Greenbox - vynález tří Walesanů, který prý umí zachytávat výfukové plyny

Greenbox - vynález tří Walesanů, který prý umí zachytávat výfukové plyny | foto: Reuters

Rybáři z Walesu se chlubí krabičkou, která mění výfukové plyny na páru

  • 59
Tři Walesané vymysleli způsob, jak se zbavit výfukových plynů. Zachytávají je a vyrábějí z nich biopalivo. Pokud se ukáže, že jejich tajemný Greenbox opravdu funguje a nejde o podvrh, mají automobilky po starostech s emisními limity.

popisek INFOGRAFIKA
CO JE TO GREENBOX

Organického chemika Dereka Palmera a dva techniky Iana Houstona a Johna Jonese spojuje láska k rybaření. Když vymýšleli způsob, jak urychlit s pomocí oxidu uhličitého růst speciálního typu mořské řasy používané při chovu ryb, podařilo se jim vyřešit problém nakládání s výfukovými plyny.

Jejich greenbox se připojí na výfuk auta, zachytí většinu škodlivin a vypouští pouze vodní páru. Tajemná "zelená krabice" prý ale umí víc, nashromážděné škodlivé látky umí přeměnit na biopalivo. Speciální řasa vyvolá chemickou reakci a vyrobí palivo použitelné namísto nafty.

Chemický proces ale umožňuje také výrobu metanu a hnojiv. Vynálezci odhadují, že pěstování 1000 akrů (4 kilometry čtvereční) této řasy by stačilo pro filtrování emisí celé Británie. Pro třicet milionů aut, která jezdí po anglických silnicích, by stačilo 10 provozů na zpracování emisí - vynálezci jim říkají bioreaktory.

VIDEO: PREZENTACE GREENBOXU ZDE

Nová technologie by znamenala velký přínos pro boj se skleníkovými plyny a zároveň zdroj alternativních paliv s nízkým dopadem na životní prostředí.

"Vyvinuli jsme novou techniku, která umožňuje zachytávat emise z nejhorších motorů, které jsme našli," řekl pro Reuters jeden z tvůrců.

Společnost Maes Anturio Limited (walesky "Odvážné pole"), kterou vynálezci greenboxu založili, prý už navázala kontakty se světovou zdravotnickou organizací a za podpory politiků se snaží získat peníze na další vývoj.

"Teoreticky by mohla být "ekologická krabice" namontovaná na každém dopravním prostředku využívajícím spalovací motor, vyjma letadel," píše Reuters.

První prototyp je příliš velký - asi jako barová stolička - prý je ale možné vyrobit mnohem menší verze, které stačí na polapení škodlivin z celé spálené nádrže benzinu. Pak by se s autem muselo do "bioreaktoru", kde by se greenbox vyprázdnil.

"Důležité je, že ukládání oxidu uhličitého je bezpečné," zdůrazňuje Houston.

"Oxid uhličitý je bezpečně skladovatelný a může být jednoduše přepravován a ukládán s minimální spotřebou energie," řekl Houston pro Reuters na prezentaci, při které byl greenbox namontován na naftovém motoru.

Trojice Walesanů tvrdí, že během 130 testů, provedených v posledních dvou letech ve specializovaných laboratořích, dosáhli efektivity filtrace výfukových plynů 85-95 procent. Do vývoje investovali 170 tisíc liber.

Tvůrci jsou podle vlastních slov v kontaktu s největšími světovými automobilkami - Toyotou a General Motors. Nabídky přišly podle Houstona i od dalších asijských výrobců, jejichž jména tají.

Důvěryhodnost tvrzení waleské trojice snižuje fakt, že co je uvnitř greenboxu a jak celá technologie funguje, tvůrci prozatím neprozradili. "Obsah greenboxu neukázali ani svým manželkám," doplňuje Reuters.

"Po každé prezentaci každý z vynálezců uschová část technologie na různých místech po severním Walesu," píše Reuters.

Greenbox - vynález tří Walesanů, který prý umí zachytávat výfukové plyny

,