Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smarty si v Německu půjčíte jako vozík u supermarketu

aktualizováno 
Lidé v německém Ulmu si mohou půjčit auto přímo v ulicích města. Stačí být zákazníkem služby Car2Go, najít jeden z dvou set zaparkovaných modrobílých smartů a vyjet. Levnější alternativu vlastního auta či taxi spustila automobilka Daimler.

Půjčovna Smartů Car2Go | foto: Daimler

Mobilní půjčovna má oslovit různé kategorie řidičů od studentů po vysoké manažery. Aby mohli jeden z vozů ve městě použít, musí se nejdříve zaregistrovat. Po deseti minutách vyřizování formalit dostane klient propustku do auta - jakýsi čip nalepený na řidičský průkaz, pomocí kterého automobil otevře.

Čip stačí přiložit ke čtečce za předním oknem. Pak už zbývá vymačkat na displeji v autě PIN kód a vzít klíčky, které se otevřou v přístrojové desce. Ještě před odjezdem musí řidič pomocí smajlíků potvrdit přes dotykový displej komunikačního systému na centrálu bezvadný stav auta. Všechno je dělané co nejjednodušeji a také řazení je automatické, aby vyhovovalo každému.

Půjčovna Smartů Car2Go

Platí se od minuty

Záleží na klientovi, zda bude auto využívat jen pár minut nebo celý den. Neplatí za ujeté kilometry, ale za čas. Každá minuta v autě stojí 19 eurocentů (asi pět korun). Levnější je celá hodina za volantem (9,90 euro) nebo celý den (49 eur). Poplatek zahrnuje také silniční daň, pojištění, amortizaci i pohonné hmoty. K tankování slouží kreditní karta, která je k dispozici v každém smartu.

Ceny vyrostou jen v případě, že řidič najezdí se smartem přes 2 000 kilometrů za měsíc. V takovém případě si Daimler za každých sto kilometrů navíc účtuje ještě 9,90 euro.

"Koncept Car2Go je primárně navržený pro pohyb ve městě. Je možné vyjet i na delší cestu, třeba do jiného města, kde ale řidič nemůže auto zanechat," řekl šéf projektu Robert Heinrich. Pokud by se chystal ukončit jízdu mimo vyhrazenou zónu, objeví se na dotykovém displeji ve voze varování.

Půjčovna Smartů Car2Go - klíčky jsou ve schránce před spolujezdcem

Půjčovna Smartů Car2Go - klíčky jsou ve schránce před spolujezdcem.

Ve městě je možné zanechat auto na libovolném veřejném parkovišti. Pokud řidič neukončí jízdu a dojde si například do banky nebo nakoupit, nikdo se do něj nedostane. V opačném případě riskuje, že ponese nákup domů pěšky. Když totiž jízdu na terminálu ve voze ukončí, je automobil okamžitě k dispozici dalším zákazníkům.

Smarty on-line

Zákony se opuštěním auta obejít nedají. Ze systému se dá snadno zjistit, kdo v danou chvíli vůz například špatně zaparkoval, a na internetové mapě je možné veřejně sledovat, kde zrovna smarty jsou. Slouží to i k lepší orientaci v případě, že někdo potřebuje najít auto. Možné je také vůz rezervovat, nejpozději ale 24 hodin předem. To se dá udělat i po telefonu.

Pilotní provoz projektu ve městě Ulm začal koncem roku 2008. Oficiálně Daimler spustil službu letos v dubnu ve spolupráci s vedením města. Financování je ale kompletně v režii výrobce mercedesů. Radnice města, kam redakci automobilka na seznámení s projektem pozvala, zajistila bezplatné parkovací plochy.

Daimler nechce zatím mluvit o dalších plánech a obchodních modelech, jako je prodej licencí formou franšízingu. Připouští ale, že i to je možné.

Další na řadě je Amerika

Netají se ani tím, že chce projekt rozšířit do dalších měst. Namířeno má do metropole amerického Texasu Austinu. Trochu kuriózní je jen představa malých smartů v ulicích zahlcených obřími pick-upy, kterými je Texas znám.

Daimler přesto věří, že v USA uspěje. "Schválně jsme vybrali velké americké město. Ve Spojených státech zažívá sdílení aut nejvyšší růst v celém světě," řekl Jérome Gullin, ředitel divize obchodních inovací firmy Daimler. K úspěchu by mohla pomoci i finanční krize, která nastoluje nový trend úsporných aut.

Půjčovna Smartů Car2GoNejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Další z rubriky

Legendární Toyota Supra se vrací. Bude zas rychlá a zběsilá

Toyota GR Supra Racing

Sportovní kupé Toyota Supra se vrací. To je jisté už nějakou dobu, na autosalonu v Ženevě jsme se ovšem dočkali...

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

TEST DNES: Rukavice a obvazy z autolékárničky jsou nefunkční, nůžky hned tupé

Test autolékárniček

Podle expertů má lidský život hodnotu 10 až 20 milionů korun. Kvalitní lékárničky, které mohou při nehodě zachránit...

Najdete na iDNES.cz