Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silniční limity: Jak rychle se dá jet na dovolenou?

  12:09aktualizováno  12:09
Rychlostní limity nejsou v nejnavštěvovanějších evropských zemích stejné. Před výjezdem na zahraniční dovolenou se tak vyplatí zjistit, jak rychle lze beztrestně po silnicích cizích států jezdit.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Po městech a vesnicích platí ve valné většině evropských států jako maximální rychlost 50 km/h. Ale jsou výjimky.

 Až 60 km/h povolují řidičům při jízdě v obci na Slovensku a v Srbsku a Černé Hoře. V Polsku se maximální rychlost liší podle denní doby. Od 5 do 23 hodin je povolená rychlost 50 km/h, v noci od 23 do 5 hodin o 10 km/h vyšší.

Jednota nepanuje ani na silnicích mimo obce. V Česku povolenou rychlost 90 km/h znají i Slováci, Belgičané, Bulhaři, Řekové, Italové, Chorvati, Lucemburčané, Poláci, Portugalci, Švédové, Slovinci, Španělé a Turci. Jen rychlostí 80 km/h se ale jezdí na okresních silnicích v Dánsku a Norsku. Naopak rychlejší, až 100 km/h, dovolují zákony jízdu na tomto typu vozovek v Německu, Rakousku a Finsku.

Dva různé limity pro dvouproudé silnice mezi městy znají v Irsku, Nizozemsku, Švýcarsku i Srbsku a Černé Hoře. Obecně platí rychlost 80 km/h, ale rovné úseky bývají označeny jako rychlostní silnice s maximální rychlostí 100 km/h.

Podobné je to v Maďarsku a Francii, kde je však spodní limit 90 km/h a na rychlostních silnicích platí 110 km/h. Největší rozdíly však panují na dálnicích Evropy. V Norsku úřady stanovily za maximum 90 km/h, ve Švédsku nastavily nejvyšší povolenou rychlost na 110 km/h a ve Velké Británii na 112 km/h.

Nanejvýš 120 km/h je možné jezdit po dálnicích Švýcarska, Belgie, Polska, Nizozemska, Finska, Řecka, Irska, Portugalska, Španělska nebo Turecka.

V ostatních zemích platí za maximum 130 km/h. S výjimkou Německa, jež je jedinou evropskou zemí bez dálničního omezení rychlostí.

***

Pokutu za rychlou jízdu zaplatil až po 52 letech
Angličan zaplatil pokutu za překročení rychlosti na dovolené v USA až 52 let po přestupku. Na prohřešek totiž prý tehdy zapomněl a připomněl mu ho až policejní doklad, který náhodou nyní našel v kapse starého kabátu.
Nyní čtyřiaosmdesátiletý John Gedge ze Sussexu překročil povolenou rychlost o 32 kilometrů v hodině při dovolené ve Filadelfii v červenci 1954. Byl chycen a slíbil zaplatit pokutu po návratu do hotelu, ale zapomněl na to, dokud minulý týden nenašel doklad. Nelenil a poslal americké policii omluvný dopis a pět liber (210 korun) k uhrazení pokuty, omluvil se i telefonicky. „Řekl jsem jim, že Angličané vždy platí své dluhy. Moje svědomí je nyní čisté,“ řekl Gedge.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Najdete na iDNES.cz