Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S autem z bazaru hned tak neodjedete, varuje právník

  15:18aktualizováno  15:18
Když si koupíte auto v bazaru a chcete s ním hned odjet, není to tak jednoduché. Bazar si totiž ponechá doklady k vozu kvůli odhlášení a až následně vám obojí pošle poštou.

Odborník na dopravní právo: právník Tomáš Beran | foto: David BaluniDNES.cz

"Odjet byste s ním mohli jedině tak, že byste si vzali doklady, s autem odjeli domů, pak doklady poslali poštou prodávajícímu, ten provedl odhlášení a pak vám doklady poslal zpátky na přihlášení. Ale pořád po dobu, kdy bude mít prodávající doklady pro odhlášení, nebudete moci s autem jezdit," varuje Beran.

Právník také varuje před rozšířeným mýtem. Občas se do smlouvy doplňuje klauzule, že tato nahrazuje "technický průkaz" do doby, než bude provedeno odhlášení na nového majitele. "Je to častý omyl. Bez Osvědčení o registraci vozidla (lidově "velký techničák", malý se správně nazývá "osvědčení o registraci" - pozn. red.) jezdit nemůžete, kupní smlouva jej nemůže nahradit."

A ještě dodává, že dojde-li ke změně údajů zapisovaných do dokladů k vozu, je majitel povinen jejich změnu nahlásit.

Zákon stanoví lhůtu 10 pracovních dnů, během kterých musíte auto, které předchozí majitel odhlásil na vás, převést. Když to nestihnete, můžete teoreticky dostat pokutu. "Ale prakticky s tím komplikace snad nebudou," říká právník.

Pokud jste prodali auto, dali jste novému majiteli doklady, aby auto přehlásil, a on to neudělal, takže nemáte ani auto, ani doklady a auto je přihlášené stále na vás, máte dvě možnosti. "Buď budete tlačit na kupujícího, aby vám předal doklady, na základě kterých auto odhlásíte, anebo si necháte vydat duplikáty dokladů a na jejich základě auto odhlásíte. Duplikáty je však možno si nechat vydat jen v případě, kdy jste původní doklady ztratil, byly vám odcizeny nebo byly zničeny. Na registru vozidel by však pro to měli mít pochopení," vysvětluje Beran.

Jen doklady od auta odhlásit nejde

Právník zabývající se automobilovým právem také radí, jak postupovat při odhlašování aut, která už neexistují nebo míří do šrotu. "Auto může vyřadit z registru jen jeho vlastník, a to na základě dokladu o ekologické likvidaci vraku." Jaká auta jsou na vás přihlášená, zjistíte na evidenci vozidel. Musíte zajít na úřad dle svého trvalého bydliště.

"Prodal jsem před časem auto na náhradní díly a stále mám i velký TP, značky i malý TP. Jen není auto odhlášené. Jak ho mám odhlásit, když po mě chtějí ekologickou likvidaci a já už auto nemám a ani už neexistuje, protože je rozebrané? Je nějaké východisko, jak auto odhlásit?" ptá se čtenář Roman. "Tohle je častý problém a v mezích zákona neřešitelný," varuje Tomáš Beran. "Bez dokladu o ekologické likvidaci auto neodhlásíte. Je to problém, plyne z toho povinnost platit povinné ručení a auta se nedá zbavit. Je to za současné právní úpravy neřešitelné."

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

První řidič, kterého zabilo auto, jel nezvladatelnou rychlostí 30 km/h

Replika parovozu Josefa Božka

Před 120 lety, 12. února 1898, se britský obchodník Henry Lindfield stal prvním řidičem, který zahynul při dopravní...

OBRAZEM: Automobilové lahůdkářství v Essenu ukazuje opravdové klenoty

Veteránský autosalon Techno Classica Essen 2018

Techno Classica Essen je jedna z nejvýznamnějších veteránských výstav Evropy. Letošní ročník je vzhledem k jasné...

Zákaz dieselů v Německu zvýší jejich export do Česka, čekají experti

Autobazar (ilustrační foto)

Zákaz vjezdu dieselových aut do německých měst může podle expertů přinést výrazné zlevnění naftových ojetin a růst...

Najdete na iDNES.cz