Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Srovnávací test: porotu nejvíce zaujal Renault Mégane

  12:57aktualizováno  12:57
- Z kvarteta vozů nižší střední třídy zaujal v přímém srovnání porotu nejvíce Renault Mégane 1,4 16V,o krůček za ním skončila Mazda 323 F 1,5 a třetí místo zabral Fiat Brava 1,2. Zatímco všechny tři zástupci zahraničního automobilového průmyslu hodnotila porota jako více či méně vyvážené vozy,v testu poslední Škoda Octavia 1,6 (55 kW) takovéto označení sklidila pouze při hodnocení designu.

Srovnávací test připravili redaktoři přílohy Auto Moto Mladé Fronty DNES spolu s redakcí pořadu České televize Jízda.

Může se hodit

Nové i ojeté automobily Renault Megane 
můžete koupit na www.automodul.cz

Škoda Octavia, která na domácím trhu jasně vede prodejní tabulky nižší střední třídy, zklamala motorem 1,6 (55 kW/75 k). Druhá nejslabší benzinová pohonná jednotka v nabídce Octavie (ještě méně kilow attů - čtyřiačtyřicet - má upravený, ale desítky let starý motor 1,4) vykázala nejmenší pružnost a největší spotřebu, porotě se jevila také hlučnější než konkurenti.

Kdo uvažuje o koupi Octavie s benzinovým pohonem a chce mít pod kapotou motor přinejmenším srovnatelný s konkurencí, neměl by sáhnout ani po typu 1,4, ani po slabším z dvojice motorů 1,6 (55 kW), který se zúčastnil srovnávacího testu. Silnější verze s výkonem 74 kilow attů (100 k) již v základní výbavě GLX však přijde na 409 900 korun.

»Kromě hluku a vysoké spotřeby mne Octavia se slabším motorem 1,6 zklamala na dálnici. Když jsem jel asi stotřicítkou a potřeboval zrychlit, abych mohl předjíždět, podřadil jsem na čtyřku, ale auto nezrychlilo,« říká člen laické poroty Daniel Bechný. Milejším překvapením byl motor Fiatu Brava, který z nízkého zdvihového objemu dává výkon šedesát kilow attů (82 k) při nízké spotřebě.

»Motor Bravy působí, jako by měl mnohem větší objem,« hodnotí další člen poroty, tentokrát odborné, Ivan Zatyko, zkušební technik v Ústavu silniční a městské dopravy v Praze. Právě tento nezávislý ústav všechny motory proměřil ještě předtím, než je porodci mohli bezprostředně srovnat na uzavřené letištní ploše. Z protokolů o měření vyplývá, že Brava zrychlí na sto kilometrů v hodině o tři vteřiny rychleji než Octavia.

Fiat navíc porotu zaujal nejen nejnižší spotřebou z testovaných aut, ale i malým hlukem. Přesto si nejvíce libuje ve vyšších otáčkách. Lepší hodnoty než Bravě a Octavii naměřili technici ÚSMD Mazdě 323 F a Renaultu Mégane. Mazda má výkon 65 kilow attů (90 k) a Mégane dokonce 70 kilow attů (95 k), přístroje však zaznamenaly navlas stejnou akceleraci z nuly na sto kilometrů v hodině.

O stupínek lepší hodnocení si vysloužil Mégane díky svému točivému motoru a nižší spotřebě, která se blížila výsledkům Bravy. Motor se i oproti Mazdě rychleji vytáčel a choval se pružněji. Z protokolů ÚSMD plyne, že například na čtvrtý rychlostní stupeň Mégane zrychluje lépe než japonský zástupce v testu.

Od auta se očekává nejen dobré zrychlení, ale ještě důležitější je okamžité zpomalení. Pracovníci ÚSMD si posvítili na brzdnou dráhu z rychlosti osmdesát kilometrů v hodině a se zkouškou se nejhůře vypořádal Fiat Brava. Jeho brzdná dráha byla s třiatřiceti metry nejdelší. O dva a půl metru méně potřebovala Octavia, o další půlmetr méně stačil k zabrzdění Mazdě 323 F.

Nejrychleji zastavil Renault Mégane stačilo mu 29,7 metru, což je o téměř tři a půl metrů méně,než potřebovala Brava. Porovnání podvozků srovnávaných aut se zaměřilo na jejich bezpečnost a na jízdní komfort. Nejlepší chování vykazovala v zatáčkách a v losím testu Mazda.

»Z té jsem měl největší radost, její podovzek je tvrdý a v zatáčkách naprosto přesný,« zhodnotil chování Mazdy redaktor televizního pořadu Jízda Jakub Stehlík. Jen o málo pozadu zůstal Mégane, který se hlavně v losím testu, jenž simuluje náhlé vyhnutí překážce,sice naklonil, ale z jízdní stopy nijak nevybočil. Ani o ostatních dvou autech nelze říci, že by se v zatáčkách chovala jinak, než si řidič přeje, a lze je bez problémů zařadit mezi vyspělé a bezpečné podvozky.

Z Bravy však v zatáčkách přece jen byla cítit malá nejistota a Octavia se v losím testu trochu přetáčela. Trochu jiné hodnocení podvozků je podle komfortu. Zatímco Mazda je svým sportovním charakterem nadmíru bezpečná, neuspokojí všechny,kdo jezdí hodně po českých a moravských městech, kde se to hemží výmoly, železničními přejezdy a kočičími hlavami.

Na těch se japonský vůz dost otřásá. Opakem je Mégane, který si poradí se všemi nerovnostmi elegantně. Jen na příčných překážkách se nárazy přenášejí do volantu. Brava i Octavia jsou v komfortu mezi měkkým Méganem a tvrdou Mazdou kompromisem. Při porovnání vnitřního prostoru a kufru opět pomohly výsledky naměřené nezávislou zkušebnou ÚSMD.

Nejširší je na předních sedadlech Fiat Brava, který i vzadu těží z velkoryse pojaté kabiny. Nejvíce místa na zadních sedadlech má shodně Mazda a Renault. Fiat je třetí, žalostně málo místa je pro kolena ve Škodě. V místě pro dolní končetiny,kde rozhoduje o pohodlí posádky každý milimetr, ztrácí Octavia na nejlepší dvojici sedm centimetrů.

Cenu za nápaditost zaslouží Mazda, která jako jediná z porovnávaných vozů nabízí posunovací zadní lavici. Ta je praktická pro případné zvětšení prostoru pro zavazadla na úkor místa na zadních sedadlech. Mazda však o tři centimetry zaostala za ostatními v prostoru pro hlavy pasažérů ve druhé řadě sedadel.

V porovnání zavazadlových prostorů vše hovoří ve prospěch Octavie. T éměř dvě stě litrů navíc oproti všem třem konkurentům nezastíní ani ne zrovna nízká hrana kufru. T u má nejníže Mazda 323. U škodovky je výborný nejširší otvor vedoucí k zavazadlům, naopak Méganu ubírají na praktičnosti zadní svítilny, které zužují přístup k zavazadlům přímo nad nárazníkem. Když hovoří peníze, tak na první pohled ve prospěch Fiatu Brava - přijde na 334 900 korun.

Nejdražší Renault Mégane sice stojí 409 tisíc korun, ale v základní výbavě má čtyři airbagy, ABS, centrální zamykání a elektrické stahování oken. Stejně vybavená Brava by přišla na 393 tisíc, Octavia by stála 423 tisíc a cena Mazdy by přesáhla hranici čtyř set padesáti tisíc korun.

Mégane potom už není nejdražší, ba naopak. Navíc jako první vůz nižší střední třídy se Mégane už i v provedení pro Českou republiku přiblížil standardní výbavě vyspělých zemí. Na západ od Aše je totiž čtveřice airbagů a ABS v základní výbavě většiny vozů nižší střední třídy běžným jevem, na domácím trhu je však Mégane v tomto ohledu průkopníkem.

Při dalších cenových srovnáních hovoří nižší sazba povinného ručení pro Bravu s motorem 1,2, pro Octavii zase některé levnější náhradní díly a lacinější havarijní pojištění. Škoda má i nejhustější tuzemskou servisní síť.

Kdo hodně cestuje po západní Evropě, může počítat s lepším servisním zázemím Mazdy, Fiatu i Renaultu. Japonská Mazda má jako jediná mezi srovnávanými vozy tříletou záruku. Octavia je v tuzemsku jasným bestsellerem své třídy a její cena jako ojetiny bude klesat nejpomaleji.

Měření AUTO MOTO

Model

Fiat Brava 1.2

Škoda Octavia 1.6/55 kW

Mazda 323 F 1.5

Renault Mégane 1.4/16V

Zrychlení 0-100 km/h (s)

14,0

17,3

13,2

13,2

Zrychlení 0-400 m (s)

19,1

20,4

18,7

18,7

Zrychlení 0-1000 m (s)

35,4

38,1

34,8

34,5

Zrychlení (IV.) 50-90 km/h (s)

14,8

14,1

13,4

12,2

Zrychlení 0-100 (V.) 80-130 km/h (s)

33,0

36,0

29,3

29,5

Brzdná dráha z 80 km/h (s)

33,1

30,6

30,2

29,7

Hodnocení odborné poroty

Model

Fiat Brava 1.2

Škoda Octavia 1.6/55 kW

Mazda 323 F 1.5

Renault Mégane 1.4/16V

MOTOR a PŘEVODOVKA

Pružnost motoru

8

6

8

9

Převodovka

8

7

9

7

Spotřeba v testu

9

5

7

9

KAROSERIE a INTERIÉR

Prostor na př. sedadlech

8

8

8

7

Prostor na zad. sedadlech

7

4

9

8

Využití kufru

7

9

7

7

Výhled z vozu

8

7

8

8

PODVOZEK

Jízdní vlastnosti

8

7

9

8

Řízení a ovladatelnost

8

8

8

8

Tlumení nerovností

7

7

6

8

Brzdy

7

8

8

8

CELKEM

85

76

87

87

Hodnocení laické poroty

Model

Fiat Brava 1.2

Škoda Octavia 1.6/55 kW

Mazda 323 F 1.5

Renault Mégane 1.4/16V

MOTOR a PŘEVODOVKA

Pružnost motoru

7

6

9

9

Převodovka

7

8

8

8

Spotřeba v testu

9

6

8

9

KAROSERIE a INTERIÉR

Prostor na př. sedadlech

9

8

9

9

Prostor na zad. sedadlech

7

5

9

9

Využití kufru

8

10

9

8

Výhled z vozu

8

9

9

9

PODVOZEK

Jízdní vlastnosti

7

7

9

9

Řízení a ovladatelnost

7

7

9

9

Tlumení nerovností

7

8

6

7

Brzdy

7

8

8

8

CELKEM

83

82

93

94

Fiat celek

Autor:


Nejčtenější

Boj proti mamataxi začíná. Vídeňská škola jim dala stopku

Ilustrační snímek

Od září do začátku listopadu letošního roku probíhá před základní školou ve Vereinsgasse ve vídeňské čtvrti...

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Na koncert za volant. Hraje líp auto, nebo hi-fi za 1,5 milionu?

Během testu audiosystému ve voze Volvo V90 Cross Country se hudební skladatel...

Audiosystémy aut udělaly od dob, kdy se na zadních oknech nadšenců začaly objevovat ohromné nálepky Bose a Pioneer,...

Auto pro mladé miláčkem seniorů. V elektroverzi je to ideál do města

Kia Soul EV

Konverze klasické Kie Soul na elektromobil se povedla. Klíčové vlastnosti hranatého, vysokého a trochu legračního...

Kombík lady vypadá k světu. Atmosferická 1,8 zaujme, ale odradí cenou

Lada Vesta SW Cross

Ruská automobilka Avtovaz pod křídly aliance Renault-Nissan-Mitsubishi vzkvétá a chrlí jeden model za druhým....

BMW X6 xDrive30d  2 ROKY ZÁRUKA
BMW X6 xDrive30d 2 ROKY ZÁRUKA

r.v. 2015, naj. 87 493 km, diesel
1 249 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz