finišují přípravy na zahájení výroby vozu, který je svým vzhledem převratnou novinkou škodovky. Motoristé jsou zvědaví, jakou podobu nakonec bude mít. 

V Kvasinách se stupňuje tempo. Dostavují závod, rozšiřují příjezdové silnice.

Světu se chystá se představit po fabii, octavii a superbu již čtvrtý model se znakem Škoda Auto - Roomster.

Automobilka tak vstoupí do extraligy nejvýznamnějších výrobců: celkovou produkcí blízkou půlmilionu aut ročně a společně s tím počtem modelových řad souběžně vyráběných.

Automobilka jen naznačuje
Roomster se bude vyrábět v pobočném závodě Škoda Auto v Kvasinách. Je tedy více než pravděpodobné, že snímek prototypu, který se objevil v motoristickém časopise, byl tajně pořízen v tomto východočeském městě. Možná fotoaparátem v mobilním telefonu, propašovaným do nedůsledně střežených prostor.

"Pravda je, že otištěné snímky způsobily v automobilce rozruch," přiznává tiskový mluvčí Škoda Auto Evžen Krauskopf, "ale víc vám k tomu nemohu říci." Ani to, zda jde o reálný obraz roomsteru? "Ne, to opravdu nemohu potvrdit," odpovídá Krauskopf.
A kdy vydáte skutečné firemní fotografie? "Skutečný vůz bude mít oficiální premiéru už za necelé tři měsíce na ženevském autosalonu," říká tiskový mluvčí, "a předpokládáme, že první oficiální snímky poskytneme médiím před výstavní premiérou."
Kdy začne výroba roomsteru?
"Jak jsme již uvedli, sériová výroba začne v polovině příštího roku," uzavírá mluvčí automobilky.
Jaký bude?
S blížícím se počátkem výroby roomsteru roste zvědavost, jak bude skutečně vypadat. Představil se před více než dvěma roky jako studie na podzimním frankfurtském autosalonu a vzbudil velkou pozornost.

Příznivá odezva u veřejnosti do značné míry spolurozhodla o tom, že roomster skutečně půjde do výroby. To potvrdili v rozhovoru i šéfové automobilky Škoda Auto. Ještě několikrát byl při různých příležitostech roomster představen, ale jak se přibližuje den začátku výroby, jako by se po něm země slehla.

Časopis Svět motorů zveřejnil dva nepříliš kvalitní snímky roomsteru. Neostré fotografie vzbudily pozornost. Je to opravdu definitivní podoba? zajímalo motoristy. Ostatně tyto snímky nebyly ani první a jistě ne ani poslední, které se ještě do jeho premiéry objeví. Letos v říjnu zase byly k vidění v českých médiích snímky jiné. Škoda Auto i na ně reagovala jako obvykle: bez komentáře.

"Takové utajení, jaké je kolem roomsteru, jsem tu ještě kolem žádné novinky nezažil," uvedl náš zdroj z automobilky, který chtěl zůstat v anonymitě. "Prototypy opouštějí závod jen v zakrytém nákladním voze a testují se na hermeticky uzavřeném okruhu koncernu VW v Německu. Zaslechl jsem, že oficiální snímky se budou i kvůli utajení pořizovat až za oceánem, v Americe."

Co je jasné
Ať už bude konečná verze roomsteru jakákoliv, některé věci jsou jasné už před jeho oficiální premiérou. Délka lehce nad čtyři metry odpovídá velkoprostorové verzi budoucí nové generace fabie, která přijde na řadu v roce 2007. Tedy něco podobného, jako má Ford model Fusion odvozený od Fiesty a Opel typ Meriva vycházející z Corsy.

V porovnání s těmito značkami však šla Škoda Auto dál, pokud jde o karosářskou odvahu. Proti původní studii přišel roomster sice o zadní posuvné dveře a budou asi klasicky otevírané do strany, zato budou dvoje. Výškou dosahující bezmála temene dospělého člověka škodovácké auto převýší své konkurenty.

I proto stále zůstávají v platnosti úvahy o využití vozu pro případné další karosářské varianty. Ty ovšem automobilka popírá. Zatím. A pokud by se potvrdil původně uvedený údaj o neobyčejně velkém rozvoru 2710 milimetrů (o více než 13 centimetrů větší než u současné octavie), je jasné, že na svět přijde velmi zajímavá novinka.

ZMĚNY Zatím poslední snímek roomsteru s otevřenou kapotou přinesl časopis Svět motorů. I přes chabou kvalitu jsou z něj patrné jisté změny proti původní studii v zadní části. Páté dveře se zvětšily, ale zmenšilo se okno v nich, stejně jako koncová světla. Umístění klik zadních dveří napovídá na klasické uspořádání oproti prototypu, který měl vzadu posuvné dveře jen vpravo.
ORIGINÁL Původní snímek zachycuje veškeré podstatné rysy roomsteru, jaké bude mít i ve své definitivní podobě. A cena? Bude určitě bližší octavii než fabii. Náš odhad: pod čtyři sta tisíc korun určitě ne.

Z diskuze:

Definitivní verze ( NONAME, 20.12.2005 16:39 )
Ta fotka ze Světa motorů je definitivní verze Roomstra. Ve škodovce už jich vyrábíme denně 2 - 3, takže je mám už dost okoukané. Myslím, že můžu prozradit takovou menší perličku. Bude se vyrábět verze panorama, která bude mít prosklenou střechu až nad hlavy zadních cestujících. Jinak další perlička, tato verze bude mít anténu umístěnou vzadu (jako fábie a oktávka), verze s plnou střechou ji bude mít vepředu (jako favorit). Kliky zadních vdveří ve skloupku jsou na fotce vidět, přední A sloupky budou mít černý plast...Ale to už jsem nastínil dost, počkejte si....uvidíte

Autoři:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Praha je rejdiště maskovaných mercedesů. Nový úlovek odhalí příští rok

Maskované prototypy Mercedesů v Praze: GLB a A-Class

Maskovaný mercedes je už tradiční součástí pražského provozu. Auta se zde testují v pravidelném provozu a aktuálně...

Návrat dinosaura: Hypersport ze 70. let ožívá, má mít až 2000 koní

Vector WX8

Asi jen velcí motorističtí fanoušci znají jméno americké značky Vector. Ta se snažila vyrobit supersport evropského...

Stavění aut na polský způsob. Z Fordu Mustang je novodobá Warszawa

Warszawa M20 GT

Na auta značky Warszawa vzpomenou jen opravdoví pamětníci. Polská firma KHM Motor na ni chce odkázat netradiční kreací...

Škoda Superb 3.6 V6 191kW...
Škoda Superb 3.6 V6 191kW...

r.v. 2015, naj. 72 810 km, benzín
557 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz