Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švédské automobilky budou nejspíš na prodej – kupte si Saab nebo Volvo

aktualizováno 
Koncerny Ford a General Motors začaly krátce po sobě opět hovořit o možnosti prodeje svých švédských dceřiných podniků. Obě firmy tak momentálně zvažují, zda prodají jimi vlastněnou severskou automobilku. Ford se tak možná zbaví Volva a GM přijde o Saab, se kterým si beztak již delší dobu neví rady.

Volvo S60 Concept | foto: Volvo

Švédská vláda prohálisla, že je připravena automobilkám pomoci místním výrobcům pomoci. Půjde například o poskytnutí prostředků na výzkum a vývoj.

Americký koncern Ford oznámil, že přehodnotí strategické možnosti Volvo Car Corporation. Obdobný krok pak ohlásil koncern General Motors – ten uvažuje o prodeji své švédské dcery Saab.

Ford Motor hodlá prodat svou švédskou divizi pro výrobu osobních vozů Volvo Car Corporation až za šest miliard dolarů (přes 120 miliard korun). Informuje internetový server Bloomberg.com s odvoláním na zdroje obeznámené s tímto plánem. Ford by tak chtěl prodejem švédské divize získat téměř stejnou částku, jakou za ni zaplatil před deseti lety.

Volvo patřilo do nedávno rozpuštěné skupiny prémiových značek Premier Automotive Group (PAG). Z ní už Ford prodal téměř vše, co šlo. Zbavil se výdělečného Aston Martinu a v balíku prodal slušně rozjetý Land Rover a kulhající Jaguar. V PAG tak vlastně zbylo jen Volvo a Lincoln, automobilka, kterou Ford již několikrát málem pohřbil sám.

Ford bude situaci Volva zhodnocovat po následující tři měsíce a pak by mělo padnout konečné rozhodnutí. Pokud by se nakonec koncern pro prodej rozhodl, zbavil by se své investice po více než deseti letech – Volvo totiž vlastní od roku 1998. Úvahy o budoucnosti Volva nijak neovlivní uvedení nové generace sedanu S60, který se představí v lednu na autosalonu v Detroitu.

To GM je pravděpodobně k prodeji své švédské pobočky blíže. Opět jde již o několikátou úvahu o budoucnosti Saabu v koncernu. GM prý hledá co nejrychlejší řešení momentální situace Saabu a prodej je jen jednou z možností. V tomto případě ale asi nejpravděpodobnější – Saab totiž na rozdíl od Volva není v tak dobré kondici a jeho modelová nabídka spíše zastarává, její oživování překapotovanými vozy Subaru a Chevrolet navíc image automobilky silně podkopává.

Saab byl totiž považován za technicky pokročilou automobilku a její vývoj v oblasti přeplňovaných motorů je doslova legendární. Na druhou stranu i Saab chystá novinky – SUV 9-4X a novou generaci letité vlajkové lodi – modelu 9-5. GM vlastní Saab podstatně déle, než Ford Volvo. První balík akcií koupilo v roce 1990 a zbytek pak o deset let později. Ani jednou za celou tu dobu ale koncern nenašel recept na to, jak Saab výrazně pozvednout.

Úvahy o prodeji obou automobilek jsou reakcí na aktuálně probíhající celosvětovou ekonomickou krizi, během níž klesly téměř všem výrobcům aut prodeje. Ford a především GM se navíc ve finančních problémech potácí již delší dobu a tak ekonomická krize jejich potíže jen výrazně prohlubuje.

Jenže ani jeden z amerických obrů to nebude mít s hledáním kupců pro již nechtěné filiálky jednoduché. Ani do nedávna velmi silní a agresivní čínští a indičtí investoři se totiž v současnosti do rizikových investic nehrnou. Na druhou stranu je nepochybné, že Číňanům by se další evropská automobilka v jejich rukou jistě líbila. Otázkou je, jak by pak dopadla.Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Najdete na iDNES.cz