Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švýcarští zelení chtějí zakázat moc velká a žravá auta

  13:00aktualizováno  13:00
Land Rover, hummer, ferrari, lamborghini - velká a výkonná auta se nelíbí Mladým zeleným ve Švýcarsku. Chtějí vyvolat hlasování o zákazu aut, která jsou nebezpečná pro chodce, moc žerou a vypouštějí příliš emisí.

Hummer H3T | foto: Hummer

Sedmadvacetiletý poslanec za zelené Bastien Girod shání 147 tisíc podpisů, které jsou třeba pro vyhlášení referenda o zákazu aut s příliš velkými a silnými motory.

Mladý politik už také sestavil "černou listinu" vozidel, která nejsou dost přívětivá k životnímu prostředí.

Hlavní požadavky na "povolená" auta jsou: nesmí být těžší než 2,2 tuny a nesmí mít přední část nebezpečnou pro chodce v případě nehody. Omezením je také maximálních 250 gramů emisí CO2 na kilometr. Auto nesmí pít víc než 10,5 litru benzinu v kombinovaném provozu a ve městě ne víc než 15 litrů. Naftové motory musí být osazeny filtrem pevných částic.

Z 273 modelů aut, které se na švýcarském trhu prodávají, by takové opatření zasáhlo 65. Pokud by návrh prošel, nemusí být nemile překvapeni pouze milovníci "pojízdných stodol" typu hummer nebo Toyota Land Cruiser V8. Utrum by měla ve Švýcarsku také italská nebo britská šlechta z rodu ferrari či Aston Martin.

Švýcaři by si už ale nekoupili ani vcelku obyčejná auta, která mají ovšem výkonné motory. Byl by to konec pro dvě nejsilnější verze VW Golf, pro Lexus RX, Porsche Boxster nebo všechny landrovery.

"Dvě třetiny automobilů budou moci jezdit i nadále," říká pro Le Matin Bastien Girod.

"Ten, kdo bude chtít používat teréňák, bude muset prokázat, že ho potřebuje k pracovním účelům. Autoři návrhu nepočítají s tím, že by zákon měl retroaktivní účinek. Auta, která už jezdí, by mohla zůstat v provozu i nadále," píše švýcarský on-line deník Le Matin.

Iniciátoři hlasování odhadují, že by opatření zasáhlo 13 % kupujících. Víc než polovina by se porozhlédla po jiném modelu, zbytek by zvolil vybraný model, ovšem s menším motorem.

Švýcarským dovozcům automobilů se návrh samozřejmě vůbec nelíbí. "Budeme proti takovému návrhu bojovat, je úplně mimo," říká Max Nötzli, prezident svazu dovozců automobilů.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Automobilka Porsche prý zvažuje výrobu létajícího taxíku

Porsche Museum

Německý výrobce luxusních vozů Porsche zvažuje výrobu létajícího taxíku. Listu Automobilwoche to sdělil šéf prodeje...

Lexus UX má nepřehlédnutelný design, nezvyklé motory a nepije naftu

Lexus UX

Automobilka Lexus představila na autosalonu v Ženevě své sériové kompaktní SUV, které jí má pomoci získat doslova davy...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Najdete na iDNES.cz