Policisté už s klasickými balonky moc nejezdí, jsou vybaveni moderními elektronickými alkotestery za desetitisíce.

Policisté už s klasickými balonky moc nejezdí, jsou vybaveni moderními elektronickými alkotestery za desetitisíce. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Už můžete za volant? Alkulačka iDNES.cz vám to spočítá

  • 13
Jako každý Nový rok, i letos čekají na řidiče policisté s nažhavenými alkotestery. Pokud si nejste jisti, kdy můžete vyjet, použijte speciální alkulačku na iDNES.cz. Třeba po osmi pivech a dvou panácích nemůžete za volant déle než 24 hodin.

Řidič má problém. Nehodu nezavinil, ale pil před ní

Špatně může skončit muž, který se v půlce prosince na Českolipsku zapletl do havárie tří aut. Nezavinil ji sice, ale nadýchal po ní přes půl promile, což odpovídá dvěma naráz vypitým pivům. Hrozí mu pokuta 2,5 tisíce až 20 tisíc korun, sedm trestných bodů a ztráta řidičského průkazu na půl roku až rok. Škoda na vozidlech přesáhla 800 tisíc korun.

Podobný průšvih může potkat každého. Za volantem můžete být po "prodlouženém večírku" sebeopatrnější, ale když za vámi třeba někdo nedobrzdí, je na malér zaděláno.

Pocit střízlivosti nestačí

Odbourávání alkoholu je velmi individuální. Zdatní a trénovaní pijáci odbourávají alkohol rychleji než ti, kdo pijí příležitostně. Jinak tráví a vylučují alkohol muži a ženy. Ty totiž mají hůře vyvinutý odbourávací mechanismus.

Také záleží na tom, jestli se pije na prázdný žaludek, nebo po sytém obědě, protože alkohol zkonzumovaný nalačno začne působit rychleji.
 
Roli hraje také hmotnost osoby. Zatímco stodvacetikilový muž odbourá pět "desítek" za přibližně šest hodin, sedmdesátikilový bude na stejnou dávku potřebovat víc než devět hodin.

Rychlost vstřebávání alkoholu závisí i na druhu nápoje. Alkohol ze sladových a silně oslazených nápojů se oproti čistým nápojům stejné koncentrace vstřebává pomaleji, protože cukry tento proces zpomalují. Vliv má dokonce i teplota nápoje.
 
Nevíte, jak vaše tělo odbourává alkohol? Vzpomeňte si, co všechno jste při novoroční oslavě vypili (nebo si raději dělejte čárky) a sami si spočítejte, kdy můžete znovu usednout za volant.

Rychlost odbourávání lze hrubě vypočítat takto: muž za 1 hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram své váhy, žena za stejnou dobu 0,085 gramu alkoholu na 1 kilogram své váhy.

Zkusit můžete také unikátní alkulačku na iDNES.cz. Nově jsme do ní zařadili i stále oblíbenější "limonádová piva", takzvané radlery.

Kocovina

Česnečka, voda, citron, spánek a další rady, jak si poradit s následky oslav čtěte zde

Nespoléhejte se na alkotestery ze supermarketu

Při policejní kontrole vám nemusí pomoci ani odvolávání na domácí alkotester. Podle expertů totiž neexistuje komerčně dostupný laciný přístroj, který určí reálnou hladinu alkoholu v krvi.

Výsledek testu může zásadně ovlivnit i styl vdechování. Například hluboký nádech nebo hluboký nádech a výdech těsně před testem ovlivní nadýchané hodnoty.

"Z toxikologického a klinického hlediska jsou hladiny do 0,20 promile považovány za neprokazující požití alkoholu," upozorňuje Jaroslav Zikmund, soudní znalec z oboru toxikologie z pražské Nemocnice Na Bulovce.

"Tester reaguje i na jiné látky," upozorňuje. Alkohol je často i v potravinách. "S policii se ale dá rozumně domluvit a zkoušku po chvíli opakovat," radí.

Stejný dostup doporučuje i v případě užití některých léků. "Před dechovou zkouškou je vhodné upozornit na aplikaci léků a domluvit se, jak situaci řešit, většinou stačí počkat dvacet až třicet minut."

V případě, že policie na výsledku trvá a řidič si je jistý, že alkohol nepil, nechte se  odvézt na analýzu. Hlavně nic nepodepisujte!