Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stříbrná Škoda Octavia TDI je u zlodějů nejžádanější

  12:15aktualizováno  12:15
Krádeží aut sice v poslední době ubývá, přesto představují vážný problém. Ukradené auto se totiž s největší pravděpodobností už nikdy nenajde, pokud ovšem nemá namontovaný vyhledávací systém. Častěji auta mizí z parkovišť supermarketů či obchodních center s velkou koncentrací lidí.

Škoda Octavia | foto: Škoda auto

V libereckém okrese jsou počty krádeží nejnižší za posledních šest let. Do října zmizelo 385 aut, loni za stejné období bylo krádeží o 100 více.

V roce 2004 zloději odjeli s 533 vozidly. Přitom ještě v roce 2000 vyšetřovali liberečtí kriminalisté 730 případů odcizených automobilů.

Minulostí je dřívější systém, kdy zloději vozili auta po krádeži za hranice. "Novým trendem je, že se auto rozřeže na náhradní díly. Přes hranice se dostávají auta, která pachatelé vozí například z Německa k nám, kde je legalizují,“ uvedla mluvčí severočeské policejní správy Jarmila Hrubešová.

popisek Jaké auto neukradnou?
 Francouzské nebo japonské

Nejčastěji poškozenými jsou tuzemští řidiči, auto cizince zloději častěji vykradou. "Cizinci často nechávají v kabině svých vozů drahé věci včetně fotoaparátů nebo notebooků. Mají ale jiný systém pojištění, takže pojišťovna jim nahradí škodu i v tomto případě,“ uvedl vedoucí oddělení obecné kriminality okresního ředitelství policie v Liberci Miroslav Kučera.

Stříbrné octavie TDI - žádané zboží
Zloděj se zmocní auta, nastartuje a odjede, v tu chvíli ale o něm ví operátor a dává zprávu majiteli.

Do akce také vyšle výjezdovou skupinu, která ujíždějící auto zaměří a vystopuje. Auto se podaří najít zhruba v 97 procentech případů.

Tak alespoň funguje vyhledávací systém, který pracuje na principu radiolokačního zaměření radiových vln.

Systémy pro vyhledávání odcizených vozidel si pořizuje stále více lidí, firmy dobře spolupracují také s policií.

Auta vybavená systémem mají přestřižené startéry, bez přihlášení se nerozjedou. Když přesto zloděj nastartuje, ví už o tom operátor.

Pak ještě prověřuje, jestli s autem neodjel někdo z rodiny. Když ne, začne stíhací akce.

"Přesnost zaměření auta je vysoká, když vyšleme pátrací jednotky, operační středisko je navádí," uvedl Michal Labský, ředitel společnosti Secar Nord, která využívá vyhledávacího systému SHERLOG.

Kvůli náskoku zloděje se vyslaným jednotkám většinou nepodaří auto dostihnout, jsou mu ale v patách a spolupracují s policií.

Zloději v osmdesáti procentech případů auto jen kousek převezou a čekají, jestli nemá vyhledávací zařízení.

Teprve pak ho odvezou na jiné místo. Většinou do pronajaté garáže nebo na parkoviště třeba před supermarketem.

Zloděje podle něj nejvíc zajímají koncernové vozy Audi, Volkswagen nebo Škoda. Nejkradenějším vozem je stříbrná Škoda Octavia TDI.

Občas se hlídky dostávají i do dramatických situací. Když zloděj před časem ujížděl s Volkswagenem Golf, asi hodinu po krádeži jej už zaměřila patrola.

Řidič se ale nechtěl vzdát a střílel. Na akci se postupně podílely asi tři desítky aut. Auto nakonec zloděj odstavil, policie jej druhý den zadržela.

Kriminalista: Spolehlivé zabezpečení auta neexistuje
Spolehlivý zabezpečovací systém auta neexistuje, může ale zloděje odradit nebo zpomalit při krádeži. Tvrdí to vedoucí oddělení obecné kriminality libereckého okresního ředitelství Miroslav Kučera.

O auto stále častěji přijde majitel ve dne před supermarketem, čím to je?
Je tam výhoda anonymity a velké koncentrace lidí, ostatní ani nevědí, že zloděj krade. Většinou tu spolupracuje více pachatelů, pohlídají majitele a jsou ve spojení.

Jaký je osud ukradených aut?
U starších aut se chce zloděj většinou jen svézt a auto pak někde odstaví. Ve většině případů ale ukradnou luxusní auto. Často poodjedou jen kousek, auto odstaví a zkoumají, jestli je nehlídá vyhledávací systém a je tedy bezpečné. Pak ho schovají. Většinou už mají zajištěný odbyt. Mít kradené auto v garáži je riskantní.

Nevozí je tedy hned po krádeži za hranice?
I když jsme příhraniční okres, auta většinou nekončí za hranicemi, vyjma případů, kdy auto ukradne třeba zloděj třeba z Polska. Okamžitý převoz je riskantní. I zloději - cizinci si raději přes prostředníka pronajmou garáž. Jejich majitelé mnohdy ani neuzavírají smlouvy o pronájmu, o nájemci nic nevědí. Auto zloději schovají v garáži na okraji města nebo ho převezou do jiného okresu. Dříve častěji měnili vin kódy, dnes se auto spíš rozebere na náhradní díly.

Existuje nějaké dokonale spolehlivé zabezpečovací zařízení do automobilu?
Spolehlivý systém, díky kterému by zloději auto neukradli, není. U vyhledávacích systémů je devadesátiprocentní jistota, že se auto najde, někdy ale ne celé. Auto stihnou rozebrat. Platí ale, čím více zabezpečovacích systémů vozidlo má, tím lépe. Když si můžou vybrat, zvolí to nechráněné. I kdyby to druhé auto mělo třeba jen falešnou diodu.


Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Vědci varují: vibrace auta vás mohou za volantem uspat

Řidič za volantem usnul a havaroval. Neprobudil ho ani sedmiletý syn.

Výzkum melbournské univerzity RMIT ukazuje, že přirozené vibrace vozu mohou řidiče uspat již za 15 minut.

Najdete na iDNES.cz