Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škoda Felicia po devíti letech

  12:34aktualizováno  12:34
K poslednímu dni loňského roku bylo v tuzemsku registrováno 276 342 vozidel Felicia s průměrným věkem šest let a 103 374 verzí kombi zhruba stejného stáří. Škoda Felicia a Škoda Felicia Combi se společně podílejí na parku osobních automobilů v České republice více než deseti procenty!

Nový typ starého jména
Felicia pokračuje jako představitel vozů s předním pohonem v koncepci započaté modelem Favorit, jehož výroba skončila v polovině srpna 1994. Produkce nového typu s pětidveřovou karoserií hatchback byla zahájena v září téhož roku ve vrchlabském závodě a pár týdnů nato v Mladé Boleslavi. Nový typ se starým jménem si na svět přinesl šťastné znamení.

Tři roky vyvíjená felicia zřejmě přišla v pravou chvíli. Lidé prahli po moderním, cenově dostupném vozidle s dobrými jízdními vlastnostmi, které je spolehlivé a poskytuje hospodárný provoz a zároveň i slušný prostor pro posádku i zavazadla. Felicia dostala moderní zaoblené tvary, útulný interiér s elegantní přístrojovou deskou. Oproti favoritu představovala skutečný kvalitativní skok, ač si od svého předchůdce ponechala na polovinu společných součástek. Jako obchodní argument však bylo podstatné, že se felicia mohla pochlubit celkem 1187 novými díly ve srovnání s favoritem.

I felicia se dočkala řady originálních úprav, varianta sportovního pick-upu Fun dokonce vzešla přímo z automobilky.
Také technika je staronová
Na přání bylo možné vyhovět i těm, kteří chtěli vůz vybavený bezpečnostními vaky před řidičem a později i před spolujezdcem, imobilizérem, protiblokovací soustavou ABS, klimatizací či elektrickým vyhříváním předních sedadel. Změny bylo možné zaznamenat nejen v interiéru, ale také pod kapotou a na podvozku, třebaže se základní koncepce vozidla a uspořádání podvozkových prvků nezměnily. I felicia tedy má převodovku v bloku s rozvodovkou a motorem, vpředu závěsy McPherson se spodními příčnými rameny a teleskopickými vzpěrami a vzadu klikovou nápravu.

Pérování zajišťují vpředu i vzadu vinuté pružiny, řízení je hřebenové s posilovačem. Kromě osvědčených škodováckých motorů je paleta pohonných jednotek rozšířena nově o čtyřválce z koncernu VW. Pod jeho křídla mladoboleslavská automobilka patří od jara roku 1991. V roce 2001 uvádí katalog ženevského autosalonu již výbavu benzinovými motory zdvihového objemu 1,3 l/54 koní, 1,3 l/68 koní, 1,6 l/75 koní a dieselem 1,9 l/64 koní.

Felicia slavila vlastně dosud nepřekonané úspěchy i na tratích světového seriálu automobilových rallye. Zvlášť cenné bylo vítězství posádky Sibera - Gross v extrémně obtížné argentinské soutěži.
Úspěchy doma i venku
Felicia byla příznivě hodnocena nejen doma, ale i v zahraničí. Například i v německých odborných časopisech se objevovala slova chvály na tento automobil. Při srovnání s vozy z VW bylo konstatováno, že Škoda Felicia je útulná a elegantní jako Volkswagen Polo, a nabízí dokonce více místa. Vozy šly dobře na odbyt, dvě třetiny produkce se vyvážely, zejména do Německa, Velké Británie, Francie, Dánska, Itálie, Španělska, Turecka a Izraele. Do Polska se vzhledem k dovoznímu clu - škodovky exportovaly v rozloženém stavu a v Poznani se kompletovaly.

V roce 1995 stála Škoda Felicia LX v Česku 209 700 korun. Nelze zapomenout ani na další odvozené varianty - Pick-up a Vanplus - určené pro podnikatele. Za zmínku stojí i sportovní úspěchy felicie od jejího nasazení v roce 1995. Ceněné bylo zejména vítězství soutěžního jezdce Sibery ve své třídě v Rallye Akropolis a v Rallye Argentina. Pod kapotou měla Škoda Felicia Kit Car motor objemu 1,5 l. Výroba felicií skončila, dlužno dodat, že po několika odkladech, definitivně v roce 2001.

Ač felicia vlastně podědila své základní parametry po favoritu, přesto dosud svými rozměry tvůrcům zdaleka hanbu nedělá. Byl to vůz přesně ušitý na naše poměry.
Praktické auto
Z provozního hlediska patří felicia k nenáročným rodinným vozidlům. Při malých vnějších rozměrech sotva lze požadovat velký prostor jak pro posádku, tak pro zavazadla. Cestující na tom rozhodně nejsou špatně, ale při solidním prostoru pro pět osob se tvůrcům podařilo získat i slušný tvar zavazadelníku. Těm, kteří víkendový provoz rodiny spojují se stěhováním hory zavazadel, však lépe poslouží o 350 mm delší kombi, které přišlo na svět jen s nepatrným zpožděním za krátkou verzí. Ve srovnání s předchozími typy škodovek zaznamenala felicia i z pohledu údržby a poruchovosti nesporný pokrok, což dosvědčují i výsledky průběžných kontrol ve stanicích technické kontroly.

Felicia dnes
"A na co si lze u felicie stěžovat po letech provozu? Ve srovnání s předchozími typy byly zdroje mnohých závad odstraněny," říká vedoucí kolínské provozovny Auto Bohemia Josef Remeš. "Některé úkony je však nutné u felicie dělat častěji než u jiných značek. Jedná se například o výměnu zadních, pátých dveří, kde se objevuje častá koroze pod oknem, či o výměnu vadného hydrokorektoru, který ovládá výškové nastavení světlometů v závislosti na zatížení vozu. Spodní misky pod vinutými pružinami také více podléhají korozi, příliš brzy je třeba měnit i třetí díl výfuku. Stejně jako předchozí typy, trpí i felicia vrzáním čepů spodních ramen přední nápravy a dosti častým zadíráním mechanismu řazení."

Technické údaje vozu Škoda Felicia

Motor zážehový řadový čtyřválec
Zdvihový objem (cm3) 1289
Největší výkon (kW/koní) 50/68
Pneumatiky 165/70 R13 nebo 175/60 R14
Celková hmotnost (kg) 1370 až 1380
Nejvyšší rychlost (km/h) 162
Zrychlení z 0 na 100 km/h (s) 13,5
Spotřeba paliva (mimo město/město v l/100 km) 5,1/9,3

Do tabulky byl vybrán nejobvyklejší motor 1,3 l (50 kW/68 koní)
Pramen: Katalog Automobil Revue 2001

Akční model Felicia Family - vak pod platem zadního okna

Akční model Felicia Family - elektrické spouštění oken na středové konzole

Škoda Felicia, zatím nejoblíbenější auto za dobu spolupráce VW a Škody.

Škoda Felicia Combi

Jedním z typů nejstarší škodovácké řady byla i Felicia Fun - vozidlo pro volný čas.

Jedním z typů nejstarší škodovácké řady byla i Felicia Fun - vozidlo pro volný čas.

Mystery - jedna z posledních akčních verzí Felicie.

Škoda praktická - Felicia Pick-up.

Škoda praktická - pick-up se skříňovou nástavbou.

Zatím nejúspěšnější model v novodobé historii Škody Auto, Felica ve své poslední karosářské verzi. Výroba oblíbeného rodinného auta skončila v polovině roku 2001, celkem se jich prodalo 1 420 000 kusů.

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Maserati s nanukem toho moc nevyhrálo, bylo však první

Maserati Eldorado

V čem bylo Maserati Eldorado první? Když se s ním vydal před šedesáti lety věhlasný Stirling Moss na závodní trať v...

První řidičský průkaz získal před 130 lety vynálezce auta Benz

Benz Patent Motorwagen

Německý konstruktér Carl Friedrich Benz se do dějin asi nejvíce zapsal jako vynálezce prvního skutečného automobilu....

Když se maserati porouchá motor, přivezou letadlem nový zadarmo

Maserati Ghibli

Audi či BMW má kdejaký taxikář, maserati je pro vyvolené. Kdo má volný milion, může si koupit nový čtyřválcový mercedes...

Najdete na iDNES.cz