Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Staví harleye šroubek po šroubku. Podle fantazie

aktualizováno 
Motocykly se dělí na dvě skupiny: na motorky a Harley Davidson. Alespoň si to myslí desítky obdivovatelů této legendární americké značky, kteří se o víkendu sjeli do kempu ve Štědroníně na Písecku u Orlické přehrady.

Sraz harleyů - Setkání majitelů motocyklů Harley-Davidson v kempu Štědronín u Zvíkova. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Skvostů bylo k vidění několik. Nejvíce ale lidem vyrážel dech Harley Davidson Heritage Softail se sajdkárou. A ne jen tak ledajakou. Postavil ji Miroslav Žižka ze Štěkně na Strakonicku – jeden z nejuznávanějších konstruktérů prototypů motocyklů a přestaveb u nás.

Od roku 1991, kdy dal dohromady svůj první motocykl, jich postavil a přestavěl zhruba dvě stě a další stovky mírně upravil.

"Nejde si jen nakreslit skicu a začít stavět. Člověk musí vše důkladně rozmyslet a naplánovat. Tuto sajdkáru jsme stavěli kompletně od podvozku. Musela se designově hodit k motocyklu a zároveň být bezpečná, proto má i kotoučovou brzdu, což není obvyklé," říká sedmatřicetiletý Žižka, který vlastní firmu VMP specializující se právě na harleye.

Sraz harleyů

Když montuje motocykl, vyrobí jej vlastně do posledního šroubku – koupí pouze motor, pak začne vyrábět rám, kapotáž, řídítka, nádrž. Vše, u čeho je to možné, dostane pořádnou porci chromu – od výfuků až po blinkry.

Podobně jako sajdkára k motorce Karla Dohnala z Kašovic u Sušice, která upoutá svým designem každého. "Plánoval jsem jezdit s manželkou a děckem, proto jsem chtěl postavit ještě sajdkáru," řekl čtyřicetiletý Dohnal, který měl za svůj život už třináct motocyklů.

Harley se sajdkárou je pro něj vrchol. To nejlepší, co měl. "Je to nádherný retrostyl. Když z toho sundám pár doplňků, tak bude vypadat jako motocykly z dvacátých let," říká Dohnal.

Jízda se sajdkárou je ale úplně něco jiného než na samotném motocyklu. "Neustále musíte dávat pozor, abyste se vešli šířkově, koukat, jestli jsou hrboly na silnici, protože jinak vás to rozhodí," vysvětlil Dohnal, který jel letos ve Švýcarsku závod na pět set mil a na motocyklu už objel celou Evropu.

A na kolik vyjde postavit si motorku? Harley Karla Dohnala i se sajdkárou vyšel zhruba na 800 tisíc korun. Za takovou cenu pořídíte motocykl úplně jiný, než jsou ty rychlé silniční. Jízda na harleyi je požitek, při kterém si vychutnáte krajinu podél silnic a klidnou jízdu.

"Když si koupíš Harley Davidson, tak je to o zážitku, pohodové jízdě. Nikam se nehoníš, prostě si jízdu užíváš. Když si koupíš silniční motorku, tak musíš točit motor do vysokých otáček, protože tak je stavěný. Jinak jej ničíš. Takže ti kluci vlastně rychle jezdit musí. Je jen otázkou, jestli to umí," říká Karel Dohnal, kterému přezdívají Charlie.

Sraz harleyůNejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Motorku přestavěl na karavan, teď se s ním chystá přejet jižní Ameriku

Motohome

Zní to bláznivě, vypadá to bláznivě, ale existuje to. Jeremy Carman rád cestuje s motorkou a nechce v přírodě spát ve...

Koncerty i jízda moto skvostů. Harley-Davidson oslaví v Praze 115. výročí

Příprava na oslavy 115. výročí Harley-Davidson v Praze

Během svátků 5. až 8. července přivítá Praha celosvětové oslavy 115. výročí Harley-Davidson, kam se sjede více než 60...

Harleye nové doby: vousáči v kůži mění směr k elektřině a SUV

Harley-Davidson představuje nápady pro následující roky.

Legendární americký výrobce velkých motocyklů otáčí kormidlem a míří do zpěněné brázdy za lodí Tesla vizionáře Elona...

Harley-Davidson VRSCD
Harley-Davidson VRSCD

r.v. 2006, naj. 15 941 km
230 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz