Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šrotovné: Slovákům došly peníze, Německo vyčlení další sumy

  13:59aktualizováno  13:59
Včera v půl osmé večer došly peníze na podporu prodeje aut na Slovensku. Za necelé dva týdny bylo předáno k likvidaci přes 22 tisíc starých aut, stálo to 33 193 000 eur. Průměrný příspěvek na nákup nového auta byl asi 60 tisíc korun.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - vrak, vrakoviště, ojetina, staré auto | foto: Profimedia.cz

"Šrotovné bylo na Slovensku zastaveno, zájem předčil očekávání," oznámil Výkonný výbor Združenia automobilového priemyslu SR. "Dne 25. března 2009 v 19.30 hodin došlo k vyčerpání vládou schválené dotace (33 193 000 EUR)."

Za třináct pracovních dní odevzdali občané Slovenska přes 22 tisíc starých osobních automobilů. Vyřadilo se 10 451 automobilů starších než 20 let, 9 797 vozidel ve věku 11 až 20 let a zbytek tvořily automobily s datem první registrace v SR před rokem 1999.

"U prodejců se tvořily fronty na nákup nového vozidla a malé osobní automobily se okamžitě prodaly," říká Antonín Šípek, ředitel sekretariátu českého Sdružení automobilového průmyslu.

Průměrná výše státního příspěvku činila 1 495,50 eura a prodejci přidávali v průměru 714,50 eura. Celková průměrná výše příspěvku tedy za uvedené období činila 2 210 eur (asi 60 tisíc korun). Celkem se na šrotovné vydalo 33 193 000 eur.

Podle čerstvých statistik z dnešního rána bylo vyfakturováno přes 13 700 nových osobních automobilů. "Soukromé osoby realizovaly přes 95 % nákupů, pouze v necelých 5 % to byly právnické osoby," upřesňuje slovenské sdružení automobilového průmyslu. "V případě soukromých osob se jedná převážně o občany, kteří by si jinak nový automobil nezakoupili (tedy se jedná o prodeje "navíc").

Nejprodávanějšími značkami byly Dacia/Renault (Logan, Sandero, Thalia), Citroën (C1 a C2), Peugeot (206, 207) a Škoda (Fabia). Cena vozu pro zákazníka dosáhla průměrné hodnoty 8 868 eur (plná průměrná cena vozidla byla 11 078 eur).

"Ani největší zastánci šrotovného nepředpokládali tak velký zájem v tak krátké době," uvádí Antonín Šípek.

"Potvrdily se i argumenty o samofinancování institutu šrotovného (tedy že navíc vybraná DPH pokryje příspěvek), neboť zatím vybraná DPH z navýšení prodejů na Slovensku převyšuje výši poskytnutých státních dotací o cca 1,8 milionu EUR," dodává.

V pondělí bude o navýšení dotace na šrotovné jednat Rada vlády SR pro hospodářskou krizi.

Německá vláda asi navýší peníze na šrotovné

O navýšení částky na šrotovné uvažuje také Německo. Takzvaná šrotovací prémie na největším evropském trhu výrazně zvedla odbyt zejména menších automobilů. Více než polovina prostředků, které na šrotovné německá vláda počátkem roku vyčlenila, však už byla spotřebována. Dosud vláda navýšení prostředků oficiálně odmítala.

Na prolomení dosavadní hranice 1,5 miliardy eur (přes 40 miliard Kč) vyčleněných pro šrotovné se podle německých médií dohodla křesťanskodemokratická (CDU) kancléřka Angela Merkelová s vicekancléřem za sociální demokracii (SPD) Frankem-Walterem Steinmeierem.

Objem dodatečných prostředků není znám. Údajně však trvá původní časový limit pro čerpání státní prémie do konce tohoto roku. O podrobnostech se má rozhodnout v dubnu.

Německo nyní nabízí prémii ve výši 2 500 eur (přes 68 000 Kč) každému, kdo si koupí nový vůz a nechá sešrotovat nejméně devět let starý. Protikrizové opatření pomohlo nejen německým výrobcům automobilů, ale také české Škodě, jejíž nová Fabia se v únoru stala druhým nejprodávanějším modelem na německém trhu.

Původně schválený objem prostředků stačí na uspokojení 600 tisíc žadatelů o šrotovné. Spolkový úřad pro ekonomiku (BAFA) registroval v polovině týdne téměř 347 tisíc podaných žádostí.

V Česku se o možném zavedení šrotovací prémie začalo mluvit znovu ve středu. Se šrotovným počítá  protikrizový plán, který navrhuje ČSSD. VÍCE O ŠROTOVNÉM PRO ČESKO - ZDE

Autoři: ,


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

OBRAZEM: Závody traktorů jsou nečekaný adrenalin

16. ročník závodu traktorů do vrchu v Žebnici na Plzeňsku

Závody zemědělské techniky jsou vždy parádní podívaná. Na tradiční traktoriádě v Žebnici, vsi na západ od Křivoklátu a...

Stará auta zhodnotí peníze lépe než banka. Nejlepší je uleželé porsche

Pod stromem u cesty se roky skrývalo odložené Porsche

Bankéři ze Stuttgartu mají skvělý tip pro všechny investory, kteří se v důsledku neustálého snižování úroků poohlížejí...

Když se maserati porouchá motor, přivezou letadlem nový zadarmo

Maserati Ghibli

Audi či BMW má kdejaký taxikář, maserati je pro vyvolené. Kdo má volný milion, může si koupit nový čtyřválcový mercedes...

Najdete na iDNES.cz