Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SUVsaurus míří mezi vyhynulé druhy

aktualizováno 
Bylo nebylo, na této planetě kdysi žil SUVsaurus. Lidé ho měli rádi, ale jak rostly ceny benzinu, žíznivý a velký automobilový tvor upadal v nemilost. Až jednoho dne zcela vymizel.

SUV asaurus | foto: Suzuki

To není pohádka, ale parafráze reklamy, která běží v USA. Natočila ji automobilka Suzuki. Tato japonská značka humornou formou a s pomocí postaviček podobných prehistorickým zvířatům, jejichž těla mají zároveň tvary velkých terénních aut, popisuje, jak se proměnila láska Američanů k velkým SUV. Vystřídala ji skoro nenávist. Na konci přidává Suzuki řešení. Vidí je ve svém o něco menším terénním vozidle vlastní provenience.

Zájem o velká SUV, jako jsou Hummery, Audi Q7, Hyundaie Santa Fe nebo Volkswageny Touareg klesá nejen v USA, ale také v Evropě. Podle britské společnosti JATO Dynamics, která sbírá údaje o prodejích nových aut, se poptávka po velkých SUV propadla za první polovinu letošního roku na starém kontinentě o 44 procent. V luxusním segmentu, kam se řadí značky BMW, Mercedes nebo Audi, činil pokles necelých 15 procent.

Finanční krize, vysoká spotřeba a menší ohled k životnímu prostředí – to vše dohromady podlamuje kolena velkým SUV.

Z dřívějších vysněných korábů silnic a módních doplňků se stává terč posměchu. V USA je symbolem této kategorie automobil Hummer. Původně armádní speciál, který se na silnicích téměř nevejde kvůli své šířce do běžných pruhů.

Na internetové stránky ihumpedyourhummer.com zasílají odpůrci velkých SUV amatérská videa, na nichž náhodně potkané hummery stojící na ulicích jakoby sexuálně obtěžují. A na webové adrese fuh2.com zase vyjadřují řidiči nechuť k obrovitým a žíznivým hummerům zdvižením prostředního prstu.

Z módního hitu se stal terč vtípků a někdy také legislativních opatření. V Evropě se některé země začaly rozměrným a žíznivým SUV bránit s pomocí zákonů.  Například v Nizozemsku se musí zájemce o auto typu Porsche Cayenne  připravit na příplatek ve výši necelého milionu korun ve formě daně z luxusu a za velké množství škodlivého CO2 proudícího z výfuku do okolí.

Velké daňové zatížení platí pro tyto vozy také ve Finsku. V Anglii se připlácí hlavně v případě, že jde o služební auta. Několik tisíc eur navíc vybírají finanční úřady za velká SUV v Rakousku a ve Španělsku.

Žíznivé a obrovské vozy ztrácejí své dřívější pozice, které však rychle přebírají jejich menší a šetrnější sourozenci. Pomalu se pro ně vžívá označení kompaktní SUV. Nejnovějšími přírůstky do této automobilové třídy jsou Volkswagen Tiguan, Ford Kuga nebo luxusnější Audi Q5 a Mercedes GLK. A velké oblibě se už nějakou dobu těší BMW X3, Honda CR-V, Toyota RAV4, Chevrolet Captiva, Suzuki Vitara či Kia Sorento.

Jsou menší, mají nižší spotřebu paliva a nezřídka také jen jednu poháněnou nápravu. I díky této skutečnosti nejsou tato auta tak žíznivá jako větší SUVsaurus.
 

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Černobílá krása analogu. Moderní autosalon čočkou prastarého fotoaparátu

Autosalon Ženeva 2018

Skoro čtyřicet let starý fotoaparát Plaubel Makina si vzal letos na autosalon do Ženevy Petr Uher. Vznikly z toho fotky...

BlackBerry bude dodávat software pro jaguary a land rovery

Jaguar I-Pace

Příští generace automobilů britského výrobce luxusních automobilů Jaguar Land Rover bude vybavena softwarem kanadské...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Najdete na iDNES.cz