Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Supergalerie autodědečků: Sodomkovo Vysoké Mýto

  15:00aktualizováno  15:00
Už víme, jakou barvu má unikátní Aero 50 Dynamik. Auto, které existuje na světě v pouhých dvou kusech, je modrozelené. Uplynulý víkend bylo Vysoké Mýto rejdištěm automobilových šviháků v nejlepších letech.

Konal se zde II. ročník akce s názvem Sodomkovo Vysoké Mýto a zároveň třináctý sraz Společnosti přátel Carrosserie Sodomka. Akce byla uspořádaná na počest věhlasného karosáře a designéra Josefa Sodomky ml., který se narodil právě před 104 lety. Vyvrcholením akce s podtitulem Sodomka a vozy Aero pak bylo představení nově zrenovovaného vozu Aero 50 Dynamik.

Od sobotního rána se historické vozy řadily na náměstí Přemysla Otakara II., kde si je mohli návštěvníci prohlédnout z bezprostřední blízkosti, vyfotografovat a případně vyzpovídat jejich majitele, čehož mnozí bohatě využívali.

K vidění byly jak vozy karosované přímo ve Vysokém Mýtě, tak sériové aerovky a další veterány. Automobily sice zajímají převážně mužskou část populace, ale ani na ty ostatní pořadatelé akce nezapomněli, a tak bylo možné svézt se otevřeným vyhlídkovým autobusem Škoda 706 RTO, k vidění byly dobové ukázky práce četnictva a armády, dámy si přišly na své při módní přehlídce, děti zase u stánků se zmrzlinou či cukrovou vatou. K tomu všemu zněl živý jazz a swing.

Odpoledne bylo ve znamení vyjížďky historických vozů. V krásném prostředí zámku v Nových Hradech posádky setrvaly dvě hodiny a poté se vrátily zpět do Vysokého Mýta k dalšímu programu.

Vrcholem večera bylo vystoupení Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, kteří dokázali připravit tu správnou atmosféru pro představení a křest znovuzrozeného vozu Aero 50 Dynamik.

Sodomkovo Vysoké mýto

O tomto automobilu se donedávna věřilo, že existuje již jen v jednom exempláři. Po druhé světové válce se dostal řízením osudu do USA, kde byl jeho vrak později nalezen v poušti v Arizoně a následně zrestaurován a umístěn v prestižní Blackhawk Collection v Kalifornii.

Majitelem druhého vozu, který se objevil teprve nedávno a prošel náročnou renovací, se před několika lety stalo Regionální muzeum Vysoké Mýto, jež vložilo nemalé prostředky do jeho záchrany. A výsledek tohoto úsilí byl představen za soumraku dne v záři reflektorů a mohutného potlesku.

Křest vozu českým šampaňským provedly ruce nejpovolanější. Kmotry vzácného automobilu se stali Jiří Junek, ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, Jan Černý, předseda Společnosti přátel Carrosserie Sodomka, Roman Línek, vicehejtman pardubického kraje, Martin Krejza, starosta města Vysoké Mýto, Daniel Patka, generální ředitel společnosti Iveco ČR, Hana Bursová rozená Sodomková, dcera karosáře Sodomky,  František Dostál, renovátor vozu a Ondřej Havelka.

V neděli pak byla slavnostně otevřena expozice společnosti Carrosserie Sodomka v muzeu a proběhlo nezbytné fotografování vozu před kostelem svatého Vavřince v místech, kde karosář Josef Sodomka pořizoval fotografie svých vyrobených vozů pro reklamní účely a katalogy.

Odtud se vůz v čele kolony veteránů vydal na místní hřbitov, kde byl položen věnec na hrob jeho tvůrce, čímž byla akce oficiálně uzavřena.

Automobil Aero 50 Dynamik je od nynějška možné spatřit na vlastní oči v expozici Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, případně při hvězdicové jízdě Pardubickým krajem ve dnech 10.-13.června. Více informací i s dobovými a novými fotografiemi vozu lze také nalézt na webových stránkách Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Děkujeme firmě SONY za půjčení kamery HDR-FX7E

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

První karbonový supersport zůstává pozapomenutý a nedoceněný

Jaguar XJR-15

Jaguar XJR-15 vznikl přímo ze závodního auta. Díky šestilitrovému V12 patřil k nejrychlejším supersportům své doby....

Ojeté B je nejlevnější cestou k modernímu mercedesu. Je to držák

Mercedes-Benz třídy B

Zatímco ceny ojetých Fordů C-Max nebo Renaultů Scénic z roku 2012 už klesly hluboko pod dvě stě tisíc, jejich současník...

Ojetý Peugeot 307 je průšvihář, je však za dobrou cenu a má levné díly

Peugeot 307

Třistasedmička není zrovna vzorňák, dokáže potrápit řadou závad. Přesto se na trhu s ojetými vozy těší značnému zájmu....

Najdete na iDNES.cz