Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Situace na silnicích: Policie se chlubí cizím peřím

  14:48aktualizováno  14:48
V loňském roce zahynulo na českých silnicích 1127 lidí. Je to nejméně od roku 1990. Čím si tento pokles vysvětlit? Policie tvrdí, že klesající počet usmrcených lidí je důsledkem častějších a přísnějších kontrol. Často ho ústy svých představitelů dokonce dává do souvislosti s připravovanou změnou novely zákona o provozu na pozemních komunikacích.
Policie

Policie | foto: MF DNES

Ta vstoupí v platnost 1. července a přinese tolik diskutovaný bodový systém, umožňující za opakované porušení předpisů na čas odebrat řidičský průkaz.

„Očekávám, že díky ní (novele) bude počet lidí, kteří zemřou na silnicích, nadále klesat,“ nepochybuje o příznivém vlivu represivních opatření policejní prezident Vladislav Husák.

Zarážející je, že tento postoj vedení Policie ČR média včetně velkých deníků a televizí nejen nepodrobují kritickému zkoumání, ale rovnou ho prezentují jako hotovou věc. Při podrobnějším pohledu do statistik přitom vyvstává řada nejasností.

Není to prací policie
Předně, počet mrtvých sice klesl, ale počet dopravních nehod nikoliv. Tam naopak došlo k nárůstu 1,4 procenta. V Česku neexistuje nezávislá studie, která by to potvrdila, ale podle zkušeností ze zahraničí je příčinu klesajícího počtu úmrtí za současného nárůstu nehod třeba spatřovat v mládnutí vozového parku, nikoliv v práci policie.

Pohled do tabulek registrací motorových vozidel přitom mnoho neprozradí - staré škodovky stále převládají, ale ujedou každým rokem méně a méně kilometrů, a pravděpodobnost jejich účasti při dopravní nehodě tudíž pomalu klesá.
To však není jediný důvod, proč o slovech pana Husáka pochybovat.

***

Hyde Park
"Dokud si nepřiznáme, že neumíme řídit, nelze čekat dramatické zlepšení."

***

Řidiči, kteří tráví na silnicích více času, vědí, že se policie ani nesnaží sledovat například nebezpečné chování nebo agresivní jízdu. Ze všech přestupků umí systematicky sledovat a postihovat prakticky jen dva: překračování nejvyšší povolené rychlosti a nedání přednosti v jízdě (jízdu na červenou).

Jenže právě nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě jsou těmi přestupky, které v meziročním srovnání příčin nehod zaznamenaly nejvyšší nárůst (o 3,9, respektive 2,9 procenta). Jak do toho zapadají Husákova slova o lepší práci jeho podřízených?

Represe nepomůže
Mnoha lidem se to nemusí líbit, ale důslednější represe sama o sobě nepřispěla k lepší situaci na silnicích nikde ve světě, přestože policejní složky se mnohdy - a bohužel často úspěšně - snaží dokázat opak. Mimo jiné šikovnou manipulací se statistikami.

Jedinou dlouhodobě účinnou cestou ke snížení nehodovosti je postupná modernizace dopravní infrastruktury, promyšlenější architektura komunikací i jejich dopravní značení (případ nově dokončeného úseku dálnice D11 ukazuje, že v tomto směru máme co dohánět), a především zásadní zlepšení standardu výuky řidičů.
V jednom mají statistiky zcela jistě pravdu. Nejčastější příčinou nehod v Česku zůstává nesprávný způsob jízdy. Dokud si nepřiznáme, že neumíme řídit, a nezačneme s tím něco dělat, nelze dramatické zlepšení situace očekávat. I kdyby pan Husák postavil hlídku na každý desátý kilometr.

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Najdete na iDNES.cz