Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzhled Škody Rapid prozrazují prototypy a obrázky nového volkswagenu

  11:16aktualizováno  13:41
Nový model Škody, který se zařadí mezi fabii a octavii, už zná své jméno. Škoda Rapid bude mít ještě dvojče v podobě Seatu Toledo, oba modely se budou vyrábět na stejné lince v Mladé Boleslavi. Zamaskovaný prototyp trénující před startem nafotil čtenář iDNES.cz Tomáš Růžička.

Testovaný prototyp nového modelu z Mladé Boleslavi | foto: Tomáš Růžičkapro iDNES.cz

Po českých silnicích jezdí několik prototypů nového modelu. Kromě škodovek najíždějí testovací kilometry po rozbitých českých cestách podle všeho i seaty.

V Číně navíc dostanou trojče v podobě Volkswagenu Lavida. Čínská verze Škody Rapid bude sedan, potvrdil v pondělí v rozhovoru pro Radiožurnál Jürgen Stackmann z vedení Škodovky.  

Nejnověji – a snad poprvé zepředu – nafotil chystanou škodovku, anebo seat Tomáš Růžička.

"Nafotil jsem ji na silnici, když jsem stál v koloně," líčí. "Před ní jela ještě dvě stejná auta a navíc ještě fabia taky na testovacích číslech (se zelenými písmeny – pozn. red.)."

Šedě metalízované auto na fotce má nahoře na liště masky chladiče znak Škody. Je to ale staré provedení loga značky, které automobilka přestává používat.

Fotogalerie

Pod lehkým maskováním světel se ovšem dají vyčíst kontury, které spíš odpovídají světlům konceptu Seatu Toledo, který se představil v březnu na autosalonu v Ženevě. Podobný tomu seatímu je i nárazník a konečně i maska chladiče s plastovou výplní napodobující tahokov je bližší té seaťácké než svislým lamelám škodovek. Při zvětšení je pod černým páskem na masce vidět výstupek, možná logo Seatu.

Nakolik se seat od škodovky bude lišit, je zatím nejisté. Určitě budou mít jiná přední a zadní světla.

"Pro A- entry (pracovní jméno rapidu – pozn. red.), tedy kompletně nově vyvinutý vůz, se nám podle mě povedla daleko výraznější diference s rozdílným charakterem jednotlivých značek. Rozdíl aut bude daleko markantnější, což je v této třídě důležité," řekl v Ženevě šéf technického vývoje a člen představenstva Škody Auto Eckhard Scholz.

Nová škodovka už v létě

Automobilka plánuje, že v červnu ukončí výrobu vozu Octavia Tour a hned o letních prázdninách na ni má volně navázat nová kompaktní limuzína. Nový model, který média již dříve označovala jako Rapid, by měl vycházet z konceptu MissionL představeného loni na podzim. Rapid by se měl vyrábět ve více karosářských variantách, kromě liftbacku s výklopnou zádí po vzoru octavie by to podle mělo být auto s praktičtější než tříprostorovou karoserií. Spekulace o kombíku dnes na autosalonu v Pekingu odmítl člen představenstva Škody Jürgen Stackmann.

Jako asi jediné teď  tedy přichází v úvahu MPV. Podle informací iDNES.cz by měl tento chystaný model dostat jméno Sportbag, nebo Sportback. Kompaktní limuzína velikosti mezi fabií a octavií – jako koncept má 448 cm – má mít nižší cenu než hlavní model Škody, kterým je octavia.

Rapid pro Čínu

Od roku 2013 se bude rapid ve variantě pro čínský trh vyrábět a prodávat také v Číně. Konkrétní předzvěstí čínského modelu je MissionL China – studie blízká sériovému stavu, kterou v pondělí představila značka v Pekingu. Čínský rapid bude na rozdíl od evropského s výklopnou liftbackovou zádí (otvírá se víko kufru i se zadním oknem) sedan, tedy s menším víkem kufru. Auta ale budou  technicky i vzhledově prakticky totožná.
 
"Škoda bude v příštích letech v průměru každých šest měsíců uvádět na trh nový model," řekl předseda představenstva společnosti Winfried Vahland v Pekingu. "Rapid má pro naši růstovou strategii mimořádný význam a na světových trzích bude pro naše prodeje znamenat další vítr do zad," dodal.

"Při navrhování interiéru vozu automobilka provedla rozsáhlý průzkum mezi svými čínskými zákazníky, aby jim mohla nabídnout takový automobil, jaký skutečně chtějí," říkají o MissionL China zástupci automobilky.

Winfried Vahland představuje nový vůz Škoda Rapid (Mission L) během přehlídky v

Winfried Vahland představuje nový vůz Škoda Rapid (Mission L) během přehlídky v Pekingu.

Čínský sourozenec Volkswagen

Jak bude sériový rapid nejspíše vypadat, ukazuje další možná trochu překvapivá premiéra na pekingském autosalonu. Volkswagen zde totiž představil novou generaci svého populárního sedanu Lavida. Ačkoli to ani Škoda ani Volkswagen oficiálně nikde neuvádějí, je prakticky jisté, že tento vůz je přímým sourozencem čínské verze rapidu.

Volkswagen Lavida

Volkswagen Lavida

Se studií MissionL a novým toledem pojí lavidu shodné proporce, boční prolisy, kapota a řada dalších detailů. Naopak sériová lavida přišla o řadu detailů, které zvyšují atraktivitu konceptů. Má například klasické rámy dveří i běžné kliky nebo konvenčněji tvarované nárazníky. Tvary se hodně blíží vyfotografovaným zamaskovaným testovacím vozům a lavida tak jasně ukazuje, jak bude rapid vypadat v sériovém provedení bez designérských pozlátek.Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Najdete na iDNES.cz