Škoda Octavia Combi 1,2 TSI

Škoda Octavia Combi 1,2 TSI | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Škodě Octavia Combi povedený nový motor 1.2 TSI stačí

  • 1161
Pod kapotou nejprodávanějšího českého vozu, Škody Octavia, se objevil nový přeplňovaný motor. Nová jedna-dvojka z Mladé Boleslavi si poradí i s těžkým kombíkem.

"Se zbláznili v té Škodovce, ne? Dvanáctku do oktávky!

Může se hodit

Objevte českou kvalitu! Prohlédněte si automobily Škoda Octavia Combi
na obřím online portálu www.automodul.cz

Já říkám, jak nemá motor v autě takové třídy aspoň 100 kilowattů, je to o ničem. Objem nenahradíš," rozčilil se kamarád, zkušený automechanik a majitel nové Mazdy 6 s benzinovým dvoulitrem, když jsem mu přivezl ukázat Škodu Octavia se zbrusu novým motorem 1.2 TSI 77 kW.

1,2 TSI

Obsah motoru 1 197 cm, agregát je vybaven přímým vstřikováním benzinu a turbodmychadlem. Maximální výkon 77 kW (105 koní) je k dispozici při 5 000 ot./min. Maximální točivý moment je 175 Nm při 1 550–4 100 otáčkách. Se 134 g CO2/km plní motor normu Euro 5. Standardem je šestistupňová manuální převodovka. V základní výbavě Prima Octavii 1.2 TSI koupíte za 373 900 korun.

Za kolik litrů jsem jezdil

5,3 l/100km: na okreskách v klidu trasa Ostrava – Orava a zpět, 340 km, rychlostní průměr 65 km/h

7,9 l/100km: rychle po dálnici trasa Berlín – Praha, 370 km, rychlostní průměr 115 km/h

8,2 l/100km: při popojíždění po městě hustý provoz v Praze, rychlostní průměr 34 km/h

Když se svezl, nestačil se divit. "Jede to krásně, je to tichoučké, jediný otazník visí alespoň pro mě nad životností," komentoval škodováckou dvanáctistovku. Stejný dojem udělal motor na mě. Během týdne jsem s ním najel téměř dva tisíce kilometrů, abych ho pořádně vyzkoušel v různých jízdních režimech. Připravil mi trojnásobné překvapení.

Škoda Octavia Combi 1,2 TSI v číslech

motor1.2 TSI

77 kW (105 koní) při 5 000 ot./min

typ, objem

čtyřválcový zážehový, přeplňovaný,1 197 ccm

max. točivý moment

175 Nm při 1 550-4 100 ot./min

exhalační norma, emise CO2

Euro 5, 136 g/km

převodovka

šestistupňová mechanická

maximální rychlost

191 km/h

zrychlení 0–100 km/h

10,9 s

objem palivové nádrže

55 l

spotřeba podle
výrobce (město/mimo město/kombinovaná)

7,2/5,0/5,8 l/100 km

délka x šířka x
výška x rozvor

4 569 x 1 769 x 1 468 x 2 578 mm

kufr

580 litrů

pohotovostní/celková
/užitečná hmotnost

1 285/1 885/600 kg

zákl. cena

413 900 Kč (výbava Prima)

výbava Prima: antiblokovací systém brzd, el. rozdělovač brzdného účinku, protiprokluzový systém, el. uzávěrka diferenciálu + další el. systémy– čtyři airbagy, klimatizace Climatic s automatickou regulací, centrální zamykání, světla s denním svícením, elektrické ovládání předních oken, elektrické ovládání a vyhřívání zrcátek, otáčkoměr s digitálními hodinami, nedělené sklopné zadní sedadlo, čtyřramenný volant stavitelný ve 2 osách, sada na opravu pneumatik, výškově stavitelné sedadlo řidiče, černá zpětná zrcátka a kliky, nárazníky v barvě karoserie

Překvapení první: (ne)hlučnost

V této disciplíně nový agregát vysloveně exceluje. Na volnoběh není uvnitř slyšet vůbec, pouze u testovaného exempláře se ze strany palubní přihrádky ozývalo lehké drnčení, které po přidání plynu zmizelo. Motor téměř není slyšet, ani když stojíte vedle nastartovaného vozu. Při všech rychlostech se hladina vnitřního hluku pohybuje na skvěle nízké úrovni, při dálničních rychlostech jsou slyšet víc odvalující se pneumatiky a aerodynamický svist než motor samotný. Při 140 km/h na tachometru točí agregát na šestý rychlostní stupeň pouze necelé 3 000 otáček, při 160 pak 3 400, a stále je výtečně utlumen. Stalo se mi, že jsem zapomněl zařadit šestku a jel velký kus na pětku, aniž bych si toho všiml. Na zvuku motoru jsem to nepoznal...

Překvapení druhé: spotřeba

Motor 1,2 TSI umí být velmi úsporný, konzumace paliva ovšem hodně závisí na stylu jízdy. Po jízdě po běžných silnicích při dodržování rychlostních limitů a v obsazení dvěma osobami a zavazadly ukázal palubní počítač úžasnou hodnotu pouhých 5,3 litru, a to je na kombíkový vůz, který prázdný váží téměř 1,3 tuny, neuvěřitelná hodnota. Rychlá jízda po německé dálnici odčerpala z nádrže téměř přesně osm litrů na 100 km, což je pořád velmi slušné, byť s turbodiesely se výsledek měřit nemůže.

Překvapení třetí: tah a pružnost

Motor díky svému technickému řešení poskytuje dostatek výkonu už téměř od volnoběžných otáček. Výsledkem je vynikající pružnost, na šestku se dá jet 70 (1 400 otáček) i 160, pětka zvládá padesátku i do mírného kopce. "Rádce řazení" na palubním počítači po vás chce řadit nahoru už v 1 700 otáčkách.

Fyzikální zákony samozřejmě platí, takže pokud není motor rozjetý, je do prudších kopců nutné více řadit, až třeba na trojku. Mírné kopce zvládne i čtyřka. Tam, kde by atmosférický motor už žádal podřazení, ucítíte zátah turba, které vás vyveze až nahoru.

Podařilo se téměř odstranit i turboefekt, a tedy hluchá místa, kdy se po sešlápnutí plynu chvíli nic neděje a pak auto vyrazí jako splašené. 1.2 TSI má odezvu na plyn okamžitou a přesnou.

Motor pravda není žádný závoďák. Kdo bude chtít lámat nelegální dálniční rychlostní rekordy, si jistě pořídí některý z turbodieselů, ale maximální rychlost 192 km/h je reálná, jak jsem na malou chvíli vyzkoušel. Motoru se pochopitelně moc nelíbí, takže spotřeba pak narůstá do enormních hodnot.

Zvláště v zimě hodně oceníte zaprvé tichý start (ani při teplotách kolem nuly motor nedrnčí), ale hlavně rychlé zahřátí, a tedy nástup topení. Při venkovním klimatu na bodu mrazu začala testovaná octavia topit za necelých šest minut, což je vynikající. Turbodieselům to trvá často i třikrát déle.

Škoda Octavia Combi 1,2 TSI

Jízdní vlastnosti na špičce

Co se týče auta samotného, octavia jede úplně přesně tak, jak má. Jízdní vlastnosti jsou na úrovni špičky ve své třídě. Totéž se dá říci o sedadlech, odpružení auta. Oproti třeba francouzským autům je řízení mnohem tužší, přesné, výborná zpětná vazba od kol, žádný pocit nejistoty.

Interiér vypadá se stříbrnými doplňky hodnotně, mizí i ponurost základní výbavy, ergonomie je vynikající. A líbila by se mi taky víc dozadu posunutá plocha pro odložení spojkové nohy. Jinak rozsah seřizování volantu i sedačky vyhoví úplně všem. V testovaném voze mě občas překvapivě pozlobilo řazení, páka nechtěla do 1 a 3 občas vklouznout úplně hladce, zadrhla se na neutrálu; to se mi u škodovky ještě nestalo.

Druhá výtka směřuje k navigaci. Ve výbavě Elegance je nové autorádio s navigací Amundsen, sami škodováci jí říkají "malá navigace" (na rozdíl od velkého Columbusu). Problém je, že naviguje pouze z vloženého DVD, takže během navádění nemůžete poslouchat hudbu z CD, pouze rádio; žádná multimédia se připojit nedají, na rozdíl od vyšších výbav.

Motor 1.2 můžete mít i v nejnižší výbavě Prima za 373 900 korun, v kombíku za 413 900 Kč. Na druhé straně je mezi výběhovou (a letitou) 1.6 MPi rozdíl pouhých pět tisíc korun. Porovnání s konkurenty je velmi obtížné, protože maloobjemový přeplňovaný turbomotor (1.4) nabízí aktuálně pouze Opel v astře za 397 tisíc korun a Fiat v bravu (405 900 Kč), ale ty nejsou ve verzi kombi. Kombíkového konkurenta s malým turbomotorem pořídíte tedy jen u Renaultu. Mégane Grandtour je s motorem 1,4 TCe se 130 koňmi k mání jen ve vyšších výbavách a stojí nyní v akci 415 tisíc. Ale pozor, Seat Leon je teď v akci s motorem 1,2 TSI za 329 900, za to dostanete techniku stejnou, jako má octavia, a velmi zajímavou výbavu (klimatizace, 6 airbagů, ESP, elektrická okna, palubní počítač, rádio s CD...).

Slovo odborníka

1.2 TSI – skvělý nejen díky downsizingu

Martin Vaculík, šéftechnik magazínu Auto-Moto SpeciálDownsizing již úspěšně proběhl u vznětových motorů. Ještě v roce 1992 nabízel Mercedes-Benz ve voze vyšší střední třídy atmosférický šestiválec o objemu tří litrů, který z něj dával výkon 82 kW při praktické spotřebě kolem jedenácti litrů na sto km. Dnes se na stejné výkony a vyšší točivé momenty vzmohou patnácti- a šestnáctistovky konfekčních výrobců, navíc při poloviční spotřebě.

Zavedení přeplňování v kombinaci s přímým vstřikem mělo u vznětových motorů bezvýhradně pozitivní dopad na výkon, pružnost a hlavně účinnost. U zážehových platí složitější zákonitosti.

Termodynamická účinnost pístových strojů sice roste s kompresí, ale maximální dynamická komprese nesmí přesáhnout hranici klepání (to u naftových motorů žádná taková hranice není). Dynamická komprese je součtem statické (kompresního poměru) a plnicího přetlaku.

Přeplňované motory proto obvykle musí mít kompresní poměr nižší a při nízkém zatížení, dokud nenastoupí tlak turbodmychadla, je i jejich účinnost nižší než u atmosférických jednotek.

Že i u mnohých takových motorů (Opel Astra 1.4 Turbo) výrobci udávají velmi nízké hodnoty spotřeby, bývá umožněno extrémním prodloužením převodů a snížením otáček v měřícím cyklu. Řidič toužící po odpovídající dynamice samozřejmě podřadí a otáčky vyžene výše, navíc extrémně dlouhé převody dokážou pohřbít dynamiku, coby zatím možná hlavní uživatelské lákadlo technologie přeplňování.

Nová koncernová dvanáctistovka řeší downsizing nečekaně důsledně. Přímý vstřik ochlazuje spalovací prostory, takže motor může mít vyšší kompresi (i účinnost). Šestnáct ventilů a dva vačkové hřídele by zbytečně zvyšovaly tření i setrvačnost.

Pokud je při použití přeplňování cílem pružnost, ne absolutní výkon, tak turbo hravě potřebné množství vzduchu skrz osm ventilů protlačí. Závislost zátahu na teplotě vzduchu a neochota odlepit se ze sluncem rozpálené křižovatky kvůli vysoké teplotě (nízké hmotnosti) nasávaného vzduchu je u malých koncernových turbomotorů vyřešena vodním mezichladičem, což znamená chlazení s konstantním (regulovaným) výkonem.

Díky malinkému turbodmychadlu s elektricky ovládaným obtokem motor 1.2 TSI bleskurychle reaguje, táhne z nejnižších otáček a skutečně je úsporný. Spokojenost zákazníků s novým motorem bude často dána i srovnání s předchůdci. V octavii nahrazuje osmiventilovou dunivou, lenivou a užranou jednotku 1.6 MPI, jejíž vytrvalá nabídka již zaváněla neúctou k zákazníkům.

Co se týče často kladené otázky, zda je motor dostatečně dimenzován z hlediska životnosti, musím říci, že to takto nedokážu posoudit, ale vše se zdá být v pořádku. Jediným problémem by mohl být (a u prvních sérií také opravdu byl) servomotor ovládání obtokové klapky turbodmachadla umístěný příliš blízko skříně a vysoce namáhaný tepelným vyzařováním. Což často nevydržel.

Martin Vaculík, šéftechnik magazínu Auto-Moto Speciál