Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci mají nový závodní okruh Slovakiaring

aktualizováno 
Orechová Potôň je jediná obec, kde můžete zapomenout na padesátku. Necelých čtyřicet kilometrů na východ od Bratislavy tam začátkem října otevřeli nový závodní okruh. Z Brna je to 175 kilometrů.

Slovakiaring | foto: danyctr.rajce.net

Slovakiaring vyrostl na 85hektarovém pozemku nedaleko Dunajské Stredy v obci Orechová Potôň. Trať s délkou až 5,922 kilometru navrhl rakouský architekt závodních okruhů Hans Roth. "Chtěl jsem vytvořit rychlou a plynulou trať, aby se lišila od jiných současných okruhů, kde se preferuje hlavně zrychlení," vysvětlil pro České Motocyklové Noviny. Okruh je postavený tak, že se dá využívat obousměrně.

Multifunkční okruh nabízí šest variant trati: od 2632 metrů do 5922. Prozatím stojí tisícimístná tribuna. Plánují se ovšem ještě další, včetně přírodních. Cílem je kapacita kolem 50 tisíc diváků. Za projektem Slovakiaringu stojí společnosti Kayak a Tradeform Finance Limited, návratnost investice předpokládají za osm až deset let. Se stavbou okruhu začali loni v listopadu, doposud stál 21,6 milionu eur, investor plánuje proinvestovat ještě další 3,3 miliony eur.

Slovakiaring

"Okruh leží ve vhodném klimatickém pásmu (v tzv. srážkovém stínu - pozn.red.) a jeho dostupnost, jen 36 kilometrů od Bratislavy, je velmi výhodná," řekl pro sme.sk generální ředitel okruhu Pavel Čulík.

"Výstavbu podporoval region, nesetkali jsme se se žádnými těžkostmi," doplnil. Nalákat chtějí jezdce z Česka, Maďarska i Rakouska. Traťová komisaři Slovakiaringu se školili mimo jiné na brněnském Masarykově okruhu a slavném Hungaroringu. Oběma by mohl nový okruh časem konkurovat.

Snem je F1

Sportovní ředitel Ladislav Šnegoň označil první slovenský okruh za výjimečný. "Má rychlé i technické pasáže, v táhlých obloucích se těžko hledá optimální stopa. Bude to těžká trať i pro zkušené jezdce," varuje.

Na 900 metrů dlouhé a dvacet metrů široké cílové rovince se nejsilnější auta rozjedou až na třístovku. Snegoň pro sme.sk prozradil, že chystají závody dragsterů, pro které bude cílová rovinka prodloužena na 1144 metrů.

Slovakiaring

Fotogalerii z nové slovenského okruhu najdete na RAJČE.NET

První závody odstartují na Slovakiaringu příští rok, snem pro vzdálenou budoucnost je Formule 1. "Na formuli 1 je třeba dorůst," říká Pavel Čulík..

Slovakiaring už má za sebou první testovací jízdy. Prozatím neoficiální traťový rekord je 2:08 minuty. Motorkáři zaplatí za den jízd ve volných dnech kolem sta eur. Třicetiminutové volné jízdy pořídí za 15-20 eur.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Autofotka týdne: Když si velcí kluci hrají, jsou z toho ozdoby českých garáží

Soutěžní výstava Bohemian Custom Bike 2018 na výstavě Motocykl 2018

Výstava Motocykl v pražských Holešovicích zahajuje motorkářskou sezonu. Důležitou součástí programu je přehlídka...

Nová Jawa 350 OHC Special překvapením motovýstavy v Praze

Jawa 350 OHC Special

Bez ohledu na venkovní mrazy startuje motorkářská sezona tradiční výstavou v pražských Holešovicích. Největším letošním...

Harley přepřahá na elektřinu, koupil startup na motorky na baterky

Redshift MX

Harley-Davidson investuje do motocyklového startupu Alta Motors. Firma ze Silicon Valley se zaměřuje na výrobu lehkých...

Najdete na iDNES.cz