Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rover chce dělat auta v Polsku

  8:57aktualizováno  8:57
Londýn - Britský výrobce automobilů MG Rover chce proniknout na středoevropský trh, a proto hodlá vybudovat svou továrnu v Polsku. Jako základ jeho nového závodu by mu měla posloužit varšavská továrna Daewoo-FSO, která je dcerou zkrachovalé korejské automobilky Daewoo. O vzniku nového závodu už s MG Rover jednají věřitelé korejské firmy a zástupci polského státu, jenž má v Daewoo-FSO desetiprocentní účast.

Měl by se stát také podílníkem nově vzniklé akciové společnosti, v níž bude mít hlavní slovo MG Rover. Zúčastněné strany se už podle zdrojů blízkých jednání shodly na principech, na kterých by nový společný podnik měl vzniknout. Rover by měl přispět kapitálem, měl by také dodat know-how. Ve varšavské továrně chce vyrábět pět svých modelů včetně známých sportovních aut MG. Představitelé britské automobilky uvedli, že polská továrna by měla zaměstnat dva tisíce lidí. Výroba by podle nich mohla být zahájena během šesti až dvanácti měsíců. "Polsko a východní Evropa jsou pro MG Rover velice důležité trhy.

A je to oblast, kde zatím nemáme velké zastoupení," konstatoval zástupce Roveru. Firma FSO byla silně zasažena kolapsem automobilky Daewoo a také poklesem prodejů aut v Polsku. Od roku 1996, kdy do firmy Daewoo vstoupilo, musela snížit počet zaměstnanců o polovinu na 3100. Daewoo-FSO nyní dluží polským a korejským bankám zhruba 300 milionů dolarů, dalších 250 milionů pak dluží polskému státu. General Motors, který část zkrachovalé korejské automobilky Daewoo nedávno převzal, továrnu ve Varšavě odmítl. Má už totiž svůj velký závod v Gliwicích, kde se vyrábějí automobilky nesoucí značku Opel.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Nová čínská škoda v plné parádě: Kamiq představili ambasádě v Pekingu

Škoda představila na českém velvyslanectví v Pekingu nové městské SUV pro...

Potvrzeno. Nové městské SUV ze škodovky určené pouze pro čínský trh ponese název Kamiq. Automobilka Škoda Auto jej v...

VIDEO: Hasič popisuje, jak se rozstřihává auto

Hyundai Tucson upravený pro výcvik hasičů

Sloupek čelního skla pod střechou, ten prostřední kousek nad horním úchytem bezpečnostního pásu, ty se stříhají taky. A...

VIDEO: Jak se obouvá rallyový speciál? Je to alchymie, guma vydrží 100 km

Jan Kopecký spotřebuje na Rallye Šumava maximálně 25 pneumatik

Tovární tým Škody pro iDNES.cz odhalil tajemství závodních pneumatik na Rally Šumava. Tradiční česká soutěž startuje v...

Najdete na iDNES.cz