Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Snowmobile: sněžný supersport budoucnosti

aktualizováno 
Neobvyklý skútr s futuristickými tvary zatím nepotkáte na zasněžených stráních Krkonoš, Jeseníků ani v Alpách. Ačkoliv do těchto velehor to nemá vůbec daleko. SnowMobile, jak svůj návrh pojmenovali rakouští designéři, vznikl na břehu Bodamského jezera.

Sněžný skútr SnowMobile | foto: Dominic Schindler Creations

Studio Dominic Schindler sebevědomě hlásá, že umí navrhnout tvary skoro čemukoliv. Na mušku si tentokrát vzalo sněžný skútr.

"Chtěli jsme ukázat, jak se dělá profesionální a inteligentní design," říká Tim Wichmann, designér společnosti Dominic Schindler Creations. V praxi se firma zabývá na první pohled mnohem nudnějšími návrhy.

Letos dostala ocenění za tvary obráběcích komplexů, které se skládají ze samotného stroje a jeho počítačového ovládání. Bez zajímavosti není, že majiteli studia, jehož jméno také nese, je teprve 27 let.
Tvary sněžného vozidla popisuje Tim Wichmann slovy: "Jako designéři jsme hodně inovativní a rádi se díváme do budoucnosti."

Na adresu SnowMobilu dodává, že stejně jako ostatní návrhy firmy má i tento skútr šanci na výrobu. Konkrétnější však není. 

SnowMobile se konstrukčně liší od běžných skútrů, které se dají potkat na horách. Vpředu má pásy a vzadu lyži. Klasické skútry mívají naopak lyže vpředu a pás v zadní části.

Svalnatá příď s pásy našla inspiraci u roleb, které se lyžařům starají o sjezdovky. Firma svůj návrh přirovnává k supersportovnímu motocyklu. K těm také patří robustní předek a lehčeji působící zakončení.
SnowMobile lze přirovnat i ke čtyřkolkám, na které se někdy montují v zimě namísto kol pásy.

"Je jasně vidět, že opravdový potenciál dobrého designu ještě není vyčerpán," odpovídá Tim Wichmann na otázku, co mu chybí na dnes vyráběných sněžných skútrech, které lyžaři a návštěvníci zimních hor potkávají a využívají.

Sněžný skútr SnowMobile

Autoři:Nejčtenější

Začátek konce autosalonu Ženeva? Místo aut fikusy a kafe

Restaurace a bary na výstavišti Palexpo na ženevském autosalonu

Pravidelný návštěvník ženevského autosalonu si té novinky všimne hned. Jsou to nevídaná „hluchá místa“, která mezi...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Nová Jawa 350 OHC Special překvapením motovýstavy v Praze

Jawa 350 OHC Special

Bez ohledu na venkovní mrazy startuje motorkářská sezona tradiční výstavou v pražských Holešovicích. Největším letošním...

Harley přepřahá na elektřinu, koupil startup na motorky na baterky

Redshift MX

Harley-Davidson investuje do motocyklového startupu Alta Motors. Firma ze Silicon Valley se zaměřuje na výrobu lehkých...

VIDEO: Brno patří motorkám, podívejte se na veletrh Motosalon

Motosalon 2018

Na brněnském výstavišti dnes začíná mezinárodní motocyklový veletrh Motosalon. Pro návštěvníky je letos připraveno více...

Najdete na iDNES.cz