Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silniční limity: Jak rychle se dá jet na dovolenou?

  12:09aktualizováno  12:09
Rychlostní limity nejsou v nejnavštěvovanějších evropských zemích stejné. Před výjezdem na zahraniční dovolenou se tak vyplatí zjistit, jak rychle lze beztrestně po silnicích cizích států jezdit.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Po městech a vesnicích platí ve valné většině evropských států jako maximální rychlost 50 km/h. Ale jsou výjimky.

 Až 60 km/h povolují řidičům při jízdě v obci na Slovensku a v Srbsku a Černé Hoře. V Polsku se maximální rychlost liší podle denní doby. Od 5 do 23 hodin je povolená rychlost 50 km/h, v noci od 23 do 5 hodin o 10 km/h vyšší.

Jednota nepanuje ani na silnicích mimo obce. V Česku povolenou rychlost 90 km/h znají i Slováci, Belgičané, Bulhaři, Řekové, Italové, Chorvati, Lucemburčané, Poláci, Portugalci, Švédové, Slovinci, Španělé a Turci. Jen rychlostí 80 km/h se ale jezdí na okresních silnicích v Dánsku a Norsku. Naopak rychlejší, až 100 km/h, dovolují zákony jízdu na tomto typu vozovek v Německu, Rakousku a Finsku.

Dva různé limity pro dvouproudé silnice mezi městy znají v Irsku, Nizozemsku, Švýcarsku i Srbsku a Černé Hoře. Obecně platí rychlost 80 km/h, ale rovné úseky bývají označeny jako rychlostní silnice s maximální rychlostí 100 km/h.

Podobné je to v Maďarsku a Francii, kde je však spodní limit 90 km/h a na rychlostních silnicích platí 110 km/h. Největší rozdíly však panují na dálnicích Evropy. V Norsku úřady stanovily za maximum 90 km/h, ve Švédsku nastavily nejvyšší povolenou rychlost na 110 km/h a ve Velké Británii na 112 km/h.

Nanejvýš 120 km/h je možné jezdit po dálnicích Švýcarska, Belgie, Polska, Nizozemska, Finska, Řecka, Irska, Portugalska, Španělska nebo Turecka.

V ostatních zemích platí za maximum 130 km/h. S výjimkou Německa, jež je jedinou evropskou zemí bez dálničního omezení rychlostí.

***

Pokutu za rychlou jízdu zaplatil až po 52 letech
Angličan zaplatil pokutu za překročení rychlosti na dovolené v USA až 52 let po přestupku. Na prohřešek totiž prý tehdy zapomněl a připomněl mu ho až policejní doklad, který náhodou nyní našel v kapse starého kabátu.
Nyní čtyřiaosmdesátiletý John Gedge ze Sussexu překročil povolenou rychlost o 32 kilometrů v hodině při dovolené ve Filadelfii v červenci 1954. Byl chycen a slíbil zaplatit pokutu po návratu do hotelu, ale zapomněl na to, dokud minulý týden nenašel doklad. Nelenil a poslal americké policii omluvný dopis a pět liber (210 korun) k uhrazení pokuty, omluvil se i telefonicky. „Řekl jsem jim, že Angličané vždy platí své dluhy. Moje svědomí je nyní čisté,“ řekl Gedge.

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Další z rubriky

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Špinavá Praha má viníky: auta s chybějícími filtry pevných částic

Ilustrační snímek

Praha dlouhodobě bojuje se znečištěním vzduchu ze silniční dopravy. Studie ÚAMK a ČVUT, kterou si magistrát zadal,...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Najdete na iDNES.cz