Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Supergalerie autodědečků: Sodomkovo Vysoké Mýto

  15:00aktualizováno  15:00
Už víme, jakou barvu má unikátní Aero 50 Dynamik. Auto, které existuje na světě v pouhých dvou kusech, je modrozelené. Uplynulý víkend bylo Vysoké Mýto rejdištěm automobilových šviháků v nejlepších letech.

Konal se zde II. ročník akce s názvem Sodomkovo Vysoké Mýto a zároveň třináctý sraz Společnosti přátel Carrosserie Sodomka. Akce byla uspořádaná na počest věhlasného karosáře a designéra Josefa Sodomky ml., který se narodil právě před 104 lety. Vyvrcholením akce s podtitulem Sodomka a vozy Aero pak bylo představení nově zrenovovaného vozu Aero 50 Dynamik.

Od sobotního rána se historické vozy řadily na náměstí Přemysla Otakara II., kde si je mohli návštěvníci prohlédnout z bezprostřední blízkosti, vyfotografovat a případně vyzpovídat jejich majitele, čehož mnozí bohatě využívali.

K vidění byly jak vozy karosované přímo ve Vysokém Mýtě, tak sériové aerovky a další veterány. Automobily sice zajímají převážně mužskou část populace, ale ani na ty ostatní pořadatelé akce nezapomněli, a tak bylo možné svézt se otevřeným vyhlídkovým autobusem Škoda 706 RTO, k vidění byly dobové ukázky práce četnictva a armády, dámy si přišly na své při módní přehlídce, děti zase u stánků se zmrzlinou či cukrovou vatou. K tomu všemu zněl živý jazz a swing.

Odpoledne bylo ve znamení vyjížďky historických vozů. V krásném prostředí zámku v Nových Hradech posádky setrvaly dvě hodiny a poté se vrátily zpět do Vysokého Mýta k dalšímu programu.

Vrcholem večera bylo vystoupení Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, kteří dokázali připravit tu správnou atmosféru pro představení a křest znovuzrozeného vozu Aero 50 Dynamik.

Sodomkovo Vysoké mýto

O tomto automobilu se donedávna věřilo, že existuje již jen v jednom exempláři. Po druhé světové válce se dostal řízením osudu do USA, kde byl jeho vrak později nalezen v poušti v Arizoně a následně zrestaurován a umístěn v prestižní Blackhawk Collection v Kalifornii.

Majitelem druhého vozu, který se objevil teprve nedávno a prošel náročnou renovací, se před několika lety stalo Regionální muzeum Vysoké Mýto, jež vložilo nemalé prostředky do jeho záchrany. A výsledek tohoto úsilí byl představen za soumraku dne v záři reflektorů a mohutného potlesku.

Křest vozu českým šampaňským provedly ruce nejpovolanější. Kmotry vzácného automobilu se stali Jiří Junek, ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, Jan Černý, předseda Společnosti přátel Carrosserie Sodomka, Roman Línek, vicehejtman pardubického kraje, Martin Krejza, starosta města Vysoké Mýto, Daniel Patka, generální ředitel společnosti Iveco ČR, Hana Bursová rozená Sodomková, dcera karosáře Sodomky,  František Dostál, renovátor vozu a Ondřej Havelka.

V neděli pak byla slavnostně otevřena expozice společnosti Carrosserie Sodomka v muzeu a proběhlo nezbytné fotografování vozu před kostelem svatého Vavřince v místech, kde karosář Josef Sodomka pořizoval fotografie svých vyrobených vozů pro reklamní účely a katalogy.

Odtud se vůz v čele kolony veteránů vydal na místní hřbitov, kde byl položen věnec na hrob jeho tvůrce, čímž byla akce oficiálně uzavřena.

Automobil Aero 50 Dynamik je od nynějška možné spatřit na vlastní oči v expozici Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, případně při hvězdicové jízdě Pardubickým krajem ve dnech 10.-13.června. Více informací i s dobovými a novými fotografiemi vozu lze také nalézt na webových stránkách Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Děkujeme firmě SONY za půjčení kamery HDR-FX7E

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Osmdesátiny velikána designu. Maloval fiaty a Golfa, se Škodou to nevyšlo

Expozice studia Italdesign Giorgetta Giugiara

Patří k nejuznávanějším automobilovým designérům všech dob, vtiskl podobu více než dvěma stovkám modelů, jichž se po...

Odhalení po 45 letech: slavné ferrari se jmenuje po sexbombě Bardotové

Ferrari BB v popředí a u něj Leonardo Fioravanti, stříbrné auto vzadu je...

Ty plakáty visely asi často hned vedle sebe. Ferrari BB a francouzská herečka Brigitte Bardotová. Obojí miloval každý...

Vitara končí s atmosférou. Motor ze staré školy modernímu SUV nepasuje

Suzuki Vitara

Suzuki Vitara je v kategorii SUV pojem, poprvé vyjela před třiceti lety. Postupně vznikla již ve čtyřech generacích,...

Najdete na iDNES.cz