Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

První SUV Škody vzniklo na Novém Zélandu. Jedinečnou Trekku jsme projeli

Je hvězdou veteránských rally a výstav historiků. Krabicovitá škodovka s exotickým původem je prabába dnešních SUV, které jsou hvězdami mladoboleslavské značky. Škoda Trekka je v Evropě raritou, v muzeu značky ví jen o šesti kusech. Ta v barvě novozélandského písku je nejkrásnější a v dokonalé kondici. Nasedejte, jedem!

Volant napravo, řazení levou rukou v otočené kulise s jedničkou u pravého kolena, ovládání jak v pradědově octavii, navíc otočené podle novozélandských pravidel, na první osahání nahání respekt. 

Naštěstí má Trekka dokonale krabicovité, pravidelné tvary, takže brázdění silniček a míjení náklaďáků nakonec zvládá, nejvíc děsí spolujezdce, kterému se střed vozovky stále zdá moc blízko. V Trecce je všechno naopak, vždyť vznikla a jezdila na úplně opačném konci zeměkoule.

Škoda Trekka
Škoda Trekka

Trekka je první terénní auto značky Škoda. Vznikla v době, kdy o autech pro jízdu mimo silnice určených pro civilní použití začínaly automobilky teprve přemýšlet. Narodila se v hlavě novozélandského dovozce škodovek před padesáti lety, vývoj probíhal tam, na druhém konci světa, i v mladoboleslavské Česaně. 

Poloterénní škodovka, která je oslavou jednoduchosti a dokonale praktického, utilitárního designu, je úplně první a do dneška jediné opravdu novozélandské auto.

Vpředu má dvě sedadla, která se dají jen posunout, takže se řidič musí stroji přizpůsobit. Sedí se tu jako na židli s nízkým opěradlem, vysoko a blízko ke dveřím; díky téměř rovným oknům a bohatému prosklení má šofér dokonalý přehled. Vzadu jsou dvě podélné lavice, kam se posadí šest sběračů kiwi, rodina na výlet do města přes pastviny, nebo osm capartů na rugbyový trénink.

Náš kousek je ještě vylepšený předchozím majitelem. Mezi předními místy jsou držáky na pušky, vzadu po stranách dvě náhradní kola a na předním nárazníku důkaz, že kutilství nerespektuje kontinenty. Z rozvodových kol a řetězu motoru, který pracuje pod kapotou (odjišťuje se lankem na přístrojové desce), si vyrobil víceúčelový naviják.

Novozélandská prvotina s českými kořeny

Na vzniku jediného sériově vyráběného novozélandského automobilu měla velkou zásluhu mladoboleslavská Škodovka. Trekk vznikly jen necelé tři tisíce, ale na Novém Zélandu je to kult. První smontovali  v novozélandském městě Otahuhu v roce 1966.

Novozélandský vůz Trekka

To bylo tak. V této ostrovní zemi byl v padesátých letech minulého století obrovský hlad po autech. Přímo na Zélandu se žádná nevyráběla, vláda navíc na dovážené zboží uvalila vysoké clo. To se dalo obejít tím, že se daný výrobek smontoval až na místě z dovezených dílů. 

Podnikatelé tedy dováželi auta v rozebraném stavu a montáž prováděli přímo na Novém Zélandu, ideálně s podílem na místě vyrobených komponentů. Připomíná vám to něco? Stejně se dnes vozí rozebrané škodovky k montáži do Ruska nebo Maroka, na takzvanou (CKD – completely knocked down) výrobu je v Boleslavi vyčleněna speciální linka.

A tak roku 1961 začala společnost Motor Industries na předměstí Aucklandu montovat Škody Octavie. Majitel montážního závodu, Noel Turner, na tom spolupracoval s novozélandským dovozcem Škody Philem Andrewsem.

Andrewse napadlo vyrábět lehký, laciný, jednoduchý, užitkový poloterénní vůz pro farmáře, drobné obchodníky a další živnostníky, prostě typické auto pro Nový Zéland. Zaměření a cílová skupina nevyžadovaly drsňácký offroad, stačil zvýšený podvozek (skvělých 19 centimetrů) a příplatková uzávěrka diferenciálu.

Na to se skvěle hodila Octavia Combi s páteřovým podvozkem, která se vyráběla v Kvasinách. Karoserie byla společným dílem domácího konstruktéra George Taylora a z Mladé Boleslavi zapůjčeného Josefa Velebného, bývalého vedoucího vývoje karoserií.

Na páteřový rám s centrální nosnou rourou, vpředu rozvidlený pro uložení motoru a čtyřstupňové převodovky spojené se čtyřválcem OHV objemu 1 221 ccm s maximálním výkonem 47 koňských sil, posadili hranatou karoserii z ocelového plechu.

Poháněná byla zadní kola zavěšená na výkyvných polonápravách. Oproti podvozku Octavie měla Trekka zkrácený rozvor (z 2 389 mm na 2 165 mm) a pomalejší stálý převod v rozvodovce (ze 4,78 na 5,25). Maximální rychlost byla 105 až 110 km/h, průměrná spotřeba při běžném provozu činila jedenáct litrů na sto kilometrů. 

Na českých silničkách namotaných po středočeském kraji jsme Trekku rozparádili někam k osmdesátce. Museli jsme si to přepočítat, tachometr je v mílích. Mocné náklony, pohupování a respekt k unikátnímu kousku nás dál nepustily. Na rovinkách peláší srdnatě, ale kopce ji nebaví, v těch trochu funí, šofér se musí soustředit na podřazování, ideálně s meziplynem. Při řízení Trekky si řidič užívá přímý kontakt s čistou mechanikou, velký volant a rejd dávají autu obratnost, řazení nahoru jde hladce, když víte jak na to, dolů je trochu kostrbatější řazení dvojky.

Naše uzavřená „cestovní“ Trekka byla lepší zboží, základní variantou byl dvoumístný pick-up bez střechy. Za peníze navíc byly plátěné či laminátové střechy buď jen pro přední místa nebo i pro prostor vzadu. Pohotovostní hmotnost byla podle verze v rozmezí 920 až 980 kilogramů, užitečná hmotnost pak díky rámové konstrukci velmi slušných 450 až 500 kilogramů.

První vyrobené Trekky přivítali s velkou slávou 2. prosince 1966. V prvním měsíci výroby se jich prodalo 17. Pak prodeje zvolna rostly. Nejvíce jich vyrobili v roce 1969, celkem 724. Rok na to vláda uvolnila podmínky pro import lehkých užitkových automobilů. V roce 1971 navíc zemřel Noel Turner, jeden z otců Trekky a zároveň v Československu skončila výroba kombíkových octavií. 

Poslední skladové Trekky se doprodaly v roce 1973. Kolik jich vzniklo, se pořádně neví, uvádí se 2 200 až 2 800 kusů; z toho jich pár set vyvezli do Austrálie, Indonésie a několik desítek kusů doputovalo na Fidži, Tongo, Samou, Cookovy ostrovy a Vietnamu. V archivu muzea Škody je také zmínka o jedné, která měla dorazit do Detroitu k firmě General Motors.

  • Nejčtenější

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

28. dubna 2024

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40...

Fiat 500X je tajný tip z bazaru. Když měníte olej, vydrží věčně

29. dubna 2024

Premium Kompaktní crossover je na trhu od roku 2014 a v roce 2018 prodělal facelift spolu s přechodem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pražský vynález: dodávky ohlídá umělá inteligence, odpočítá jim parkování

27. dubna 2024

Časomíry, umělá inteligence, která umí číst poznávací značky a kamery. Radnice Prahy 1 dokončila...

Autosalon v Pekingu ukazuje, jak moc Čína ujela zbytku světa

30. dubna 2024

„Auto není mrtvé a autosalony také ne. Když vidíte, kolik stovek influencerů a moderátorů, převážně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hračka do terénu CFMOTO v akci. Novinku roku jsme zkusili jako první z Česka

30. dubna 2024

Exkluzivně Největší novinka letošního roku je tady. Enduro CFMOTO 450MT jsme vyzkoušeli mezi prvními na světě....

Po Okruhu Českobrodském uháněli autodědečci i veteránský dorost

4. května 2024

Okruh Českobrodský, slavný závod s devadesátiletou tradicí, odstartoval svůj jubilejní ročník ve...

Před sto lety potkal Rolls Royce, aby postavili nejlepší auta světa

4. května 2024

Na den přesně před 120 lety se v Manchesteru poprvé setkali Henry Royce a baronet Charles Stewart...

Tesla kvůli kopírování ochranné známky žaluje indického výrobce baterií

3. května 2024

Americká automobilka Tesla zažalovala indického výrobce baterií za porušení ochranné známky. Firma...

Francouzský kodiaq se otočí na pětníku. Nabídne však milionové svezení?

3. května 2024

Vpředu tříválcová dvanáctistovka, vzadu větší „batoh“. Slavné jméno Renault Espace se vrací v nové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...