Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: ADAC

Srny od silnic zažene pach lidského potu, odrazky lidé rozkradli

  • 61
Loni zavinila zvěř na Liberecku přes dvě stě havárií. Myslivci natřou stromy nebo sloupky u svodidel roztokem, který ji zapudí.

Srnka míří ke čtyřproudé silnici a chce se dostat na druhou stranu. Vtom ucítí pronikavý lidský pach ze speciálního roztoku a vrátí se zpět. Na silnici díky tomu výrazně ubude srážek se zvěří.

Takovým způsobem chce Liberecký kraj na vybraných silnicích chránit řidiče před přecházející zvěří. Chce snížit počet nehod. Podobné srážky se totiž ve větších rychlostech neobejdou bez zničeného auta, ale často i bez zranění.

Loni se na silnicích v Libereckém kraji odehrálo 248 havárií, za které mohla zvěř. Podél většiny starších úseků silnic prvních tříd chybí ploty chránící před zvěří.

Crashtest auto vs. jelen

Zvíře je lepší srazit, než se vyhnout, radí experti. ČTĚTE

Speciálním roztokem myslivci natřou stromy nebo sloupky u svodidel. Nátěr se objeví u nejkritičtějších míst. "Budeme to letos zkoušet, vybíráme úseky," sdělila Stanislava Jakešová, vedoucí odboru dopravy krajského úřadu.

Na Liberecku patří k nejrizikovějším místům Rozkoš u Bílého Kostela. Zvěř tam přechází rychlostní silnici. "Roztok pro nás bude řešením. Dobře fungovaly odrazky, ty však lidé nepochopitelně kradli," doplnila Jakešová.

Při srážkách se zvěří utrpěli loni v kraji dva lidé těžká zranění. Pět vyvázlo s lehkými zraněními. V roce 2007 došlo při podobné srážce na Českolipsku dokonce k tragédii. Metrákový jelen osmerák vyšel z lesa na silnici mezi Svorem a Novým Borem a skočil přímo na kapotu Hyundaie Accent.

Prorazil čelní sklo a zabil sedmapadesátiletého řidiče. Muž měl mnohočetná zranění hlavy a páteře. Jeho manželku odvezla sanitka s podezřením na otřes mozku do českolipské nemocnice.

"Silnice nejsou před zvěří dostatečně chráněny, řidiči se musí vesměs spoléhat na své instinkty a reakce. Větší ochrana by určitě zvýšila bezpečí na silnicích," doplnila Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie.

V prodeji je například přípravek Hukinol, který podle výrobce svým složením odpuzuje všechny druhy volně žijící zvěře. Pomocí koncentrovaného pachu lidského potu odpuzuje zejména černou zvěř. Aplikuje se na pruhy látky nebo buničinové vatičky v igelitovém obalu, aby se snížila rychlost vypařování. Přípravek se musí, aby účinkoval, obnovovat.

"Osobně s tím nemám zkušenost, ale podle kolegů tyto prostředky fungují. Jsem jen skeptik, jestli může zabránit i tomu, aby zvěř nepřecházela silnici u Bílého Kostela. Ta frekvence je tam velká," myslí si Josef Rákosník, lesní správce na Ještědu Lesů ČR.

K poslední nehodě došlo za Bílým Kostelem minulou středu po půl osmé ráno. Jedno z aut tady srazilo laň, do mrtvého těla pak najel Renault Clio. Auto se stalo neovladatelné, řidič najel do protisměru, kde se čelně srazil s nákladním autem. Z nehody vyvázl jen s lehkým zraněním.

Pachové tyče Ředitelství silnic a dálnic před časem instalovalo u dálnice D 47 na Ostravu. "K dokončení ještě chybělo oplocení a tyče s pachovým efektem měly zvěř odlákat. K nehodám nedocházelo," sdělila Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.