Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenskou kartu první pomoci v autolékárničkách cizinci mít nemusí

  11:00aktualizováno  13:06
Slovenská autolékárnička musí být bezpodmínečně oranžová, novinkou je karta první pomoci. Povinná je pouze pro Slováky, cizinci ji shánět nemusí - s výjimkou Čechů by jí stejně nerozuměli.

Slovenská karta první pomoci | foto: Sbírka zákonu Slovenské republiky 143/2009

Stávající lékárničky musí slovenští řidiči vyměnit nejpozději do července 2012. V nových už nemusí být dezinfekční roztok s rozprašovačem a PVC rouška. Novou oranžovou lékárničku s bílým křížem prodávají na Slovensku od začátku května, kdy vyhláška ministerstva zdravotnictví vstoupila v platnost.

Velkou novinkou je karta první pomoci, která má s pomocí jednoduchých obrázků ukázat, jak správně poskytnout pomoc zraněnému. Karta je vnitřní součástí lékárničky a musí mít velikost nejméně 18 x 10 cm. Její cena nemá být vyšší než jedno euro.

Karta má mít dvě strany. Na přední budou informace o linkách tísňového volání, všeobecné pokyny a pět barevných návodných obrázků (zastavení krvácení, uvolnění dýchacích cest, masáž srdce, dýchání z úst do úst a stabilizovaná poloha). Na zadní straně má být popis jednotlivých úkonů. Karta má být vyrobená z nepromokavého a odolného materiálu.

Pokud nachytají slovenští policisté domácího řidiče bez této karty, mohou mu udělit pokutu. Pokuta za neúplnou lékárničku je na Slovensku 60 euro, ve správním řízení může řidič zaplatit až sto euro.

Pro cizince není povinná

Podle Marcely Bednárové ze slovenského ministerstva dopravy povinnost mít kartu první pomoci v autě neplatí pro cizince. "Povinnost být vybavený novou autolékárničkou se nevztahuje na cizince, kteří na Slovensko přijedou vlastním autem," uvádí odbor komunikace ministerstva.

Potvrzuje to i tiskový mluvčí českého ministerstva dopravy Martin Kupka. "Platí Vídeňská úmluva o silničním provozu z roku 1968, která říká, že auto musí mít povinnou výbavu podle předpisů země, kde je registrováno."

Karta první pomoci je součást lékárničky, která je povinnou výbavou vozidel registrovaných na Slovensku. Češi je tedy mít nemusí. "Stejně jako nemusí Němci kupovat na českých hranicích rezervní kolo, které v Německu v povinné výbavě není," doplňuje Kupka.

Podle Tomáše Hejdy tiskového mluvčího ČSOB Pojišťovny se ale objevily případy, kdy policisté pokutovali cizince. "Takže, preventivně doporučujeme ji mít. Navíc to pomůže i českým řidičům. Ostatně uvažuje se o jejím zavedení i v tuzemsku," říká Hejda.

Karta první pomoci pro Slovensko

Stáhněte si řidičskou kartu s pokyny pro pomoc zraněným

Staré lékárny vyhazovat nemusí

"Lékárničky podle dosavadních předpisů lze používat nejpozději do uplynutí data jejich použitelnosti," vysvětluje Václav Špička z Autoklubu České republiky. "Není uvedena povinnost doplnit tyto starší, avšak stále použitelné lékárničky kartou první pomoci. Starší lékárničky lze tedy používat legálně i bez této karty," dodává.

V praxi z toho vyplývá, že mám-li lékárničku vyrobenou a zakoupenou před 1. květnem 2009, avšak stále ještě použitelnou (žádná z komponent lékárničky není "prošlá"), nemusí mít řidič "kartu prvej pomoci".

Podle statistik ze soudních pitev slovenského ministerstva zdravotnictví by až 60 % úmrtí při dopravních nehodách nemuselo nastat, kdyby byla poskytnuta správná první pomoc, uvádí slovenská tisková agentura SITA. Odhaduje se, že první pomoc dokáže správně poskytnout asi deset až patnáct procent lidí.

první pomoc

Základní pravidla najdete ZDE

Autor:Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Další z rubriky

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Objednali si teslu a špehují továrnu drony, aby zjistili, kdy ji dostanou

Tesla 3

Náběh výroby „lidového“ Modelu 3 je tak pomalý, že zákazníci a fanoušci vymýšlejí ty nejobskurnější způsoby, jak...

Najdete na iDNES.cz