Virtuální vývojová laboratoř

Virtuální vývojová laboratoř | foto: Nissan, MF DNES

Studenti si ohmatají motor, který sami navrhli. Je to jako v kině

  • 3
Je to podobné jako ve 3D kině. Nasadíte si brýle a sledujete plátno. Až na ten rozdíl, že před vámi neběží film, ale můžete si detailně a trojrozměrně prohlédnout nový motor nebo součástku automobilu, kterou jste si sami navrhli v počítači.

S pomocí speciálního ukazovátka můžete s předmětem libovolně otáčet anebo se podívat na podvozek chystaného prototypu. 

Českobudějovická Vyšší odborná a střední průmyslová škola automobilní a průmyslová má jako jedna ze tří škol v republice jednu z nejmodernějších 3D laboratoří. S podobnou technikou pracují vývojáři automobilek.

"Studenti, kteří umějí s CAD programy, pak v laboratoři vidí v trojrozměrné podobě, jak jejich předmět vypadá. Slibujeme si od naší učebny, že přilákáme víc lidí na technické a matematické obory,“ říká ředitel školy Jan Šindelář.

Celá technologie stála přes 18 milionů korun a jen samotná učebna s výkonným počítačem a plátnem vyšla na 6 milionů. Peníze na projekt šly z evropských dotací.

Virtuální vývojová laboratoř

"Studenti si sami mohou navrhnout součástku a pak ji třeba pomocí laboratoře odprezentovat a ukázat při závěrečných zkouškách. V prvních ročnících se však musí naučit s CAD programy,“ podotýká Šindelář s tím, že kantoři už cvičně zkoušeli v trojrozměrné laboratoři počítačově vymodelovat zámek na dveře auta.

"S touto technologií pracují při vývoji nových modelů vozů automobilky, jako je Škoda nebo Hyundai, ale také světoví architekti či vývojáři,“ naznačil při představování 3D laboratoře Jan Buriánek ze společnosti AV Media, která technologii do školy dodala. 

Českobudějovická průmyslovka právě se Škodou Auto spolupracuje a její absolventi často pokračují ve studiu na vysoké škole provozované automobilkou.