Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozbili jste auto na děravé silnici? Nic nedostanete

aktualizováno 
Krajský radní a senátor Marcel Chládek si na rychlostní silnici R6 z Nového Strašecí do Prahy propíchl na jednom z výtluků pneumatiku auta. Ač Ředitelství silnic a dálnic ČR označuje starou část silnice za havarijní, odškodnění by se od něj senátor asi nedočkal.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota BartovskýMF DNES

"Paradoxně řidiči, kteří jezdí po rozbité silnici často a znají její stav, nemají podle zákona o pozemních komunikacích na náhradu škody nárok. Měli totiž situaci předvídat a přizpůsobit se," vysvětluje Roman Flek z právního oddělení pojišťovny D. A. S., která se na ochranu řidičů specializuje.

Zákon o pozemních komunikacích striktně říká, že vlastník komunikace odpovídá za škodu pouze tehdy, pokud je její příčinou takzvaná závada ve sjízdnosti. Jedná se o změnu ve sjízdnosti silnice, kterou řidič nemůže předvídat při jízdě takovou rychlostí, která odpovídá stavu této komunikace.

Nárok na náhradu škody by tak měl například řidič, který jede po rovném nerozbitém úseku silnice, a výtluk bude náhlý a ojedinělý nebo se vyskytne někde za zatáčkou, takže o něm řidič nemohl vědět ani ho předvídat.

"V případě R6 si dovedu představit snad jen takovou situaci, kdy na ni řidič najede z upravené boční silnice a trefí jeden z prvních výmolů, který na rychlostní komunikaci je. Navíc by tam nikde nesměla být značka, která upozorňuje na nerovnosti na silnici," říká Roman Flek.

Kde škodu vymáhat?

Škoda se uplatňuje u vlastníka komunikace, to znamená v případě dálnic a silnic I. třídy u státu, u silnic II. a III. třídy u kraje nebo u obcí, respektive u příslušného správce, jakým je například Ředitelství silnici a dálnic ČR.

"Řidiči, kteří mají dostatečné právní povědomí nebo oporu v právnících, se snaží domoci svého práva," popisuje Roman Flek. "Domnívám se však, že asi jeden z deseti řidičů ví, jaké jsou principy odpovědnosti a za jakých podmínek vlastník silnice za škodu odpovídá. Navíc onen jeden řidič z deseti následně musí mít prostředky na to, aby se s vlastníkem komunikace dohadoval a v případě potřeby také soudil."

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Mercedes se novým hybridem moc nechlubí. Tankuje totiž naftu

Mercedes se dal na cestu elektromotorů. Dostane je benzinové C i naftové E

Je to jistě záměr, že se tím Mercedes nijak zvlášť nechlubí. Do všech modelů od třídy C výš rychle nasazuje kompaktní...

BlackBerry bude dodávat software pro jaguary a land rovery

Jaguar I-Pace

Příští generace automobilů britského výrobce luxusních automobilů Jaguar Land Rover bude vybavena softwarem kanadské...

VIDEO: Podívejte se, jak trénuje rallyový speciál na rozbité české cesty

Škoda Fabia R5

U Valašského Meziříčí startuje 37. Kowax Valašská rally ValMez. Je úvodní soutěží letošního mistrovství republiky v...

Najdete na iDNES.cz