Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studie VW potřebuje necelý litr nafty na 100 km

  13:34aktualizováno  13:34
Sliby Volkswagenu ohledně "litrového" automobilu se staly realitou. V pondělí koncern poprvé představil novinářům studii extra úsporného vozu, který má dle proklamací spotřebovat maximálně litr nafty na 100 kilometrů. Vozítko nezvykle sportovního střihu si hned odbylo první premiéru v běžném provozu, trasu dlouhou 230 kilometrů z Wolfsburgu do Hamburgu s ním ujel odstupující generální ředitel automobilky Ferdinand Piëch.

Dle informací tiskových agentur AP a DPA dosáhl prototyp na trase neuvěřitelné spotřeby 0,89 litru nafty na 100 kilometrů, i když jiné zdroje uvádí hodnotu 0,99 litru. Každopádně jde o zajímavý výsledek potvrzující fakt, že Ferdinand Piëch musel jet na své "poslední cestě" opravdu s lehkou nohou.

Nízká spotřeba byla ale především zásluhou nově použitých technologií. Jelikož jsou u zatím nepojmenovaného prototypu použity převážně kompozitní materiály a magnézium, vozítko dlouhé 3,65 metru, široké 1,25 metru, vysoké něco přes metr váží pouze 290 kilogramů. Wolfsburští šli opravdu do detailů. Například karosérii chybí barva i lak, neboť i takovéto drobnosti by ve výsledku zvýšily váhu a následně i spotřebu.

Podstatnou roli hraje i zvolená pohonná jednotka. Jde o jednoválcový diesel s výkonnem 6,3 kilowattu (8,3 k). Bližší podrobnosti o agregátu ale automobilka z pochopitelných důvodů nezveřejnila.

Do nového auta se vejdou pouze dvě osoby, které sedí za sebou. Mimo to má auto zavazadlový prostor o objemu 80 litrů. Z tohoto popisu tedy jednoznačně vyplývá, že sériová produkce se nechystá. Věřme, že současně vyráběné civilní vozy převezmou z wolfsburgského zázraku alespoň část výhod a automobilce se tak podaří v dohledné době spotřebu sériových modelů výrazněji snížit.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Nový systém pozná, že hrozí akvaplaning. Data předá ostatním motoristům

Continental vyvíjí systém varování před  akvaplaningem

Pozor na akvaplaning! Continental vyvíjí systémy, které řidiče varují před hrozícím smykem. Data ze senzorů a využití...

Evropský parlament schválil zpřísnění kontrol aut kvůli aféře Dieselgate

Zplodiny z výfuku automobilu s dieselovým motorem v německém Essenu.

Evropská komise by měla mít za dva roky pravomoc kontrolovat úřady pro schvalování vozidel v členských státech EU. Nově...

Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

Najdete na iDNES.cz