Sněhovou čepici dolů, za zasněženou SPZ hrozí až rok bez řidičáku

  • 232
Najít v hromadě sněhu před domem své auto a vyhrabat ho z ní je v těchto dnech často extrémní sportovní výkon. Přivstat si o pět minut a omést auto od sněhu je ale opravdu potřeba. A nejen kvůli tomu, že za sněžnou čepici na střeše auta můžete dostat pokutu.

Před vyjetím čeká ty, kdo neschovávají auto do garáže, v těchto dnech rozcvička. Protože sníh zasypává mocně Česko, je třeba věnovat před vyjetím pár minut očistě auta se škrabkou na okna a smetáčkem.

Povinností pro řidiče všech typů vozidel, která vjíždějí na veřejné komunikace, je očistit zasněžené, omrzlé, ale také zabahněné auto. Prvním důvodem pro nařízení je zajištění ničím nerušeného výhledu dopředu, dozadu i do stran, druhým pak ohrožení řidičů jedoucích za takto znečištěným vozidlem.

Kvůli špatnému výhledu z vozidla riskujete ohrožení sebe i ostatních účastníků provozu. Sníh ze střechy totiž může v zatáčce odletět třeba na chodce nebo při brzdění zasype čelní sklo tak, že nic neuvidíte.

Bohatá sněhová pokrývka přes noc napadla v Karlových Varech. (4. ledna 2017)

Prašan, který necháte na střeše, sice po pár kilometrech odfoukne proud vzduchu, ale právě po tuto dobu ohrožujete řidiče za sebou, na které z vašeho vozu nepříjemně sněží. Sníh na vozidle také snižuje aerodynamiku a zvyšuje spotřebu automobilu.

V zimních měsících se mějte na pozoru před nákladními auty a autobusy, na vysokou střechu se řidič často nemá jak dostat, aby ji očistil. Především u vozidel s plachtovou střechou hrozí vytvoření kaluže vody, která snadno zmrzne v mohutný kus ledu. Během jízdy se může takový několikakilogramový kus uvolnit a způsobit vážné škody.

Hrozí pokuty

Povinnost řidičů očistit před jízdou vozidlo od sněhu se objevila ve změně silničního zákona, která začala platit 20. února 2015. Řidičům, kteří svou novou povinnost nesplní, má hrozit pokuta až 2500 korun.

Pokuty za sněžnou čepici na střeše rozdávají i v Německu. Policista tam může udělit varovnou pokutu 25 eur. Ale v případě, že by sníh odlétávající za jízdy ohrožoval ostatní, hrozí až osmdesátieurová pokuta. Za střechu neometenou od sněhu a ledu hrozí až šedesátieurová pokuta i na Slovensku.

V Německu mohou policisté udělit pokutu také za neočištěné čelní sklo, ve kterém je třeba vyškrábaný jen „tankistický“ průzor. Policista řidiči další jízdu zakáže, dokud si výhled čelním sklem neuvolní.

Vyškrabávání ‚tankových průzorů‘ v ledu a sněhu na oknech je také velmi nebezpečné, protože nemáte z auta rozhled. Omezený výhled také může být brán jako přitěžující okolnost v případě dopravní nehody. Je nutné také očistit světlomety, protože vrstva sněhu či ledu snižuje jejich svítivost.

Velký pozor dejte také na očištění registrační značky. Promrzlá plechová tabulka na sebe jednoduše „lepí“ sníh, který na ní zůstane, i když je zbytek auta čistý od sněhu. Zasněženou „espézetku“ může policista ohodnotit jako schválně zakrytou, za což hrozí ve správním řízení pokuta 5 až 10 tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až rok. Na místě to blokovou pokutou řešit nelze.

Jezdíte vysoko? Kupte si dlouhé koště

Radost z pocitu bezpečí a přehledu nad dopravní situací za volantem dnes velmi oblíbených aut typu SUV přináší i nečekané nesnáze. Třeba takovou, že u takového auta nedosáhnete na střechu, abyste ji ometli od sněhu. U aktuální škodovácké novinky - velkého SUV jménem Kodiaq - dosáhne 175centimetrový člověk někam do čtvrtiny šířky střechy. Pořiďte si tedy smetáček s delší rukojetí.