Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soutěž studentů: porota vybrala nejhezčí návrh kapesní škodovky

aktualizováno 
"Karoserie je dvoudveřová s prvky dnešní klasické škodovky. Vzhledem k současnému trendu ekologických vozidel by auto mohlo být poháněno elektromotory v kolech," tak si představuje student designu Radek Slabý malou škodovku blízké budoucnosti. Je vítězem soutěže, ve které porota vybrala nejhezčí návrh nákupní tašky české značky.

Návrh malé škodovky od Radka Slabého - Představa malého městského automobilu pro 2 až 4 osoby. Karoserie je dvoudvéřová s prvky dnešní klasické škodovky, jako jsou popřené A sloupky či plynulý přechod mezi střechou a boky odehrávající se u C sloupku. Vzhledem k současnému trendu ekologických vozidel by tento automobil mohl být poháněn elektromotory v kolech, proto jsem také neřešil přední masku s klasickou mřížkou na chlazení motoru, nýbrž jakýmsi zvýrazněním obvodu masky s logem Škoda a tradiční chromovanou lištou v horní části. | foto: Radek Slabý

Největší česká automobilka Škoda se chystá vyrábět malé auto do města. MF DNES oslovila studenty designu Západočeské univerzity v Plzni, aby vytvořili návrhy, jak by takový vůz měl vypadat.

Výsledky posoudila porota složená ze tří špiček v oboru – šéfdesignéra Škody Auto Jozefa Kabaně, profesora designu Petra Sieberta a šéfredaktora odborného magazínu Auto Design & Styling Radka Laubeho. Svůj hlas přidala i redakce MF DNES a také 2 300 čtenářů serveru iDNES.cz. Ti mohli o nejpovedenější kresbě hlasovat po dobu dvou týdnů.

A vítěz? Názory odborné poroty a veřejnosti se liší. V celkovém součtu bodů od poroty i veřejnosti nakonec zvítězil návrh Radka Slabého; čtenářům iDNES.cz se nejvíce zamlouvala "bublina" od Jirky Štěpána, která získala téměř polovinu hlasů. Radek Slabý proto coby vítěz dostane od redakce MF DNES půlroční předplatné.

kapesní škodovka

Výsledky hlasování ZDE

"Návrh pana Slabého mně zaujal nejvíce, a to nejen myšlenkou, ale hlavně svou uvolněností. Je to nejvíce vizionářská kresba," komentoval studentské dílo Jozef Kabaň. Přesto nešetřil drobnými výtkami. "Kresba je uvolněná, hravá a barevná, ale zatím ne zcela dopracovaná. Tvar vozu je trochu problematický, přední sklo je příliš zakřivené. Přední a zadní část auta jsou stylisticky odlišné," míní Kabaň.

Také ostatním expertům se u tohoto návrhu líbilo použití typických škodováckých designových prvků. "Studie má zajímavé prvky, jako je boční lišta spojující přední a zadní světlomety nebo přední maska ve stylu Škoda 1000 MB," míní Petr Siebert. Designéři ovšem kritizovali nedotaženou formu provedení – v tom se však shodli v podstatě u všech návrhů.

"Bublina" nepřipomíná škodovku

A proč se pohled designérů neshodl s míněním veřejnosti, která preferovala kulaté autíčko Jirky Štěpána? "Necítím v tomhle autě duch Škodovky," říká Radek Laube a Petr Siebert souhlasí. "Po odstranění loga ze skla může tento návrh představovat jakoukoli konkurenční značku. Dokonce bych řekl, že vozy Škoda příliš nepřipomíná."

Návrh malé škodovky od Jirky Štěpána

Návrh malé škodovky od Jirky Štěpána - vítěz hlasování čtenářů

Jozef Kabaň má k této kresbě i zajímavé technické připomínky. "Kresba je solidní a celkový výraz působivý, ale poněkud těžký. Malá boční okna a široký "A" sloupek působí neproporčně. Tvrdé tvarosloví boční části je v kontrastu s měkkým tvaroslovím části přední. Ta navíc působí zbytečně širokým dojmem a v oblasti přední masky nevyjadřuje charakter značky. Pozitivní je originální, téměř futuristické umístění loga," hodnotí tvůrce například Bugatti Veyron Jozef Kabaň.

Celkově však práci studentů designu oceňuje. "Je vidět, že mají snahu o designu přemýšlet a aplikovat současné trendy. Doporučuji jim však do budoucna, aby pro lepší vyjádření myšlenky nepodceňovali způsob, jakým je prezentována. Prezentace je důležitá, na ní záleží, zda bude, nebo nebude myšlenka pochopena. Proto je třeba vytvořit více perspektivních pohledů, bohatší popis a také vyvarovat se zbytečné podobnosti," radí evropská designérská hvězda.

Autoři: ,Nejčtenější

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Další z rubriky

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

OBRAZEM: První Lamborghini Urus je v Česku. Prozkoumali jsme ho

Česká premiéra sportovního SUV Lamborghini Urus

Rambo-lambo dorazilo do Česka hned po evropské výstavní premiéře na autosalonu v Ženevě, který dnes končí. Prohlédněte...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Najdete na iDNES.cz