Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sklenička před jízdou v Chorvatsku? Už ne!

  12:27aktualizováno  12:27
Chorvatsko přitvrzuje proti řidičům, vyhlásilo válku rychlé jízdě a pití alkoholu před jízdou autem. Reaguje tak na stále se zvyšující počet nehod na silnicích. Nejtragičtějších bylo prvních sedm měsíců letošního roku, média ho dokonce označila za "černý". Jak je to jinde v Evropě?

V zemi, kam každý rok zavítá na milion turistů z České republiky, vstupuje v platnost úplný zákaz pití alkoholu před jízdou.

Ruší se tím dosud povolených 0,5 promile alkoholu.

"Jde o poměrně hodně změn, ten zákon má dvě stě stran," říká Mirjana Žiličová, ředitelka Chorvatského turistického sdružení v Praze. "Mezi hlavní změny patří právě omezení alkoholu, povinnost mít rozsvícená světla po celý den a také zvýšení pokut," dodává.

Vyšší peněžitý trest je možné dostat například za rychlou jízdu, dále pokud člověk není připoutaný, telefonuje bez hands-free sady, jede na červenou nebo nepoužívá helmu při jízdě na motocyklu.

Země, kde je zakázáno konzumovat alkohol před jízdou

Česká republika, Slovensko, Estonsko, chorvatsko, rumunsko, rusko, Ukrajina

Země, kde je povolené množství alkoholu v krvi

0,2 promile:

Švédsko, Polsko, Norsko (pro obsluhu motorových lodí a plachetnic je v Norsku limit vyšší - 0,8 promile)

0,4 promile

Litva

0,5 promile:

Belgie, Bulharsko, Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Lotyšsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Finsko, Nizozemsko, Slovinsko, Španělsko, Makedonie, Turecko

V některých zemích není v případě profesionálních řidičů přípustné žádné množství alkoholu v krvi. Jinde (například v Řecku) platí omezení pro začátečníky

0,8 promile:

Lucembursko, Irsko, Británie, Švýcarsko (to však 1. ledna 2005 hranici snižá na 0,5 promile)

Zdroj: UAMK

Významně se také zvýšila pokuta za pití alkoholu před jízdou. Pokud dopravní hlídka naměří do 0,5 promile, řidič dostane pokutu ve výši 1500 kun (6750 korun), od 0,5 do 1,5 promile zaplatí v přepočtu 9000 korun a po dobu minimálně tří měsíců nesmí řídit. Pokud hladina alkoholu přesáhne 1,5 promile, pokuta činí v přepočtu 13 500 korun a zákaz řízení platí po dobu šesti měsíců.

Navíc řidičům, kteří budou během dvou let více než jednou přistiženi při jízdě pod vlivem alkoholu nebo psychotropních látek, hrozí odnětí svobody, a to po dobu až šedesáti dnů, a zákaz řízení na dva roky.

Chorvatsko tak reaguje na stále se zvyšující počet dopravních nehod, při nichž umírá nebo je zraněno stále více lidí.

Letošní rok je označován na nejčernější. Chorvatský deník Večernji list zveřejnil statistiku uvádějící, že za prvních sedm měsíců došlo na chorvatských silnicích k 51 000 nehod, při nichž zahynulo 380 lidí.

Deset procent těchto havárií zavinili řidiči, kteří před jízdou pili více než dosud povolených 0,5 promile alkoholu. Nutno však dodat, že tato statistika se nevěnovala tomu, kolik procent řidičů, kteří bourali, vypilo méně než 0,5 promile.

Nový zákon vyvolal v Chorvatsku ostrou diskusi. "Je to téma číslo jedna. Například vinaři a majitelé restaurací říkají, že jim klesne tržba," uvádí Žiličová. Objevují se dokonce teorie, že nový zákon negativně ovlivní turistiku.

A odpůrci dále namítají: zákon pouze nahraje korupci, která je navíc podle Chorvatů u policie rozšířená. Z průzkumu chorvatské agentury GfK vyplývá, že 57,7 procenta dotázaných se domnívá, že policii lze jednoduše podplatit, a jen 13 procent lidí si myslí, že se zde korupce objevuje jen zřídka.

Chorvatské nepopulární heslo "Když piješ, nejezdi!" je zákonem ustanoveno i v dalších zemích Evropy: v Česku, Slovensku, Estonsku, Rumunsku, Rusku a na Ukrajině. V ostatních zemích Evropy se povolené množství alkoholu pohybuje od 0,2 promile (například ve Švédsku, Polsku a Norsku) až po 0,8 promile v Lucembursku, Irsku, Velké Británii a Švýcarsku.

AMERICKÝ RECEPT
Učitelé jedné školy v Oregonu v USA vystavili vůz a motocykl, jehož pasažéři zahynuli při srážce. Řídili pod vlivem alkoholu. I tak se dá bojovat proti alkoholu.
Mnohé země však stále častěji přistupují ke snižování limitů. K takovému opatření před lety sáhlo Německo a Francie, kde se hranice alkoholu snížila z 0,8 na 0,5 promile. Stejné nařízení začne od ledna příštího roku platit i ve Švýcarsku.

Překročení povoleného množství se pak trestá vysokou pokutou. Například v Itálii, kde je také povoleno 0,5 promile, vám hrozí pokuta od 328 eur (přibližně 10 000 Kč) do 1312 eur (přibližně 40 000 Kč).

V Rakousku však může pokuta dosáhnout až 5814 eur (175 000 korun).
Pokud ve Švédsku, kde je hranice 0,2 promile, vypijete o jedno promile alkoholu více, můžete se ocitnout ve vězení, a to až na dobu jednoho měsíce. Samozřejmě vám hrozí odebrání řidičského průkazu.

Zdá se však, že v mnoha zemích diskuse není u konce, například v Německu stále častěji zaznívá názor, že za volant by měli usedat jen lidé, kteří nepožili ani kapku alkoholu.

Někteří odborníci totiž poukazují na to, že už i malé množství (od 0,2 do 0,5 promile) dokáže negativně ovlivnit schopnost řídit vozidlo. U některých lidí se objevuje nepřiměřená sebedůvěra, tendence riskovat, zhoršená schopnost rozeznat pohybující se světla a odhadnout vzdálenost. V kombinaci s únavou či vysokými teplotami se pak takové množství alkoholu může stát nebezpečným.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Škodovky mění naftu za CNG, na obzoru je i plynové SUV

Kompozitové nádrže na zemní plyn pro Škodu Octavii G-TEC

Omlazená Fabia se už bude muset obejít bez dieselového motoru. Zdá se ale, že Škoda chce vedle benzinu vsadit na CNG,...

Legendární Toyota Supra se vrací. Bude zas rychlá a zběsilá

Toyota GR Supra Racing

Sportovní kupé Toyota Supra se vrací. To je jisté už nějakou dobu, na autosalonu v Ženevě jsme se ovšem dočkali...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Najdete na iDNES.cz