Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SUVsaurus míří mezi vyhynulé druhy

aktualizováno 
Bylo nebylo, na této planetě kdysi žil SUVsaurus. Lidé ho měli rádi, ale jak rostly ceny benzinu, žíznivý a velký automobilový tvor upadal v nemilost. Až jednoho dne zcela vymizel.

SUV asaurus | foto: Suzuki

To není pohádka, ale parafráze reklamy, která běží v USA. Natočila ji automobilka Suzuki. Tato japonská značka humornou formou a s pomocí postaviček podobných prehistorickým zvířatům, jejichž těla mají zároveň tvary velkých terénních aut, popisuje, jak se proměnila láska Američanů k velkým SUV. Vystřídala ji skoro nenávist. Na konci přidává Suzuki řešení. Vidí je ve svém o něco menším terénním vozidle vlastní provenience.

Zájem o velká SUV, jako jsou Hummery, Audi Q7, Hyundaie Santa Fe nebo Volkswageny Touareg klesá nejen v USA, ale také v Evropě. Podle britské společnosti JATO Dynamics, která sbírá údaje o prodejích nových aut, se poptávka po velkých SUV propadla za první polovinu letošního roku na starém kontinentě o 44 procent. V luxusním segmentu, kam se řadí značky BMW, Mercedes nebo Audi, činil pokles necelých 15 procent.

Finanční krize, vysoká spotřeba a menší ohled k životnímu prostředí – to vše dohromady podlamuje kolena velkým SUV.

Z dřívějších vysněných korábů silnic a módních doplňků se stává terč posměchu. V USA je symbolem této kategorie automobil Hummer. Původně armádní speciál, který se na silnicích téměř nevejde kvůli své šířce do běžných pruhů.

Na internetové stránky ihumpedyourhummer.com zasílají odpůrci velkých SUV amatérská videa, na nichž náhodně potkané hummery stojící na ulicích jakoby sexuálně obtěžují. A na webové adrese fuh2.com zase vyjadřují řidiči nechuť k obrovitým a žíznivým hummerům zdvižením prostředního prstu.

Z módního hitu se stal terč vtípků a někdy také legislativních opatření. V Evropě se některé země začaly rozměrným a žíznivým SUV bránit s pomocí zákonů.  Například v Nizozemsku se musí zájemce o auto typu Porsche Cayenne  připravit na příplatek ve výši necelého milionu korun ve formě daně z luxusu a za velké množství škodlivého CO2 proudícího z výfuku do okolí.

Velké daňové zatížení platí pro tyto vozy také ve Finsku. V Anglii se připlácí hlavně v případě, že jde o služební auta. Několik tisíc eur navíc vybírají finanční úřady za velká SUV v Rakousku a ve Španělsku.

Žíznivé a obrovské vozy ztrácejí své dřívější pozice, které však rychle přebírají jejich menší a šetrnější sourozenci. Pomalu se pro ně vžívá označení kompaktní SUV. Nejnovějšími přírůstky do této automobilové třídy jsou Volkswagen Tiguan, Ford Kuga nebo luxusnější Audi Q5 a Mercedes GLK. A velké oblibě se už nějakou dobu těší BMW X3, Honda CR-V, Toyota RAV4, Chevrolet Captiva, Suzuki Vitara či Kia Sorento.

Jsou menší, mají nižší spotřebu paliva a nezřídka také jen jednu poháněnou nápravu. I díky této skutečnosti nejsou tato auta tak žíznivá jako větší SUVsaurus.
 

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Autovychytávky: Dominik bojuje s horkem, lednici nakonec ocenili chodci

Otestovali jsme autochladničku. Posloužila i jako krámek se zmrzlinou

Lednice původně určená do kufru auta se dá využít i jinak, redaktor iDNES.cz Dominik Vršanský to vyzkoušel. Největší...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Najdete na iDNES.cz