Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V krásném těle dravý duch. BMW s dvěma boulemi od Zagata

aktualizováno 
Moc jako BMW nevypadá, ale kdyby tak vypadala nová Z4, určitě by se milovníci značky nezlobili. BMW Zagato Coupé je krásné, italsky šarmantní a "bavorákovsky" dravé kupé. Tvůrci říkají, že chtěli postavit vůz, s nímž lze jezdit a který chce jezdit.

Chcete to nejlepší, šijte u Italů. Je to sázka na jistotu a není proti mysli ani u BMW. Nejnovější rudý prototyp BMW Zagato Coupé potvrzuje známou teorii, že by Němci a Italové udělali nejlíp, kdyby první auta stavěli a ti druzí jim navrhovali karoserie... Neplatí to samozřejmě definitivně.

"BMW Zagato Coupé je plodem spolupráce lidí s vášní pro auta," popisují tvůrci vznik studie, která se představila na veteránské přehlídce Concorso d'Eleganza Villa d'Este. A tak se Norihiko Harada a Adrian van Hooydonk rychle dohodli. První je šéfdesignérem světoznámé italské karosárny, druhý dává tvar a tvář BMW současnosti.

BMW Zagato Coupé

Fascinující kupé má mechaniku od BMW Z4. I proto dostalo homologaci k provozu. "Zagato totiž vždy dodával svým zákazníkům provozuschopná vozidla, která mohla ihned vyjet na silnici nebo na závodní dráhu – a právě tak tomu je i u vozu BMW Zagato Coupé," vysvětluje Andrea Zagato z už třetí generace rodu, který karosárnu vede.

"Je relativně snadné udělat designérskou studii, která není zamýšlena k provozu na silnici. Tvůrčí možnosti jsou u ní mnohem větší, protože nemusí splňovat žádné požadavky na pasivní bezpečnost nebo ochranu chodců," vysvětluje dále Andrea Zagato.

Spolupráce H + H

Hooydonk a Harada zachovali nejtypičtější znak milánské karosárny – dvakrát vyboulenou střechu. "Typický prvek vozů navržených Zagatem, tvořený dvěma vypouklými střešními kopulemi, pochází původně z letectví," popisuje BMW. A snad každé auto od Zagata tu zvlněnou střechu má.

Fotogalerie

V kabině je pak větší prostor pro hlavu při jízdě s helmou, zlepšuje to také aerodynamiku vozidla a kromě toho zvyšuje torzní tuhost střechy.

Tvůrci upozorňují ale na jiný, mnohem zajímavější prvek. Inspirovali se aerodynamickými studiemi Wunibalda Kamma. Jak BMW 328 Kamm Coupé z roku 1940, tak i Alfa SZ a TZ mají typickou takzvanou Kammovu záď. Tomuto "useknutému" tvaru zádi říkají v Itálii "coda tronca" a Zagato s nimi experimentoval začátkem šedesátých let. "Tento Kammův efekt je součástí funkčního designu, který zohledňuje aerodynamickou účinnost. BMW Zagato Coupé proto nevyžaduje žádné přídavné aerodynamické pomocné prvky," popisují tvůrci.

BMW Zagato Coupé

Hliníkovou karoserii vytvořili u Zagata ručně. Smysl pro design all'italiana hrál při tvorbě rudého kupé prim. Jediné, kde se projevuje genetika BMW je příď s typickým pohledem čtyř očí BMW a mezi nimi nezbytnými nozdrami ledvinek chladiče. Zbytek je přehlídkou italského šarmu a karosářského umění.

Tvůrci si dali záležet na těch nejdrobnějších detailech. Pětipaprsková kola s průměrem 19 palců připomínají vzdáleně vrtuli a jsou malým odkazem na původ obou značek: jak BMW, tak i Ugo Zagato přešli z letectví k výrobě automobilů.

BMW Zagato Coupé

Svou historii má i výrazně červený odstín, do kterého BMW Zagato Coupé oblékli. V závislosti na dopadu světla sahá barevné spektrum od téměř černé až po světle zářivou červenou. "Této mimořádné hloubky a vyzařování je dosaženo náročným postupem lakování," popisují tvůrci. "Jako základová barva je použita nejprve vrstva černé barvy a poté vrstva metalicky lesklého stříbrného laku. Jedinečný efekt pak vytváří šest tenoučkých vrstev exkluzivně vyvinutého červeného odstínu. Nakonec je celý proces dokončen dvěma vrstvami čirého laku."

BMW a italský design

První vozy BMW v italském střihu na míru vznikly již v roce 1939. BMW pověřilo karosárnu Touring, aby vyrobila pro závodní sezonu 1939 kupé na základě BMW 328. Pro závod Mille Miglia v roce 1940 následovaly kromě toho dva roadstery na stejném základě, které společně s kupé dominovaly tradičnímu závodu. V roce 1954 koupilo BMW v Miláně od Renza Rivolty, zakladatele společnosti ISO, technické plány, licenci a výrobní zařízení pro legendární Isettu.

O téměř šedesát let později má BMW příležitost ke znovuobnovení spojení s rodinou Rivoltových. Marella Rivolta, kterou Andrea Zagato pojal za svou manželku, je uměleckou ředitelkou společnosti Zagato a nese odpovědnost za vnitřní výbavu a barvy vozu BMW Zagato Coupé.

Italští designéři navrhli rovněž design BMW 3200 Michelotti Vignale (1959), BMW 700 (1959), BMW 3200 CS Bertone (1962) a BMW M1 (1978) – vesměs vozidel, která jsou dodnes považována za designérské ikony.
Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Další z rubriky

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Vědci varují: vibrace auta vás mohou za volantem uspat

Řidič za volantem usnul a havaroval. Neprobudil ho ani sedmiletý syn.

Výzkum melbournské univerzity RMIT ukazuje, že přirozené vibrace vozu mohou řidiče uspat již za 15 minut.

Najdete na iDNES.cz