Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Statistiky úmrtí na silnicích: staré auto = málo bezpečí

aktualizováno 
Bezpečnost osob při nehodě starších vozidel je až o 60 % nižší než u nových vozů, tvrdí Sdružení automobilového průmyslu. Vyplývá to ze statistik nehodovosti za rok 2008.

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

"Obnova vozového parku osobních automobilů v ČR by mohla relativně výrazně přispět ke snížení tragických následků dopravních nehod," tvrdí Antonín Šípek, ředitel sekretariátu Sdružení automobilového průmyslu. Nová interpretace statistik nehodovosti má podpořit připravovaný systém motivace občanů k vyřazování starých vozidel - šrotovné.

"V případě nehody starého vozidla mají přepravované osoby nepochybně menší naději na přežití," uvádí.

Graf - podíl nehodovosti a umrtí dle roku výroby

Podíl nehodovosti a úmrtí dle roku výroby

Ze statistik jasně vyplývá, že podíly na usmrcených osobách u vozidel starších než 10 let jsou vyšší než podíly na počtu nehod.

V osobních automobilech starších než 10 let bylo v roce 2008 při nehodách usmrceno 62 procent ze všech usmrcených osob (421 osob), v mladších vozidlech to bylo 38 % (258 osob).

Sdružení automobilového průmyslu spočítalo, že při zhruba stejném celkovém ročním kilometrovém proběhu (vozy ve stáří do 10 let včetně celkem asi 18 170 mil. km/rok, vozy nad 10 let celkem asi 16 942 mil. km/rok) a téměř stejném počtu nehod je ve starším automobilu pravděpodobnost úmrtí při nehodě o více než 60 % vyšší.


Vliv roku výroby osobního automobilu na úroveň pasivní bezpečnosti

Graf - vliv roku výroby auta na bezpečnost

Zlom na černé čáře poskytované ochrany představuje okamžik zavedení nového prvku ochrany cestujících s výrazným účinkem (například airbag) do vyráběných vozidel. Úroveň ochrany, kterou poskytuje vozidlo A během jeho používání vlivem stárnutí klesá (červená čárkovaná linka) stejně jako úroveň ochrany cestujících ve voze B (modrá čárkovaná linka).

Lze ale předpokládat, že červená linka klesá strměji než linka modrá, novější vůz stárne vzhledem k použití nových technologií při jeho výrobě pomaleji než vůz starý. V okamžiku nehody potom disponují vozidla A a B rozdílnou schopností ochránit cestující uvnitř z hlediska pasivní bezpečnosti. Pro případ, že dojde ke srážce takových vozidel, lze míru nekompatibility vlivem stáří charakterizovat rozdílem úrovní poskytnuté ochrany v obou vozidlech.

Zdroj: TÜV SÜD Auto CZ, Divize certifikace vozidel

 

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Prodáváme ojetého exota. Smlouvají i profesionálové z bazaru

Chrysler PT Cruiser

Po telefonu vám slíbí cokoliv, ale když pak přijedete na výkup, je z toho rázem polovina - taková je běžná zkušenost s...

Autofotka týdne: Auto pro řidičský potěr přežilo v jediném exempláři

Veteránský závod Pražská noblesa

Ferrari, lamborghini…, to nic není, to už má v Česku leckdo. Ale pokud byste chtěli mít v garáži opravdu něco...

První karbonový supersport zůstává pozapomenutý a nedoceněný

Jaguar XJR-15

Jaguar XJR-15 vznikl přímo ze závodního auta. Díky šestilitrovému V12 patřil k nejrychlejším supersportům své doby....

Najdete na iDNES.cz